عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۱۹
موارد قابل توجه مثبت کرونا بین ۶ تا ۱۷ ساله‌ها

کرونا در خوزستان افسار پاره کرد

گروه دیار کارون:‌ رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به شرایط بحرانی شیوع کرونا ویروس و ابتلای مردم به آن در استان خوزستان گفت: طی یک روز ۱۱۰ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند.

فرهاد ابول نژادیان با بیان اینکه این بالاترین تعداد آمار بستری در پیک دوم است، افزود: با افزایش بستری‌ها قطعا تعداد فوتی‌های کرونایی در روز‌های آینده بیشتر می‌شود.وی با انتقاد از سازمان‌ها و ارگان‌هایی که مصوبات ستاد کرونا را اجرا نمی‌کنند، بیان کرد: علیرغم ابلاغ دستور به شهرداری اهواز نسبت به خاموش کردن چراغ‌های پارک‌ها و بوستان ها، اما شاهد روشن بودن این مکان و تجمع مردم و شهروندان هستیم که بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پارک‌ها به سر می‌برند. از مردم خواهشمندیم حضور در دورهمی‌های خانوادگی را کاهش دهند، رعایت نکات بهداشتی، استفاده از ماسک و شست و شوی مکرر دست‌ها را جدی بگیرند و از برگزاری و حضور در مراسم‌های غیرضروری از جمله؛ ختم، عروسی، جشن تولد و... خودداری نمایند.
کودکان و نوجوانان قربانیان جدید
رئیس دانشکده علوم پزشکی بهبهان گفت: کرونا طیف کودکان و جوانان را مورد حمله خود قرار داده است؛ تعداد موارد مثبت کرونا بین ۶ تا ۱۷ سال قابل توجه است و قشر قابل توجهی از مبتلایان به کرونا، کودکان و جوانان هستند.دکتر قدرت‌الله شاکری‌نژاد با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کروناویروس در بهبهان، اظهار کرد: ۴۶ تخت عادی و ۱۴ تخت ICU برای بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهیدزاده بهبهان در نظر گرفته شده است که در حال حاضر ظرفیت ۴۰ تخت عادی و ۹ تخت ICU پر شده است.وی افزود: تنها شش تخت عادی و پنج تخت ICU خالی داریم و ظرفیت خالی کمی در بیمارستان وجود دارد.روزانه حدود ۳۰ بیمار مشکوک به کرونا به بیمارستان شهیدزاده مراجعه می‌کنند و معمولا ۳۰ درصد مراجعه‌کنندگان نیز در بیمارستان بستری می‌شوند.شاکری‌نژاد افزود: دید و بازدیدهای فامیلی افزایش یافته و بخشی از انتشار کرونا در این فضاها رخ می‌دهد که باید از چنین دید و بازدیدهایی پرهیز شود.
رکورد کرونا در جنوب غرب خوزستان شکست
با شناسایی ۸۷ بیمار در ۲۴ ساعت رکورد ثبت موارد جدید ابتلا به کرونا در هفته‌های گذشته در جنوب غرب خوزستان شکست.رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: در ۲۴ ساعت ۸۷ مورد بیمار کرونایی در جنوب غرب خوزستان شناسایی و با این حساب رکورد ثبت موارد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در هفته‌های گذشته شکسته شد.سلمان زاده افزود: از این تعداد موارد جدید ابتلا، ۲۱ نفر مربوط به آبادان، ۳۲ نفر مربوط به خرمشهر و ۱۷ نفر مربوط به شادگان است.وی با تاکید بر وضعیت قرمز در منطقه خاطرنشان کرد: مردم توجه داشته باشند تعداد ترخیص شده‌ها از بیمارستان بسیار کمتر از تعداد موارد جدید ابتلا است و این یعنی هشدار برای ساکنان منطقه.هم اکنون ۱۵۵ بیمار در بیمارستان طالقانی آبادان بستری هستند.
جریمه نقدی برای متخلفین
رئیس مرکز بهداشت اهواز گفت: طغیانی از کرونا ناشی از میهمانی‌ها، دورهمی‌های خانوادگی، مجالس و سفرها است.سید مهدی اظهار کرد: همانطور که قبلاً نیز گفته شد این روزها شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خوزستان هستیم که باید برای مقابله با این روند پروتکل‌های بهداشتی را جداً رعایت کرد.وی تصریح کرد: شست‌وشوی مکرر دست‌ها، رعایت آداب سرفه کردن، استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی همچنان بهترین نسخه برای مقابله با کرونا است.امیدواریم که جریمه‌های نقدی برای کسانی که از ماسک استفاده نمی‌کنند در نظر گرفته شود تا این دسته افراد بدانند کارشان بی‌هزینه نخواهد بود.
تعطیلی‌های کرونایی در خوزستان
سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان از اعمال تعطیلی‌ها و محدودیت‌های کرونایی در سطح استان خوزستان در پی درخواست دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر داد.رضا نجاتی اظهار کرد: با توجه به اینکه در روزهای گذشته تعدادی از شهرهای خوزستان در حالت خاصی قرار گرفته بودند و در وضعیت قرمز قرار داشتند اما امروز نامه دانشگاه علوم پزشکی اهواز به استانداری خوزستان، حاکی از این است که کل خوزستان در حالت قرمز قرار گرفته است و به ماه‌های گذشته برگشته‌ایم. از مردم خواهش می‌کنیم برای سلامتی خود، خانواده‌ها و همشهریان‌شان بیشتر رعایت کنند و کرونا را جدی بگیرند.بنا به درخواست دانشگاه علوم پزشکی اهواز فعلا پارک‌ها، موسسات آموزشی و باشگاه‌ها در استان خوزستان تعطیل می‌شوند.وی در خصوص اعلام تعطیلی مراکز آموزشی گفت: تعطیلی مراکز آموزشی شامل مدارس و دانشگاه‌ها است. در این راستا نامه‌ای با امضای استاندار خوزستان به فرمانداران ابلاغ شده است تا همه پارک‌ها تعطیل و خاموش شوند و از رفت و آمد جلوگیری شود. نیروی انتظامی نیز همکاری لازم را خواهد داشت.همچنین نامه‌ای با امضای استاندار به مسئول دبیرخانه ائمه جمعه در خصوص عدم برگزاری نماز جمعه و جماعت تا زمانی که خوزستان چنین شرایطی داشته باشد، ابلاغ شده است.انتظار می‌رود همه همکاری کنند تا از این شرایط سخت و نفس گیر عبور کنیم.

