عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۴۵

انتظار تحمل سختی از سوی مردم با وجود رفاه مسئولان شدنی نیست

رئیس شورای شهر تهران گفت: پیامبر در شعب ابیطالب در همان شرایط دشوار مردم زندگی کرد، نمی‌شود مسئولان از رفاه و آسایش برخوردار باشند و از مردم انتظار مقاومت و تحمل سختی را داشته باشند.

به گزارش ایلنا، محسن‌هاشمی در جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: جامعه ما امروز در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار دارد و تحت شدیدترین تحریم‌هاست، در عصر پیامبر این فشار حداکثری در دوران شعب ابیطالب رقم خورد و مسلمانان با تحمل فشار با سربلندی از تحریم‌ها خارج شدنداو با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی حمایت مسلمانان از پیامبر در دوران سختی‌های صدراسلام، همراهی رسول خدا (ص) با مردم در تحمل مشکلات بود،  ادامه داد: پیامبر در شعب ابیطالب در همان شرایط دشوار مردم زندگی کرد، نمی‌شود مسئولان از رفاه و آسایش برخوردار باشند و از مردم انتظار مقاومت و تحمل سختی را داشته باشند.وی با اشاره به اینکه در جامعه شاهد تعمیق شکاف و افزوده شدن احساس تنفر و جدایی میان سلیقه‌ها و رویکردهای مختلف فرهنگی، مذهبی، سیاسی و قومی هستیم،  افزود: بخشی از این چالش‌ها از عملکردهای جناحی و سلیقه‌ای در مسئولیت‌های رسمی سرچشمه می‌گیرد و متاسفانه دستگاه‌های فرهنگی و مسئولان مربوطه بجای تلاش در جهت ترمیم شکاف‌ها بعضا به تعمیق اختلافات دامن می‌زنند.هاشمی تاکید کرد: باید بدانیم بدون فراگیری ارزش‌های اخلاقی و افزایش وحدت ملی، قادر به عبور از این شرایط سخت نخواهیم بود، اگر مسئولان و جناح‌های سیاسی تلاش‌شان در جهت فرافکنی مشکلات به عهده رقبا و دیگران باشد، به زودی خواهیم دید همه مسئولان و جناح‌های سیاسی با ریزش پایگاه اجتماعی خود مواجه خواهد بود چون در جمع جبری تنفر و کینه، همه بازنده‌اند.

 

 

سخنگوی دولت: چشم اندازی برای از بین رفتن کرونا در آینده نداریم
آثار تحریم‌های ایران جبران‌ناپذیر است

