عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۳۳
افزایش ۴ درصدی قیمت دلار در یک روز

دلار تا کجا پیشروی می‌کند؟

گروه اقتصادی: بازار خودرو، ارز و سکه در شرایط بحرانی قرار دارند؛ قیمت‌ها در معاملات روند صعودی گرفته‌اند و این حرکت روز یکشنبه هم به صورت شتابان ادامه یافت.

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار نسبت به روزهای قبل با افزایش همراه شده‌اند که یکی از دلایل اصلی اعمال تحریم‌های مجدد برخی بانک‌های ایرانی است، جو روانی حاکم در بازار ارز موجب شده تا بار دیگر نوسانات شدید قیمتی در بازار بوجود آید و دلار نیز از سد قیمتی ۳۰ هزار تومان عبور کند.قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، روز یکشنبه ۲۰ مهرماه ۱۳۹۹ در بازار آزاد تهران به ۱۶ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید.دیروز در بازار ارز قیمت دلار ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان، یورو ۳۷ هزار و ۲۰۰ تومان و درهم امارات ۸ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شد.در هفته‌های اخیر، تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و البته آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های مجاز مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.
در صرافی‌های بانکی نیز قیمت ارز به دنبال بازار آزاد درحال رکوردزنی است.با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی نیز افزایش یافت؛ قیمت دلار برای اولین بار در صرافی‌های بانکی وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد؛ فعالان بازار براین باورند که رشد چشم‌گیر قیمت طلا و ارز و دلار واکنش هیجانی بازار به اقدام جدید آمریکا بود که ۱۸ بانک ایرانی را در لیست تحریم‌های ثانویه خود قرار داد.برهمین اساس هم اکنون قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۳۱ هزار و ۱۵۰ تومان و قیمت خرید دلار نیز ۳۰ هزار تومان درج شده است.
 قیمت‌های عجیب در بازار سکه و طلا 
در داد و ستد‌های روز یکشنبه سکه مرز ۱۶ میلیون تومان را در نورید، از سوی دیگر هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز وارد کانال یک میلیون و ۴۶۰ هزار تومانی شد، در چنین شرایطی تا زمانیکه نرخ دلار در بازار داخل و اونس در بازار‌های جهانی صعودی باشند، طلا و سکه همچنان به پیشروی قیمتی خود ادامه خواهند داد.قیمت نیم سکه و ربع‌سکه نیز به ترتیب وارد کانال‌های ۸ و ۶ میلیون تومانی شده است که رکورد‌های غیر قابل تصوری حتی تا همین ۶ ماه گذشته است، حال باید دید این وضیت تا چه زمان و سطحی ادامه پیدا خواهد کرد.
پشت پرده زدن رکورد‌های روزانه در بازار سکه و طلا
نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران  با اشاره به اینکه  سکه مرز ۱۶ میلیون تومان را رد کرد، اظهار داشت: با توجه به اینکه دلار همچنان به سیر صعودی خود ادامه می‌دهد، بنابراین افزایش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا نیز اجتناب ناپذیر است.محمد کشتی‌آرای افزود: با توجه به اینکه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می‌شویم و ابهام نیز در مورد نتیجه این رویداد تا موعد برگزاری انتخابات بیشتر می‌شود، قیمت‌ها در بازار‌های جهانی نیز در نوسان رو به بالا قرار دارد، مانند آنچه که در روز شنبه رخ داد و طلا ۵۰ دلار در یک روز گران شد، بنابراین می‌توان پیش بینی کرد که تا ۱۳ آبان در بازار‌های جهانی همچنان گارد صعودی داشته باشد، اگر چنین فرضیه محقق شود، قیمت‌ها در بازار داخلی نیز کماکان تحت تاثیر خواهند بود.کشتی‌آرای با اشاره به اینکه دلیل اصلی و عمده افزایش قیمت جهانی طلا، شیوع کرونا و ادامه آن بوده است، گفت: قبل از همه گیری این ویروس، طلا برای مدت طولانی در محدوده ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار در هر اونس به اصطلاح رنج می‌زد و در نوسان بود، اما از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد و اقتصاد‌های بزرگ جهان به رکود فرو رفتند، تقاضا برای طلا به عنوان ارزشمندترین دارایی فیزیکی افزایش پیدا کرد، در مقابل این موضوع نیز شاخص ارز‌های معتبر جهانی از جمله دلار با تضعیف روبرو شدند که این موضوع خود به جذاب شدن طلا برای سرمایه گذاری بسیار کمک کرد.
