عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۴۶
نوسان گیری حقوقی‌ها از سهام؛ علت اصلی بالا و پایین هر روز بورس

بورس در ماه‌های پیش‌رو چطور خواهد بود؟

گروه اقتصادی: این روز‌ها بورس تهران در حال نوسان و درجا زدن در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی است و تاکنون چندباری نتوانسته این سقف را بکشند. این در حالی است که بعد از معروف شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی، به دلار جهانگیری، اظهار نظر محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در مورد اینکه مقاومت شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی قرار دارد، این روز‌ها اهالی بازار سهام می‌گویند که شاخص کل توان عبور از مقاومت واعظی را ندارد.

به گزارش فرارو، دو ماهی است که شاهد فاصله گرفتن شاخص سهام از قله ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحد و عقبگرد بیش از ۲۷درصدی این نماگر بودیم. در این میان برخی سهام حتی تا ۷۰ درصد افت قیمت داشتند. از این‌رو به اعتقاد فعالان بازار اکنون بسیاری از سهم‌ها در کف‌های جذاب و زیر ارزش ذاتی خود در حال معامله هستند و بهترین زمان برای ورود به بازار محسوب می‌شود.این روز‌ها فعالان تالار شیشه‌ای نیم‌نگاهی نیز به تحولات سیاسی آمریکا دارند. جایی که دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه برای ریاست‌جمهوری آمریکا در حال رقابت بوده و کمتر از یک ماه آینده رئیس کاخ‌سفید برگزیده می‌شود.
در این میان در صورت انتخاب جو بایدن نامزد دموکرات هر چند دلار کاهش خواهد یافت، اما به نظر می‌رسد خوش‌بینی‌های سیاسی در کوتاه‌مدت می‌تواند رشد قیمت سهام را به دنبال داشته باشد و در میان‌مدت کاهش درآمد شرکت‌های دلاری بازار (به دنبال کاهش نرخ دلار)، وضعیت عکسی را بر تالار شیشه‌ای حاکم کند.در صورت انتخاب مجدد ترامپ، رشد سهام در کوتاه‌مدت و میان‌مدت محتمل است. از این رو انتخابات آمریکا با هر نتیجه‌ای در کوتاه‌مدت صعود نماگر‌های سهام را به دنبال خواهد داشت.
حقوقی‌ها از بازار نوسان می‌گیرند
حمید میر معینی کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با فرارو با اشاره به اینکه دو عامل اصلی این روز‌ها مانع از رشد بورس می‌شوند، اظهار داشت: اولین عامل عملکرد حقوقی‌های بازار و سهام داران نهادی است، که مشغول نوسان گرفتن هستند، این در حالی است که آن‌ها استراتژی معاملاتی درستی ندارند و اغلب هم زمانی که نوسان می‌گیرند، بعد از آن با ضرر وزیان روبرو می‌شوند، در صورتی که آن‌ها باید بر اساس استراتژی معاملاتی میان مدت و بلند مدت در بازار فعالیت کنند، اما این ایام با دید کوتاه مدت در بورس به فعالیت می‌پردازند.
