عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۳۷۶
پمپئو: هفته آینده مکانیسم ماشه فعال می‌شود

ترامپ: هر حمله ایران را هزار برابر پاسخ می‌دهیم

گروه سیاسی: رئیس‌جمهور آمریکا، می‌گوید: هر حمله‌ای علیه منافع ایالات متحده را با «شدت هزار برابر» پاسخ خواهند داد.

«دونالد ترامپ» در صفحه توئیتر خود مدعی شد: «بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، ایران احتمالا در حال برنامه‌ریزی یک ترور یا حمله دیگری علیه ایالات متحده برای گرفتن انتقام [سردار] سلیمانی است که به دلیل برنامه‌ریزی او برای حمله‌ای در آینده، قتل نیروهای آمریکایی و رنجی که سال‌ها ایجاد کرد، انجام شد. هر حمله‌ای توسط ایران به هر شکلی علیه ایالات متحده، با حمله‌ای به ایران با شدت ۱۰۰۰ برابر پاسخ داده می‌شود!» روز گذشته نشریه آمریکایی «پالتیکو» مدعی شده بود که ایران قصد دارد سفیر این كشور در آفریقای جنوبی را ترور كند. وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با فاکس نیوز،ادعای نشریه پولیتیکو که ایران قصد ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را داشته است، را تکرار کرد اما گفت: من نمی‌توانم درباره مساله اطلاعاتی نظر بدهم اما آنچه می‌توانم بگویم این است که جمهوری اسلامی ایران در همه ترورهای سراسر جهان دخالت دارد. مایک پمپئو ادامه داد: آنها مردم اروپا و دیگر بخش‌های جهان را ترور کردند. ما این ادعاها را جدی می‌گیریم و هر کاری که برای حفاظت از کارکنان وزارت خارجه و هر آمریکایی دیگر اعم از نیروی دریایی، ملوانان یا دیگر بخش‌ها لازم باشد به عمل می‌آوریم. ما برای جمهوری اسلامی ایران بسیار روشن کردیم که این قبیل فعالیت‌ها، حمله به آمریکایی‌ها در هر زمان و هر جایی که باشد، اعم از دیپلمات‌ها، سفرا و کارکنان دولت، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سئوال که آیا سفرای دیگری هم در این لیست قرار دارند، مدعی شد: ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است، آنها پیش از این چنین اقدامات تروریستی را انجام داده‌اند. ما هرکاری را که بتوانیم برای ایمن نگهداشتن افرادمان انجام می‌دهیم.پمپئو در پاسخ به انتقاد بایدن به سیاست ترامپ در قبال ایران هم گفت: او درست می‌گوید ایران در پنج سال پیش، بازیگر بدی بود همچنان که در ۴۰ سال گذشته بوده است. دولت سابق در مواجهه با آنها مماشات کرد و برایشان چک‌های هنگفتی نوشتند. آنها یک هواپیمای پر از پول برایشان فرستادند و به آنها برای تداوم کارزار ترور ظرفیت دادند. 
وی افزود: رئیس‌جمهوری ترامپ مسیر دیگری را در پیش گرفت. وی گفت شما سلاح هسته‌ای نخواهید گرفت، شما پول‌های مالیات‌دهندگان آمریکایی را به دست نخواهید آورد، شما نمی‌توانید با سراسر جهان تجارت گسترده‌ای داشته باشید تا ظرفیت تهدید خود را از طریق حزب الله یا شبه نظامیان شیعه در عراق ایجاد کنید. ما به طور جدی، قدرت جمهوری اسلامی را کاهش دادیم و به این کار ادامه می‌دهیم.  پمپئو همچنین در پاسخ به سئوالی درباره اعدام نوید افکاری، گفت: فکر نمی‌کنم چیز بیشتری وجود داشته باشد که ما می‌توانستیم انجام دهیم. رئیس‌جمهوری با مقامات ایران در فضای عمومی صحبت کرد. ما به طور خصوصی با آنها ارتباط گرفتیم و خواستیم کسانی را که در اعتراض‌های ساده علیه سیاست ایران دخالت داشته‌اند، اعدام نکنند. اعتراضاتی که انتظار داریم هر انسانی و در هر جایی از جهان حق انجام آن را داشته باشد. 
وزیر خارجه آمریکا در ادامه این دخالت آشکار در مسایل داخلی ایران به تحریک اروپایی‌ها پرداخت و گفت: ما از اروپایی‌ها درخواست می‌کنیم که به طور جدی این تهدیدات علیه حقوق بشر را جدی بگیرند. تنها ۳۰ یا ۳۲ روز دیگر ایران به خرید و فروش سلاح قادر خواهد بود. ما از اروپایی‌ها درخواست کرده بودیم در این تلاش برای اطمینان ساختن از ممنوعیت تسلیحاتی به ما ملحق شوند، یکی از آنهایی است که جو بایدن معاون رئیس‌جمهوری و تیم او مذاکره کردند که یک ماه دیگر به اتمام می‌رسد و ایران قادر خواهد بود تسلیحات خرید و فروش کند. وی ادامه داد: این چیزی است که توافق هسته‌ای ایران انجام داده بود. این سیاست دولت بایدن-اوباما است. قصد نداریم آن را انجام دهیم و امیدواریم اروپا در این رابطه به ما ملحق شود. فکر می‌کنم هر کسی می‌داند که ایران با سلاح بیشتر، چیز بدی برای جهان است. اروپایی‌ها با ما موافق هستند که (لغو ممنوعیت تسلیحاتی) ایده بدی است، آنها چنان درگیر توافق هسته‌ای هستند که نمی‌توانند راهی برای کمک به ما بیابند که مطمئن شویم این سلاح‌ها تنها در مدت ۳۰ روز دیگر به ایران سرازیر نمی‌شوند. من مطمئن هستم که ایالات متحده طی یک هفته موفق خواهد شد مکانیسم ماشه را فعال کند و ایران بار دیگر از نقل و انتقال تسلیحاتی منع خواهد شد.