تقاصا برای خرید طلا کاهش یافته است
محمد کشتی‌آرای نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه رکورد پشت رکورد در بازار طلا در حال ثبت شدن است، اضافه کرد: ما از این قضیه به هیچ وجه خوشحال نیستیم، چرا که قیمت طلا و جواهر در حال نوسان است و چنین وضعیتی کسب و کار صنف ما را با چالش و موانع  بسیار زیادی روبرو کرده است، در حال حاضر نیز تقاضا در بازار متعادل است و حتی نسبت به روز‌های گذشته نیز با کاهش روبرو بوده، هر چند که مدت هاست مصنوعات طلا خریدار چندانی ندارد و تقاضا برای سکه و طلای آبشده و خام طی این چند وقت زیاد بوده است.کشتی آرای ادامه داد: تا زمانی که نرخ دلار در بازار داخل کنترل نشود، نوسان قیمتی در بازار داخل همچنان وجود خواهد داشت.
بازدهی ۲۴۰ تا ۲۹۰ درصدی در یک سال
اگر قیمت‌های  این روزها را به‌‌‌خاطر رشد هیجانی درنظر نگیریم و مبنای محاسبه را آخرین قیمت در هفته گذشته لحاظ کنیم، باید بگوییم سرمایه‌گذاران بازار طلا بازدهی چشمگیری را تجربه کرده‌اند. پارسال این موقع قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۸ هزار تومان بود. شاید باور نکنید، اما فقط یک سال از آن روز‌ها گذشته. مهرماه سال گذشته سکه تمام در محدوده چهار میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شد و نیم‌سکه دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود. ربع سکه هم یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروش می‌رفت. مقایسه این اعداد با قیمت‌های فعلی نشان می‌دهد طلا در این مدت با رشد ۲۴۰ درصدی تقریبا ۳.۴ برابر شده است. سکه تمام افزایش ۲۶۹ درصدی را پشت سر گذاشته و نیم‌سکه و ربع‌سکه هر کدام حدود ۲۹۰ درصد گران شده‌اند.
قیمت پراید به ۱۶۰ میلیون تومان رسید
قیمت خودرو در بازار با افزایش ۱۰ تا ۱۰۰میلیونی مواجه شد و در حال حاضر هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها در این حوزه هستیم.قیمت پراید ۱۱۱ در بازار آزاد خودرو به ۱۶۰ میلیون تومان رسید و ساینا با قیمت ۱۸۵ میلیون معامله می‌شود.همچنین در خودرو‌های خارجی مانند رنو شاهد افزایش قیمت‌های ۱۰۰ میلیونی هستیم مانند رنو ساندرو که ۵۸۰ میلیون به فروش می‌رسد و قیمت سراتو ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام شده است.در خودروهای عرضه شده توسط ایرانخودرو هم این وضعیت حاکم است و قیمت ۲۰۶ تیپ ۵ به ۳۲۲ میلیون رسیده است، پژو ۲۰۰۸ با قیمت بیش از ۱ میلیارد و ۳۰۰ هزار تومان معامله می‌شود و دنا پلاس ۶۳۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.
معاملات خودرو صفر شد
نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اظهار داشت: بسیاری از نمایشگاه‌داران در بیست روز اخیر حتی یک معامله نیز انجام نداده‌اند و تنها نظاره‌گر بازار و قیمت‌های غیرواقعی هستند. بنابراین چون هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود از همین روی نمی‌توان ارزیابی قیمت نیز داشت.نعمت الله کاشانی‌نسب در مورد اعلام قیمت‌های نجومی در سایت‌ها و فضای مجازی برای انواع خودرو گفت: قیمت‌ها هیچ تغییری نکرده و به نوعی بازار قفل شده است. بنابراین قیمت‌های اعلامی در فضای مجازی غیر واقعی بوده و هیچ معامله‌ای با این نرخ‌ها انجام نمی‌شود.وی ادامه داد: حتی بسیاری از نمایشگاه‌داران در بیست روز اخیر حتی یک معامله نیز انجام نداده‌اند و تنها نظاره‌گر بازار و قیمت‌های غیرواقعی هستند. بنابراین چون هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود از همین روی نمی‌توان ارزیابی قیمت نیز داشت.متاسفانه کسانی که به دلیل مساحت مغازه یا هر مشکل دیگر نمی‌توانند مجوز کسب و کار را از اتحادیه بگیرند اقدام به فعالیت در سایت‌ها و فضای مجازی می‌کنند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۱ -  شماره 4758
جستجو
جستجو
بالای صفحه