وی با تاکید بر اینکه حقوقی‌های بازار با توجه به جایگاهی که دارند، نباید تنها به فکر کسب سود به هر قیمتی باشند، گفت: بر عملکرد این نهادی‌ها هیچگونه نظارتی نمی‌شود، در صورتی که اگر آن‌ها مورد بازخواست قرار می‌گرفتند، امروز وضعیت بازار این نبود، آن‌ها همیشه طی این سال‌ها هر کاری که دلشان خواسته انجام داده اند، بدون اینکه به جایی جواب بدهند، این در حالی است که این اواخر زیاد از طرف مسئولان بورس و برخی از کارشناسان نسبت به عملکرد سهام‌داران خُرد و حقیقی انتقاد شده و آن‌ها را به خاطر دید کوتاه مدتی که داشته اند، مورد شماتت قرار داده اند.
میرمعینی افزود: اما در معاملات دو روز اخیر قدرت حقیقی‌های خرد را مشاهده کردیم که هر قدر حقوقی‌ها سهام عرضه کردند، در طرف تقاضا حقیقی‌ها خریدار سهام بودند، این نیز طبیعی است، زیرا که بیشتر نماد‌ها با افت بیش از ۵۰ درصدی روبرو بوده‌اند و واقعا برای سرمایه گذاری به دید میان مدت و حتی بلند مدت جذاب شده اند، اما متاسفانه با کاری که حقوقی‌ها انجام می‌دهند، بازار را خراب کرده‌اند و با عرضه گاه و بی‌گاه سهام، روند بازار را تغییر می‌دهند و بورس قرمز پوش می‌شود.
این فعال بازار سهام با تاکید بر اینکه در حال حاضر قیمت‌ها برای سرمایه گذاری بسیار جذاب است، بیان داشت: با توجه به این موضوع نیز شاهد هستیم به مرور نقدینگی در حال بازگشت به بورس است، اما در این بین شاهد برخی حرکات هستیم از جمله اقداماتی که حقوقی‌ها انجام می‌دهند، از سوی دیگر در حال حاضر در مورد بازار‌های مختلف از جمله بازار سرمایه راهبرد مشخص و بلند مدتی وجود ندارد و همه چیز در یک حالت بلاتکلیفی، ابهام و تعلیق قرار دارد، البته این موضوع نشات گرفته از فضای کلی اقتصادی کشور است که منتظر مشخص شدن تکلیف انتخابات آمریکا است.
تاثیر انتخابات آمریکا بر عملکرد بورس
این کارشناس بورس ادامه داد: هرچه به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم، فضای احتیاط در معاملات بازار سهام بیشتر می‌شود و به نظر می‌رسد، برخی‌ها می‌خواهند تا زمان مشخص شدن، تکلیف این مسئله فقط نظاره‌گر باشند، از سویی باید این نکته را به معامله گران خرد متذکر شد آن‌ها نیز باید، در معاملات خود دقت کنند، با توجه به فضایی که وجود دارد اسیر جو و هیجانی که در بازار وجود دارد، نشوند، زیرا ممکن است با مشکل روبرو شوند، این موضوع را به خصوص معامله گرانی که به تازگی وارد بازار شده‌اند، باید مدنظر خود قرار دهند.
میرمعینی با اشاره به اینکه دومین عامل عدم رشد پایدار بورس طی این روز‌ها فروش سهام عدالت است، یادآور شد: حجم فروش دارایی‌های سهام عدالت در برخی از گروه‌های بازار بسیار زیاد است و بعضا با عرضه‌های آبشاری که انجام می‌شود، قدرت رشد را از سهم‌ها گرفته می‌شود، با توجه به این موضوع در حال حاضر دو مسئله عملکرد حقوقی‌ها در بازار و عرضه‌های غیر منطقی که آن‌ها انجام می‌دهند و همچنین فروش سهام عدالت دو عاملی هستند، باعث عدم رشد بازار سهام شده اند.