 

 

طبقه متوسط به سمت فقرا حرکت می‌کند
 در دو سال اخیر قدرت خرید مردم یک چهارم شد

 گروه  اقتصادی: 
نایب رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: زمانی که مجلس تصویب کند به ۶۰ میلیون نفر کمک کالایی تعلق بگیرد، نشان دهنده نیازمند بودن این اقشار است، همچنین بخش عمده‌ای از جامعه ما را طبقه متوسط تشکیل می‌دهند، این طبقه کاهش درآمدی روز افزون دارند که با هزینه‌های موجود تناسبی ندارد.
عباس آرگون در گفت‌وگو با ایلنا در رابطه با تاثیر تورم کنونی بر زندگی مردم اظهار داشت: در شرایط فعلی و با نرخ تورم موجود سفره‌های مردم کوچک‌تر می‌شود. اگر فردی تا دو سال گذشته حقوق چهار میلیون تومانی دریافت می‌کرد، یعنی درآمد هزار دلاری داشت. در صورتی که اکنون با احتساب ۲۰ درصد افزایش حقوق اگر به ۵ میلیون تومان رسیده باشد، این رقم نزدیک به ۲۵۰ دلار است یعنی در دو سال اخیر قدرت خرید مردم یک چهارم شده است.
وی ادامه داد: بخش عمده از مواد اولیه وارداتی با ارز نیمایی و بالای ۲۰ هزار تومان وارد می‌شود که در نهایت منجر به کاهش قدرت خرید مردم می‌شود. در چنین حالتی فشار اقتصادی بیش از پیش به مردم وارد می‌شود، چرا که هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند و درآمدها نمی‌تواند با شیبی که هزینه‌ها رشد کرده، افزایش یابد با چنین رویه‌ای طبقه متوسط ما به سمت طبقه فقیر حرکت و طبقه فقیر در فقر مطلق قرار می‌گیرد، به طوری که این قشر امکان تامین بدیهیات زندگی مانند خوراك و پوشاک را ندارند که این امر ریشه در کاهش درآمد سرانه دارد.
 متاسفانه در کشور ما این موضوع عادی‌سازی می‌شود زیرا زمانی که مجلس تصویب کند به ۶۰ میلیون نفر کمک کالایی تعلق بگیرد، نشان دهنده نیازمند بودن این اقشار است. همچنین بخش عمده‌ای از جامعه ما را طبقه متوسط تشکیل می‌دهند، این طبقه کاهش درآمدی روز افزون دارند که با هزینه‌های موجود تناسبی ندارد.
وی در مورد دلایل شرایط کنونی کشور توضیح داد: یکی از دلایل عمده چنین وضعیتی مربوط به تحریم‌هاست که منجر به کاهش درآمد نفتی شده و همین امر سبب شد تا دولت با کسری بودجه نیز مواجه شود. از طرف دیگر موضوع کرونا بستر صادرات کالاهای غیرنفتی را محدود کرد بطوریکه در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد کاهش صادرات را شاهد هستیم. همه این موارد بر درآمد‌های ارزی کشور تاثیر گذارند.
وی خاطرنشان کرد: برای وضعیت موجود باید شرایطی فراهم شود تا در متغیر‌های کلان اقتصادی ثبات ایجاد شود. البته نمی‌توان تورم را دستوری کاهش داد بلکه عوامل مرتبط به آن را باید پایین نگه داشت. همچنین نقدینگی باید کنترل شود، توسعه صادرات غیر نفتی افزایش و روابط بین الملل باید در اولویت قرار گیرد. ضمن آنکه در جهت رفع محدودیت‌های که به جهت تحریم‌ها به وجود آمده باید یک رابطه منصفانه با دنیا ایجاد کرد.نباید فراموش کرد اقتصاد ما بیماری زمینه‌ای مانند اقتصاد دولتی، فضای کسب و کار نامطلوب، رشد نقدینگی، تعدد قوانین و مقررات و عدم ثبات آن را داشته است. بنابراین در این شرایط کرونا تاثیر بیشتری نسبت به سایر اقتصادها دارد.
برخورد آل کثیری با اقتصاد ایران!
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید، در ماه‌های گذشته در کنار محدودیت‌های کرونا، برخی کشورها نیز رفتاری تبعیض آمیز با اقتصاد ایران داشته‌اند.