 

 

هشدار ایران نسبت به‌ باز شدن پای اسرائیل به منطقه

 سخنگوی دولت گفت: دوران سخت کرونا در همه دنیا شرایط ویژه‌ای را به وجود آورده و ایران تنها کشوری است که با دو موضوع تحریم و کرونا روبرو است، بودن دو قوه به همراه دولت و تفاهم در تصمیمات نیز به کوتاه کردن فرایند تصمیم‌گیری ها، همکاری در اجرا منجر خواهد شد این  از ضروریات اجتناب ناپذیر این دوران است.
 علی ربیعی اضافه کرد: موضوع کرونا در جلسه اخیر ستاد ملی کرونا برنامه خرید و توزیع عادلانه واکسن های مورد نیاز و بودجه و توزیع عادلانه آن مورد بحث قرار گرفت. قطعا افراد در معرض ریسک در اولویت خواهند بود. در سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن انفولانزا مصرف شده بود اما برای امسال ابتدا تامین ۹ میلیون دوز و سپس با توجه به احتمال درخواست های بیشتر ۱۶ میلیون دوز پیش بینی شده است. باید تاکید کنم. اولویت با گروههای در معرض خطر مانند افرادی بالای ۶۵ سال، زنان باردار و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی است و ضرورتی ندارد همه مردم از واکسن آنفولانزا استفاده کنند.ربیعی در پاسخ با پرسشی درباره ادعای اخیر ترامپ برای حمله به مواضع آمریکا گفت: من  این توییت را دیدم. متاسفام رئیس‌جمهوری که داعیه جهانی دارد، بر چنین پایه‌ای سست اظهار نظر می‌کند. در تجربه تاریخی منطقه شاهد بودیم که آمریکا با گزارشات مخدوش جنگ افغانستان و عراق را آغاز کردند. این سنت آمریکایی‌ها است که به جز برهم زدن آرامش منطقه و دنیا بازتاب دیگری ندارد.  سخنگوی دولت در باره آخرین اقدامات دادگاه لاهه در رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا گفت: آمریکا اول فشار روانی آورد. حتی بر قضات که رای علیه دولت آمریکا می‌دادند، فشار آورد. آمریکا می‌خواهد بین برجام و عهده نامه مودت تفکیک قائل شود. ایران تاکید دارد که لازم الاجرا است. استدلال ایران قابل قبول بوده است.روش آمریکا فقط به ما فشار نیاورده است بر تجارت آزاد بر کشورهای ثالث هم فشار آورده است. ایران مواضع خود را قابل اتکا می‌داند. امیدواریم در این مرحله هم بر ادعای همراه با فشار و شانتاژ آمریکا هم فائق آییم. 
وی در واکنش به عادی‌سازی روابط سیاسی بحرین و امارات با اسرائیل گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار به هر گونه اقدام علیه ایجاد تنش در منطقه مسئولیت هرگونه اقدام در این راه را متوجه دولت بحرین و هر دولتی که پای اسرائیل را به منطقه باز کرد، می‌داند. این اتفاق موجب افزایش دانش و آگاهی مسلمانان منطقه است ،اما معتقد هستیم وضعیت منطقه را خطرناک‌تر می‌کند و به صلح و ثبات منطقه کمک نمی کند. احتمال شکل گیری نیروهایی در منطقه هست. ربیعی افزود : تاکید می‌کنیم کشورهای حرکت‌کننده در این مسیر باید مسئولیت این تصمیم را بر عهده بگیرند. مردم حق طلب فلسطین هرگونه عادی سازی رابطه با اسرائیل را نمی پذیرد. این اتفاقات با فشار آمریکا و به نفع ستاد انتخاباتی کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا انجام می‌شود. 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۶/۲۶ -  شماره 4737
جستجو
جستجو
بالای صفحه