 

 

دراعتراض به ارائه آمار نادرست از سوی وزیر راه؛ نمایندگان خوزستان جلسه ویدئوکنفرانس با روحانی را ترک کردند
گزارش‌های دروغی که به مسئولان ملی می‌رسد

گروه دیار کارون:‌ نمایندگان خوزستان به دلیل ارائه آمار نادرست در خصوص سیل سال گذشته از سوی وزیر راه و شهرسازی و وزیر کشاورزی، جلسه ویدئوکنفرانس که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شده بود، را ترک کردند.
  سه شنبه  شب در مراسم افتتاح طرح‌های بازسازی و نوسازی مناطق آسیب‌دیده از سیل ۹۸ که به صورت ویدئوکنفرانس توسط رئیس‌جمهور برگزار شد، نمایندگان خوزستان در مجلس به همراه کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در این برنامه در سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان حضور داشتند.
نمایندگان خوزستان  معتقد بودند که آماری که از سوی وزرای جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی در خصوص بازسازی مناطق سیل زده خوزستان به رئیس‌جمهور ارائه شد، غیر واقعی بوده است. محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این نشست اعلام کرد که راه‌های روستایی خوزستان که در جریان وقوع سیل فروردین ۹۸ آسیب دیده بودند، بازسازی شده‌اند ولی نمایندگان خوزستانی به شدت با چنین ادعایی مخالف بودند و اعلام کردند که مناطق بسیاری در استان وجود دارد که به دلیل نبود اعتبار هنوز بازسازی نشده‌اند.همچنین وزیر جهاد کشاورزی در این نشست هم به رئیس‌جمهور اعلام کرده؛ خسارت سیل به صورت کامل به کشاورزان پرداخت شده است که این امر نیز مورد اعتراض نمایندگان خوزستان در مجلس قرار گرفت.در این جلسه نمایندگان خوزستان وقتی با ارائه آمار نادرست از سوی وزرای دولت روبرو شدند، به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردند.
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با بیان اینکه مدیران استانی در انعکاس اخبار به مرکز واقعیت‌ها را باید گزارش دهند، گفت: نمایندگان خوزستان در اعتراض به آمار غلط وزیر راه مبنی بر ترمیم همه جاده‌های آسیب دیده از سیل در خوزستان، جلسه با رئیس‌جمهور را ترک کردند.
سید کریم حسینی در گفتگو با فارس، در رابطه با ترک جلسه توسط نمایندگان خوزستان، اظهار کرد: در این جلسه وزیر راه و شهرسازی اطلاعات غلطی از آخرین وضعیت راه‌های مناطق سیل‌زده خوزستان ارائه داد.وزیر راه مدعی شد همه راه‌های آسیب دیده از سیل در استان‌های سیل زده به ویژه خوزستان اصلاح، ترمیم و تکمیل شده‌اند.بنده در این جلسه گفتم که این آمارها دروغ است و صحت ندارد به همین دلیل رئیس‌جمهور در این جلسه از وزیر راه سئوال کرد،در این استان‌ها مشکلی در حوزه راه‌ها وجود ندارد و وزیر در پاسخ گفت: بله مشکلی وجود ندارد‌.رئیس‌جمهور سپس از نمایندگان خوزستان حاضر در جلسه سئوال کرد آیا این آمارها را قبول دارید که نمایندگان در پاسخ گفتند: خیر قبول نداریم و به نشانه اعتراض جلسه آنلاین را ترک کردند.
وی افزود:  ممکن است در بحث راه‌های روستایی آسیب‌دیده از سیل گزارشات صحیحی از استان به وزارت داده نشده یا گزارشی که شخص رئیس‌جمهور دیده گزارش درستی نبوده است. انتظار می‌رفت پیش از تشکیل این جلسه در مورد صحت این گزارشات با نمایندگان استان نشستی را تشکیل می‌دادند و در مورد آمار دقیق راه‌ها بحث و تبادل نظر می‌شد.وی با بیان اینکه قطعا نمایندگان بهتر و بیشتر از وزرا از شرایط و وضعیت استان مطلع هستند، گفت: از مسیر خسرج فقط ۶ کیلومتر به تازگی اصلاح شده است، هنوز خرابی‌های ناشی از سیل در دهستان عنافچه باقی مانده‌اند، بسیاری از سایر جاده‌های روستایی از زمان سیل تخریب شده و ترمیم یا اصلاح نشده‌اند.حسینی با طرح این سئوال مبنی بر اینکه چه دلیلی دارد وزیر راه گزارش غیر واقعی از وضعیت راه‌های آسیب دیده از سیل در استان می‌دهد، عنوان کرد: ضمن اعتراض به تاخیر در اصلاح، ترمیم و تکمیل راه‌ها ما حاضر هستیم در خصوص این موضوعات با هر مسئوولی مناظره کنیم.