عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۵۵

سیگنال‌های متناقض به بازار

رویا خسروی

در هفته ای که گذشت،‌ سفر رئیس کل بانک مرکزی به عراق و وزیر امور خارجه به چین از اهمیت بسزایی برای بازار ارز کشور برخوردار بود. این سفر‌ها به خصوص سفر همتی به عراق برای این منظور انجام شد که منابع ارزی بلوکه شده ایران در این کشور‌ها آزاد شود و از این طریق بازار ارز نیز آرام بگیرد. 
پیش از این نیز همتی خبر خوشی مبنی بر آزاد شدن منابع بلوکه شده ایران داده بود که گویا تنها این اتفاق در مورد طرف عراقی رخ داده است. پول‌های بلوکه شده‌ای که همه از آن صحبت می‌کنند، پول‌های حاصل از فروش نفت است که در برخی از کشور‌ها از جمله، هند، کره جنوبی، ژاپن و... وجود دارد و دولت به دنبال آن است که این منابع را آزاد کند، اما این کشور‌ها به دلیلل تحریم‌های آمریکا حاضر نیستند، در برابر این بدهی خود حتی کالا به ایران بفروشند، در مورد عراق نیز پول صادرات گاز و برق است، که سفر اخیر رئیس کل بانک مرکزی نیز به بغداد نیز در همین رابطه بود.
 آنطور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است با بانک مرکزی و بانک تجارت عراق بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران توافق صورت گرفته است؛ توافقی بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران با هدف خرید کالا‌های اساسی برای کشور شده است. در حال حاضر ۵ میلیارد دلار از پول صادرات برق و گاز ایران نزد عراق است و قرار است این پول در بانک تجارت TVI عراق قرار بگیرد، تا ما در شرایط تحریم از آن استفاده کنیم، ایران می‌تواند کالا‌های اساسی غیر تحریمی و دارو را بخرد و بانک مرکزی حواله برای بانک تجارت عراق صادر کند و از این طریق پول مستقیما به حساب فروشنده واریز می‌شود. اما روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت، همتی سیگنالی به بازار فرستاد که بسیاری از آن به عنوان «آب پاکی روی دست بازار ارز ریختن» یاد کردند. همتی گفت: «طی سه هفته آینده فشارها به ایران زیاد خواهد شد و من همواره تأکید کرده‌ام که بازار ارز پرریسک‌ترین بازار است و هرچه مردم خودشان تشخیص دادند انجام بدهند؛ هر لحظه ممکن است اتفاقی در این بازار بیفتد. من عرض کرده‌ام که شرایط بسیار پیچیده و در حال تغییر است.محدودیت‌هایی بر روی منابع ما گذاشته‌اند و اکنون ده‌ها میلیارد دلار از درآمد ارزی ما در خارج از کشور مسدود شده است و بسیاری از کشورهایی که روابط خوبی با ما دارند به دلیل فشار آمریکا اجازه استفاده ایران از آنها را نداده‌اند، در حالی که پیش بینی من این بود که ما امسال بتوانیم از آنها بهره‌برداری کنیم.» این سخنان پس از وعده و مژده‌هایی که همتی درباره سفر اخیرش به عراق داده بود،‌تناقضی جالب توجه است که نتیجه این سخنان آقای رئیس کل بر بازار را به زودی در بازار ارز شاهد خواهیم بود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۴ -  شماره 4761
جستجو
جستجو
بالای صفحه