عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۴۳
کاهش رعایت پروتکل‌ها در خوزستان به ۵۰ درصد

تاثیر منفی کرونا بر تمام ابعاد زندگی مردم

گروه دیار کارون:‌ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است و طبیعی است که در صورت فراموشی رعایت موازین بهداشتی، بیماری بیشتر شود و هیچ راه فراری از این مساله نداریم؛ اگر می‌خواهیم بیماری کنترل شود باید مردم و مسئولان رعایت کنند.

سیدمحمد علوی اظهار کرد: این روزها استان خوزستان حال و روز خوشی ندارد و این وضعیت به دلیل افزایش موارد بیماری است. دیدیم که تعداد جانباختگان کرونا در کشور در یک روز رکورد زد. البته این آمار به دلیل کارهای دو سه هفته قبل است؛ زمانی که می‌خواهیم وضعیت امروز کرونا را بررسی کنیم باید به دو، سه هفته قبل برگردیم و ببینیم چه اتفاقاتی افتاده است.وی افزود: حتی در زمانی که به آرامش بعد از طوفان رسیدیم و بعد از هشت هفته سخت، موارد بیماری کاهش یافت، همچنان به مردم می‌گفتیم که وضعیت فعلی ناپایدار و شکننده است. هر زمان که احتیاط‌ها و میزان رعایت پروتکل‌ها کنار گذاشته شد و به دستورالعمل‌های بهداشتی بی‌توجهی شد، دودش به چشم‌مان رفته است.زمانی که هشدار می‌دادیم، مردم برای خرید به بازارچه‌ها هجوم بردند؛ بارها گفتیم سه هفته بعد اتفاقاتی خواهد افتاد و این اتفاقات رخ داد. ما تابستان بدی را پشت سر گذاشتیم و هشت هفته در اوج بیماری بودیم در حالی که سایر نقاط کشور تقریباً در آرامش بودند.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: پس از کنترل بیماری و رسیدن به حالت آرامش، آنچه ما را نگران می‌کرد کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بود. در یک بازه زمانی، میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به حدود ۸۰ درصد رسید و به تدریج بیماری را کنترل کردیم اما اکنون رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به کمتر از ۵۰ درصد رسیده و طبیعی است که در صورت فراموشی رعایت موازین بهداشتی، بیماری بیشتر شود و هیچ راه فراری از این مساله نداریم؛ اگر می‌خواهیم بیماری کنترل شود باید مردم و مسئولان رعایت کنند.
وی بیان کرد: طبق سیاست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و طبق آمار مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها، به تدریج بیمارستان‌ها وارد مدار پذیرش مبتلایان کرونا می‌شوند. تا جایی که اطلاع دارم، بیمارستان رازی، سینا، بخشی از گلستان، بیمارستان‌های تأمین اجتماعی، فاطمه‌الزهرا(س) و بیمارستان‌های ارتش وارد چرخه کرونا شده‌اند.در حال حاضر این بیمارستان‌ها جوابگو هستند اما ما نگران وضعیت کنونی نیستیم و نگران آینده هستیم. اگر وضع به همین منوال ادامه یابد قطعاً حتی اگر از ظرفیت همه بیمارستان‌ها استفاده کنیم باز هم بیمارستان‌ها تاب‌آوری و توان پذیرش این همه بیمار را ندارند.
علوی گفت: در حال حاضر انتقال بیماری خانوادگی شده است. متأسفانه عفونت بین خانواده‌ها به شدت در حال گسترش است. در گذشته زمانی که یک نفر مبتلا می‌شد، یکی دو نفر از افراد خانه مبتلا می‌شدند اما اکنون زمانی که یک نفر مبتلا می‌شود همه خانواده مبتلا می‌شوند که این مساله نشان‌دهنده این است که قدرت سرایت ویروس افزایش یافته است.علوی ادامه داد: در گذشته فکر می‌کردیم که این بیماری بیشتر بین افراد دارای بیماری زمینه‌ای و سن بالا بروز پیدا می‌کند اما اکنون شاهد موارد بالایی از ابتلای سن پایین مانند ۳۱ تا ۳۵ ساله و بدون بیماری زمینه‌ای هستیم. این بیماری تنها برای دیگران نیست بلکه برای من و شما نیز هست. در اسفندماه و فروردین‌ماه روحیه هماهنگی و همکاری بین‌بخشی خوبی داشتیم و مشارکت عمومی خوبی بود اما دلیل کمرنگی این مساله شاید به طولانی شدن بیماری برمی‌گردد. زمانی که مردم با یک پدیده‌ای برخورد می‌کنند اگر کوتاه‌مدت باشد راحت‌تر با آن مبارزه می‌کنند اما با طولانی شدن بیماری، برخی‌ها خسته شده‌اند، بنابراین روش برخورد با بیماری نیز باید متناسب با زمان تغییر پیدا کند. در یک بازه زمانی که بیماری شیوع پیدا کرد می‌گفتیم باید همه چیز تعطیل شود. آن بازه، آغاز ورود ویروس به منطقه بود و این کارها مقطعی بود اما آیا می‌شود دو سه‌ سال همه چیز در کشور تعطیل شود؟ بنابراین باید هم با بیماری مبارزه کنیم و هم معیشت را داشته باشیم.زمانی که پروتکلی تدوین می‌شود باید الزامات آن نیز وجود داشته باشد. زمانی که می‌گوییم یک فرد باید دو هفته در منزل قرنطینه شود، باید به فکر معیشت وی هم باشیم مثلاً کارگر روزمزد نمی‌تواند در منزل بماند مگر اینکه معیشت وی فراهم شود.زمانی که می‌گوییم یک فرد دو هفته در منزل بماند کارفرما حق اخراج این فرد را ندارد. برخی از بیماران از ترس اخراج، بیماری خود را مخفی می‌کردند و بیماری را بین دیگران منتشر می‌کردند. مسئولان بخشنامه‌ای صادر کردند که هیچ کارفرمایی حق ندارد کارگری را اخراج کند و هر کسی بیماری را مخفی کند، جریمه می‌شود اما در عمل این گونه نبود و برخی از ترس همین مسائل، خود را سانسور می‌کردند.
علوی خاطرنشان کرد:‌  ویروس کرونا بر تمام ابعاد زندگی اثر گذاشته است و یکی از نکات منفی آن اثرگذاری بر خانواده‌ها و سلامت روان مردم است. زمانی که فردی فوت می‌کند و خانواده نمی‌تواند مراسمی برای عزیزش برگزار کند، یک عقده و احساس ندامت ایجاد می‌شود که مشکلاتی را ایجاد می‌کند.وی با اشاره به اثرات روانی کرونا بر افراد، گفت: افرادی که در خانه قرنطینه می‌شوند نیز خسته می‌شوند. همچنین پرخاشگری در اعضای خانواده ایجاد می‌شود و حتی میزان طلاق در خانواده‌ها به علت کرونا افزایش یافته است.علوی افزود: کرونا بر کودکان نیز تأثیرگذار است زیرا موجب شده تحرک و نشاط کودکان کمتر شود و این مسائل علاوه بر چاقی، کودکان را مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها می‌کند و روحیه آن‌ها نیز دچار مشکل می‌شود. ما نمی‌گوییم خانواده‌ها اصلاً در فضای آزاد حضور پیدا نکنند اما باید حضور آن‌ها با رعایت فاصله دو متری باشد و هیچ کس مانع قدم زدن دو نفر در یک فضای آزاد نیست.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۲ -  شماره 4759
جستجو
جستجو
بالای صفحه