از رسانه‌های ملی و استانی نیز درخواست دارم برای اطمینان از صحت موضوع به مناطق سیل‌زده بروند و با مردم مناطق سیل زده گفت‌وگو و گزارشی تهیه کنند.حسینی با انتقاد از عدم پرداخت خسارات سیل به کشاورزان، گفت: خسارت ناشی از سیل به برخی از کشاورزان در حد ۵۰ درصد پرداخت بوده یا کاملا پرداخت نشده است.وی با تاکید بر اینکه مدیران استانی در انعکاس اخبار به مرکز واقعیت‌ها را گزارش دهند، بیان کرد: مسئولان همه چیز را باید با صداقت به مردم بگویند اگر علت عقب افتادن کارها نبود اعتبارات است مردم نیز باید در جریان باشند.حسینی با بیان اینکه وزیر راه باید در مجلس حاضر شود و در خصوص اطلاعات غلطی که داده است به نمایندگان خوزستان توضیح دهد، گفت: پس از اعتراض نمایندگان به آمار غلط وزیر و ترک جلسه، عدم تماس از سوی وزرای دولت و یا مسئولان استان با نمایندگان نشان دهنده این است که پاسخی برای ما ندارند.
مسئولان به رئیس‌جمهور گزارش دروغ دادند 
 نماینده مردم شادگان در مجلس گفت: مسئولان استانی در خصوص طرح‌های مربوط به سیل، گزارش دروغ به رئیس‌جمهور دادند در حالی که مشکلات سیل در شهرهای خوزستان هنوز حل نشده است.حجت الاسلام مجید ناصری‌نژاد بعد از پایان جلسه اظهار کرد: ولی واقعیت این است که ما اراضی زیادی را در ایام سیل از دست دادیم که بر اثر نفوذ جریان سیلابی که هم شور بود و مشکلات جدی داشت خیلی از اراضی تخریب و نخل‌ها از بین رفت که متأسفانه اصلاح نشدند.یکی از درخواست‌ها این بود که نخل‌هایی که بر اثر سیل و خشکسالی‌های قبل از آن از بین رفته، اصلاح و بازسازی شود که تاکنون انجام نشده است.
ناصری نژاد بیان کرد: نخل داران دیگر روحیه کار کردن روی زمین را ندارند؛ آن عزمی که برای کاشت نخل و ثمرگیری وجود داشت دیگر موجود نیست و این موضوعات باعث شده که تلاش و زحمات کشاورزان دیگر به یأس و ناامیدی تبدیل شود.وی گفت: امسال با تلاش بسیار، کمی آب تأمین شد که رشد خوبی هم حاصل شد ولی متأسفانه عدم رسیدگی‌ها باعث می‌شود که به عقب برگشته و شاهد افت کار شویم.ناصری نژاد با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی کشور، گزارش‌های دروغی است که به مسئولان ملی می‌رسد و آنها هم به مردم اعلام می‌کنند، تصریح کرد: امروز در جلسه‌ای حضور داشتیم که اعلام کردند همه اراضی و مشکلات ناشی از سیل اصلاح شده که این‌طور نیست؛ ما بین مردم و کشاورزان حضور داریم و خسارت‌های ناشی از سیل در بخش‌های مختلف و همچنین در بخش کشاورزی هنوز پرداخت نشده است. در بخش راه نیز اصلاح لازم صورت نگرفته است؛ راه‌هایی را داریم که در زمان سیل خراب شده و تا حالا بلاتکلیف رها مانده است.وی عنوان کرد: مسئولان استانی گزارشی به رئیس‌جمهور ارائه می‌دهند که همه چیز درست شده و مردم راضی و خوشحال هستند که رئیس‌جمهور هم اعلام می‌کند علی برکت الله و طرح‌ها افتتاح می‌شوند. این گزارش‌های دروغ چرا مطرح می‌شود و چرا به اینها اعتبار می‌دهند و بعد هم آن را به مردم اعلام می‌کنند؛ چرا این سئوالات از را مسئولان مربوطه یا وزیر می‌پرسید، بهتر است از مردم یا نمایندگان مجلس که نماینده آنها هستند، پرسیده شود.ناصری نژاد تاکید کرد: وقتی از ما سئوالی بپرسند، واقعیت را بیان می‌کنیم و حرف دل مردم را اعلام می‌کنیم؛ ما هم انصاف را رعایت می‌کنیم و برای همراهی در جلسه شرکت می‌کنیم ولی وقتی در این جلسات رسمی دروغ گزارش می‌شود، به عنوان اعتراض سالن را ترک کردیم. در شهرهای آسیب دیده از سیل مانند دشت آزادگان، شوش، شادگان، اهواز، شوشتر، خرمشهر و آبادان چه گذشته و واقعیت چیست؟ چرا باید این‌طور آمار غلط را به رئیس‌جمهور گزارش دهند؟

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۳ -  شماره 4760
جستجو
جستجو
بالای صفحه