سخنگوی دولت درباره برآورد خسارات تحریم، جنگ اقتصادی و کرونا و هزینه‌های انجام شده توسط دولت، گفت: برخی از خساراتی که «جنگ اقتصادی» قابل شمارش است، اما آثار منفی که در روان و آرامش جامعه ایجاد کرده است، که در نسل‌های مختلف با خبرهای تهدید‌آمیز آمریکا روبه رو شده اند جبران ناپذیر است و قدرت اندازه‌گیری آن را هم نداریم.
علی ربیعی گفت: اعتقادی نداریم که آمریکایی‌ها به تعقل می‌رسند اما امیدواریم جامعه جهانی در مقابل این روش‌های تهدید و تحریم روزی بایستد، البته برخی ازعلایم این مقاومت را مشاهده می‌کنیم.درباره خسارت در بخش‌های مختلف متفاوت بوده است، یک گروه از خسارت‌ها تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی و عدم کسب درآمد است؛ که اخراج نیروهای کار را شامل می‌شود. ربیعی با تاکید بر اینکه کشور در «جنگ اقتصادی» قرار دارد، خاطرنشان کرد: اما درک نمی‌کنم چراعده‌ای تمایلی به کار بردن این واژه را در این شرایط ندارند، نباید اجازه دهیم منافع کوتاه مدت سیاسی بر جهت گیری‌های ملی‌ غلبه کند. سخنگوی دولت گفت: علاوه بر اینکه در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم تبعات حاصل از کرونا هم به آن اضافه شده است؛ باید پیرامون این مسائل حرف بزنیم، این سخنان ناشی از ضعف ما نیست بلکه نشان از عظمت ایستادگی ما است. ربیعی درباره تاثیرات تحریم‌ها در واردات دارو و مواضع جامع جهانی و اروپایی‌ها گفت: اروپایی‌ها در موضوع قطع‌نامه‌ها موضع اصولی گرفتند وامیدواریم که این مواضع را ادامه دهند. البته در زمینه ایستادن اروپایی‌ها در برابر آمریکایی‌ها و عمل به تعهدات در برجام هنوز از آنها گلایه داریم، آنها وظایف بیش از این در مقابل ملت ایران دارند و باید به این تعهدات و وظایف عمل کنند. سخنگوی دولت هدف از اعمال جرایم کرونایی را حفظ جان شهروندان عنوان کرد و گفت: اعمال جریمه یک ابزار و هشدار خود کنترلی است و هدف ما ستاندن جریمه از مردم نیست. ربیعی درباره روند مقابله با بیماری کرونا گفت: در جلسه قبل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا به علت نادیده گرفتن حفظ جان افراد توسط عده ای، به ناچار تصمیمات سخت گیرانه‌تر اتخاذ شد. این سخت گیری‌ها از جمله جرائم انجام شده فقط برای حفظ جان شهروندان است و هدف اصلی توجه جامعه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اهمیت حفظ جان انسان‌هاست. سخنگوی دولت با بیان اینکه «اساسا جریمه هدف نیست و یک ابزار است» افزود: جریمه هشدار برای خودکنترلی است و ایجاد اتفاق عمومی ذهنی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است و این نظارت عمومی می طلبد. ربیعی در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بخش‌های مختلف گفت: نانوایی‌ها، و رستوران ها بیشترین اخطار بهداشتی دریافت کرده اند و متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است. سخنگوی دولت با بیان اینکه «استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است» گفت: در این مدت ۶ هزار و ۷۲۸ مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است. 
سخنگوی دولت  درباره علت عدم تعطیلی کشور در موج سوم کرونا گفت: جریمه فی نفسه به دنبال نشان دادن ناهنجاری با انگشت است و قصد ما از جریمه بازدارندگی است. ما بیشتر دلمان همراهی و همکاری جامعه و نظارت همگانی را می طلبند و این جرایم در بخش های غیر فردی به اندازه کافی اثرگذاری دارد. وی افزود: ما چشم اندازی برای از بین رفتن کرونا در آینده نداریم و تعطیلی را راه حل مناسبی نمی دانیم و به جای تعطیلی باید به دنبال زندگی براساس پروتکل ها باشیم. البته در استان ها به استانداران اختیار دادیم هر صنف و شغلی را که تشخیص می دهند بتوانند تعطیل کنند و صنوف پرخطر نیز تشخیص داده شدند و در تهران نیز این شناسایی صورت گرفته است.
سخنگوی دولت همچنین به درگذشت استاد شجریان در هفته گذشته اشاره کرد و به دوستداران ایشان، اهالی هنر و موسیقی و خانواده وی تسلیت گفت و افزود: در هفته گذشته صدای آشنای دلنشین مردم خاموش شد و شجریان به رحمت حق پیوست. شجریان در جان جهان ایرانی جایگاه والایی داشت. او به تنهایی یک پل فرهنگی بود که تهران و شیراز و اصفهان و تبریز و همه شهرهای میهن را به  دوشنبه،  سلیمانیه  و  کابل  و  باکو  پیوست داد.وی افزود: مرغ باغ  ربنا  در مراودات پربرکتی که با چهره‌های درخشان موسیقی مقامی جمهوری آذربایجانی، تاجیکستان و افغانستان داشت، خویشاوندی آوازی یک تمدن بزرگ را به نمایش گذاشت.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۳ -  شماره 4760
جستجو
جستجو
بالای صفحه