عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۲۵
چرا ارز دوباره گران شد؟

پرواز دلاربر فراز قله ۳۰ هزار تومان

گروه اقتصادی: بازار ارز با ازدحام قابل توجه خریداران دلار در عین کاهش شدید فروش از سوی صرافان روبه روست.

روز گذشته صف‌های طویل در مقابل صرافی‌های بانکی برای خرید دلار و سایر ارزها در حالی شکل گرفت که این صرافان با استناد به اینکه اسکناس ارزی ندارند، نمی‌توانند پاسخگوی تقاضای شکل گرفته در بازار باشند. در دیگر سو دلالان که در ساعات ابتدایی روز قیمت‌های عجیب و غریبی را برای فروش دلار و سایر ارزها اعلام می‌کردند، در میانه روز اندکی عقب نشسته و در مرز ۳۱هزار تومان قیمت‌های خود را اعلام کردند. نرخ دلار در صرافی‌های بانکی برابر با ۲۹ هزار و ۹۵۰ تومان بود. بسیار ی از فعالان بازار می‌گویند جو روانی شکل گرفته در بازار در اثر اعلام تحریم‌های ثانویه علیه بانک‌های ایرانی در حال تخلیه است و بازار به زودی به وضعیت عادی ورود خواهد کرد.معامله‌گران مرز ۳۰ هزار تومانی را مرز روانی مهم و سدی قوی برای قیمت دلار اعلام کردند و معتقدند دلار در صرافی‌های بانکی در یک قدمی این مرز قرار دارد و افزایش قیمت‌ها می‌تواند زمینه را برای شکسته شدن مرز در بازار فراهم نماید. روز پنجشنبه وزارت خزارنه داری آمریکا ۱۸ بانک تحریمی ایران را مورد تحریم ثانویه قرار داد. در حال حاضر تقاضا در بازار ارز بالا و عرضه در پایین‌ترین حد خود قرار دارد چرا که بسیاری از معامله‌گران در فروش محتاط‌تر شده‌اند. همین امتناع از عرضه زمینه را برای افزایش بیش از پیش قیمت فراهم کرده است.بازار ارز این هفته را بر خلاف هفته گذشته آغاز کرد؛ درحالی که شنبه هفته گذشته آغاز ریزش در بازار بود، امروز قیمت این اسکناس آمریکایی رکوردی جدید در افزایش ثبت کرد. به اعتقاد میثم رادپور به دنبال خبر تحریم‌های بانکی آمریکا بازار ارز واکنش‌ نشان داده است.بعد از چند هفته افزایش پیاپی در بازار ارز، دلار ابتدای هفته گذشته بیش از دو هزار تومان ریزش داشت اما در روزهای پایانی همین هفته قیمت دلار در حال ورود مجدد به کانال ۳۰ هزار تومانی بود و گفته می‌شد بازارساز به سختی و پس از چند بار مچ‌اندازی با نوسان‌گیران این ارز را در کانال ۲۹ هزار تومان نگه داشته است. در چنین شرایطی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ۱۸ نهاد مالی ایرانی اعمال کرد.روز شنبه قیمت دلار در تابلوی صرافی‌ملی رکورد تازه‌ای ثبت کرد و به ۲۹هزار و ۹۵۰ تومان رسید. در بازار آزاد نیز نرخ این اسکناس آمریکایی بار دیگر از ۳۰ هزار تومان گذشت و در ساعات اولیه بازار روز شنبه با قیمت ۳۰هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. اما علت اصلی افزایش قیمت‌های امروز چه بود؟ آیا این خبر تحریم‌های تازه بوده ‌که در گام اول کار خود را کرده است؟کارشناس بازارهای مالی، معتقد است که بازار در همان زمان اعلام خبر تحریم‌ها، اولین واکنش‌ها را نشان داد. روند ارز صعودی بود و این اخبار هم مزید برعلت شد. چرا که تاثیر تحریم‌های تازه یک جنبه روانی و یک جنبه عملی دارد هرچند که این دو موضوع از هم خیلی قابل تفکیک نیستند.
میثم رادپور،  می‌گوید:این که در عمل با این تحریم چه محدودیت‌هایی قرار است اعمال شود جای سؤال دارد اما این که در پی این خبر انتظاری ایجاد شده و این انتظار اثرش در قیمت‌ها منعکس می‌شود ماجرای دیگری است.به گفته او این که آمریکا بخواهد با این تحریم‌ها کار را حتی برای صرافی‌های ایران، که درحال حاضر تنها مجرای نقل و انتقالات کشور هستند، نیز سخت کند مشکل را برای ما پیچیده‌تر می‌کند. البته به نظر می‌رسد تشخیص این صرافی‌ها، برای آمریکا کار سختی باشد.رادپور می‌افزاید:این که چطور قرار است تشخیص دهند که شخصی با صراف‌های ایرانی کار می‌کند همچنان جای سؤال دارد. البته دور از ذهن هم نیست که با پیشرفت‌هایی که کرده‌اند و نرم‌افزارهایی که ساخته‌اند کار شناسایی را برای خود ممکن کرده باشند. شاید هم با لیست‌هایی مواجه باشیم که شامل افراد شناسایی شده‌ هستند. اما اگر دستورالعمل‌های کلی به بانک‌هایشان ابلاغ شود کار برایشان بسیار دشوار است ولی در کل نمی‌توان گفت این امکان برایشان وجود ندارد.این کارشناس تاکید می‌کند که آمریکا تا امروز هر چه گفته را عملی کرده است و ما همیشه آثار آن را دیده‌ایم. همین حالا هم هزینه نقل و انتقالات در نظام ارزی ما به شدت بالاست و این تماما اثر تحریم‌ها است. اگر تحریم اجرا شود ارز بیش از این‌ها بالا خواهد رفت.
او ادامه داد:درست است که نمی‌توانند تمام راه‌ها را ببندند اما با هر تحریم انقدر هزینه‌ها بالا می‌رود که با یک بررسی درمی‌یابیم حضور این تحریم‌ها حدود ۸۰ درصد قیمت ارز را در بر گرفته است. همچنین تخطی از تحریم‌ها ترسی را در طرف‌های معامله‌گر ایرانی، افرادی که در کشور دیگری با اسم و ملیت دیگری برای ایرانیان پول جابه جا می‌کنند، ایجاد می‌کند و موجب نگرانی آنان می‌شود.او درباره کاهش قیمت بیش از دو هزار تومانی در ابتدای هفته گذشته نیز عنوان می‌کند:این کاهش آغاز یک روند نبود احتمالا یک نویز بود که معلوم نبود از کجا نشئت گرفته است. علت روشنی را هم نمی‌توان برای این کاهش مطرح کرد و هر چه مطرح می‌شود گمانه است.به باور  او در کنار تحریم تاثیر مساله انتخابات را هم باید در نظر گرفت، چرا که بایدن شانس بیشتری از ترامپ دارد و این می‌تواند تاثیر روانی خودش را در روزهای آینده بازار بگذارد. اگر حتی به دور از رویاپردازی هم نگاه کنیم بالاخره بازار ارز ما با حضور بایدن ممکن است دوران آرامشی را به خود ببینید درست بر خلاف ترامپ.