علی شریعتی بیان کرد: همانطور که از ابتدای شیوع ویروس کرونا، قابل حدس بود، با توجه به محدودیت‌هایی که برای مقابله با گسترش آن اجرایی شده، کاهش تجارت بین المللی در ایران مانند بسیاری از دیگر کشورهای جهان رخ داد و آمار عملکرد ماه‌های گذشته نیز این موضوع را نشان می‌دهد. بسته شدن مرزها یا محدود شدن رفت و آمدها بخشی از دلایل این کاهش تجارت است.
وی با اشاره به رقابت‌های اقتصادی میان کشورهای مختلف در حفظ و به دست آوردن بازارهای جدید، توضیح داد: این رقابت امری طبیعی و غیر قابل انکار است و قطعا کشورها به منافع خود می‌اندیشند اما متاسفانه بعضا این رقابت به خود شکلی تبعیض آمیز می‌گیرد و همین موضوع فشار موجود بر فعالان اقتصادی ایران را بیشتر می‌کند.
عضو اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: برای مثال ما در ماه‌های گذشته شاهد آن بودیم که ترکمنستان برای مدتی نسبتا طولانی مرزهای خود را به روی کالاهای ایرانی بست اما در همان زمان، کالاهای ترکیه را وارد کرد. مشابه این مثال در سایر بازارها نیز به چشم می‌خورد اما متاسفانه این موضوع به درستی مطرح نشده و جامعه در جریان آن نیست. رفتار تبعیض‌آمیز با مهاجم تیم پرسپولیس و محرومیت او پیش از بازی، بارها و بارها در عرصه اقتصاد رخ داده و تاجران و صادرکنندگان ایرانی همچون چیزی که بر آل کثیر رفت، با محدودیت‌های ناعادلانه مواجه شده‌اند.
شریعتی با بیان اینکه در کنار محدودیت‌های خارجی، برخی سیاست‌های داخلی نیز به ضرر صادرات ایران منجر شده است، بیان کرد: سیاست‌های ارزی بانک مرکزی بلای جان صادرات شده است. اینکه صادرکننده در دوره‌ای سرباز جنگ اقتصاد نامیده شود و چند ماه بعد به مجرمی تبدیل شود که ارز را به کشور بازنگردانده، نشان دهنده سیاست‌های غلط در این بخش است. در شرایطی که دولت در بازگشت ارز حاصل از صادرات خود به مشکل برخورده، این توقع که تمام صادرکنندگان در مدتی کوتاه ارز خود را بازگردانند و تمام محدودیت‌ها را کنار بزنند، قطعا از واقعیت به دور است.
وی افزود: اینکه بدون پاسخ دادن به سئوالات و صرفا با پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی توقع داشته باشیم تمام مشکلات حل شده و صادرکنندگان باعبور از محدودیت‌ها ارز را بازگردانند از واقعیت به دور است.عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به عملکرد سازمان توسعه تجارت در سال‌های گذشته، گفت: این سازمان با هدف تسهیل شرایط تجارت و بهبود زیرساخت‌ها فعالیت می‌کند اما ما متاسفانه در طول ماه‌های گذشته هیچ برنامه و هدف گذاری برای عبور از مشکلات امروز و چشم انداز سال‌های آینده ندیده‌ایم. این سازمان باید در حوزه اجرا فعال باشد اما ما می‌بینیم در مسائل کلان، مانند آنچه در اختیار حاکمیت و مقامات بلندپایه دولتی است، اظهار نظر صورت می‌گیرد اما در عرصه اجرایی هیچ نشانه‌ای از بهبود اوضاع نیست. با این شرایط جبران آمار کاهشی صادرات در ماه‌های ابتدایی سال بسیار دشوار خواهد بود.بر اساس آمارهای اتاق بازرگانی تهران، میزان صادرات ایران در شش ماهه ابتدایی سال جاری، بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته که بخش عمده‌ای از آن به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است.ایران در سال گذشته بیش از ۴۳ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشت.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۱۹ -  شماره 4756
جستجو
جستجو
بالای صفحه