 

کرونا ویروس اهل شوخی نیست

تعطیلی تمامی مشاغل به جز مشاغل مهم، در شرایط قرمز

 رئیس مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه برخی سازمان‌ها و ادارات و اماکن عمومی همکاری قابل قبولی در اقدامات پیشگیرانه ندارند، گفت: در شرایط قرمز کرونا تجمعات، پارک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها باید تعطیل باشند و به جز مشاغل مهم و حیاتی نیز دیگر مشاغل باید تعطیل شوند.
 سیدمحمد علوی اظهار کرد:این روزها کشور ما و استان خوزستان حال خوشی ندارند و مرگ عزیزان‌مان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا ما را داغدار کرده است. تخت‌های بیمارستان‌ها یکی پس از دیگری پر می‌شوند و بیمارستان‌ها هم یکی پس از دیگری وارد چرخه پذیرش بیماران مبتلا به کرونا می‌شوند. از سوی دیگر، برای ارائه خدمت به سایر بیماران نیز در بیمارستان‌ها محدودیت وضع می‌شود که این مسأله، آغازگر مشکلات جدی در آینده خواهد بود.همکاری بین‌بخشی و مشارکت عمومی، دو اصل اساسی در کنترل اپیدمی‌ها هستند. نمی‌شود به بهانه معیشت سلامتی را قربانی کرد و اگر سلامتی نباشد نیز هیچ چیزی نخواهد بود.وی با اشاره به لزوم وجود ضمانت اجرایی پروتکل‌ها، تصریح کرد:خواست حاکمیت، برخورد با خاطیان و متخلفان است. در شرایط قرمز کرونا تجمعات، پارک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها باید تعطیل باشند و به جز مشاغل مهم و حیاتی نیز دیگر مشاغل باید تعطیل شوند.
 رئیس دانشکده علوم پزشکی بهبهان با اشاره به وضعیت قرمز این شهرستان به لحاظ شیوع کرونا گفت:تنها راه مقابله پایبندی به شیوه نامه‌های بهداشتی است.قدرت اله شاکری نژاد گفت:باتوجه به اینکه بهبهان و بسیاری از شهرستان‌های استان خوزستان در وضعیت قرمز به لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار گرفته اند، سبب نگرانی‌هایی برای مردم و کادر بهداشت و درمان شده است.او افزود:رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی همچون روز‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا، تنها انتظار کادر بهداشت و درمان از شهروندان است، چراکه پزشکان و پرستاران فعال در بیمارستان‌های و بخش‌های ویژه بستری بیماران کرونایی نیاز به حمایت و همراهی دارند تا بتوانند با قوت و توان بیشتری به بیماران خدمت رسانی کنند.شاکری نژاد استفاده مداوم و صحیح از ماسک استاندارد،  خروج از منزل فقط در موارد ضروری، پرهیز از برگزاری و شرکت در مراسم ختم، عروسی، جشن تولد و دورهمی‌های خانوادگی، شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، مراقبت از سالمندان، زنان باردار، کودکان و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای نظیر؛ دیابت و ...، قراردادن موادضدعفونی کننده به ویژه در مدارس، بانک ها و ادارات را از جمله راهکار‌های جلوگیری از ابتلای به کرونا عنوان کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۰ -  شماره 4757
جستجو
جستجو
بالای صفحه