عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۷۱
ریزش ۴۷ هزار واحدی شاخص بورس در بازار سراسر قرمزرنگ

رنگ قرمز دوباره در بازار غالب شد

شاخص کل بورس تهران اولین روز کاری هفته را ریزش ۳۱ هزار واحدی آغاز کرد و به محدوده یک میلیون و ۵۳۰ هزار واحدی رسید.

صبح یکشنبه در ساعات اولیه معاملات شاهد کاهش دو درصدی شاخص کل و ۵۲ صدم درصدی شاخص هم‌وزن هستیم که نشان می‌دهد نماد‌های شاخص‌ساز وضعیت بدتری نسبت به نماد شرکت‌های کوچک دارند. از جمله نماد‌ها با بیشترین تاثیر روی شاخص کل در ابتدای معاملات می‌توان به فولاد، فملی، تاپیکو، شپنا، شتران، شبندر و وغدیر اشاره کرد.از مجموع ۳۱۸ نماد بورسی معامله شده در ساعات اولیه بازار  روز گذشته  ۲۷۶ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و تنها ۴۲ نماد سبزرنگ هستند. از طرف دیگر در بین ۲۲۹ نماد فرابورسی ۱۷۷ نماد با کاهش قیمت سهام مواجه شده‌اند و ۵۵ نماد روند صعودی دارند. 
بررسی نقشه قرمزرنگ بازار در ابتدای معاملات نشان می‌دهد همچنان نمی‌توان به صعود شاخص امیدوار بود. در گروه قرمزرنگ بانک‌ها و موسسات اعتباری، اغلب نماد‌ها صف فروش دارند، اما بازارگردان‌های وبصادر و وبملت از تشکیل صف فروش جلوگیری می‌کنند. همچنین شاهد نوسان قیمت و حجم معاملات بالا در نماد وآینده هستیم. گروه نسبتا سبزرنگ فعالیت‌های کمکی به نهاد‌های مالی متشکل از نماد‌های بورس‌ها در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات قرار دارند. در بین آن‌ها انرژی ۳ صف خرید دارد و فرابورس با کاهش و کالا با افزایش نسبی قیمت سهام روبه رو شده‌اند. در بین فلزات اساسی هم اغلب نماد‌ها با کاهش پنج درصدی قیمت سهام روبرو شده‌اند. پالایشگاه‌ها  سراسر قرمزرنگ هستند و شاهد کاهش پنج درصدی قیمت سهام در این نماد‌ها هستیم. در بین محصولات شیمیایی می‌توان نماد سبزرنگ پیدا کرد، اما کلیت این گروه هم روند نزولی دارند.
 خودرویی‌ها در صدر سنگین‌ترین صف‌های فروش
خودرو و خساپا درست پشت سر یکدیگر، سنگین‌ترین صف‌های فروش بازار  را شاهد هستند. ارزش صف فروش نماد خودرو در ساعات اولیه معاملات  روز گذشته  به حدود ۶۱۲ میلیارد تومان می‌رسد و خساپا حدود ۲۹۰ میلیارد تومان صف فروش دارد. وملی هم با صف ۲۵۲ میلیارد تومانی در مقام سوم ایستاده است. پشت سر آن‌ها نماد‌های شاخص‌سازی مثل شپنا با صف ۲۳۷ میلیارد تومانی و حکشتی با صف ۲۲۶ میلیارد تومانی به چشم می‌خورند. خگستر و کسعدی از جمله دیگر نماد‌ها با صف فروش سنگین هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در ابتدای معاملات  حدود ۲۰۹ نماد صف فروشی به ارزش چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان را شاهد هستند. در آن سوی بازار، نماد ختور متعلق به شرکت رادیاتور ایران با صف خرید ۱۲۱ میلیارد تومانی در صدر فهرست سنگین‌ترین صفوف خرید بازار قرار دارد. عرصه اولیه شاروم با صف ۸۳ میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و نماد ولپارس با صف ۴۹ میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار دارد. تعداد کل صف‌های خرید در بازار روز گذشته  حدود ۵۹ نماد است که ارزش مجموع آن‌ها به هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.
 بازگشایی عجیب سمتاز بدون تغییر قیمت پایانی
نماد شرکت سیمان ممتازان که پیش از این به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف متوقف شده بود، روز گذشته  بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شد. در این بازگشایی قیمت هر سهم سمتاز با رشد چشمگیر ۱۸ درصدی مواجه شد، اما حجم معاملات در این نماد بازار پایه به قدری پایین بود که تنها چهار معامله برای آن انجام شد. بر این اساس قیمت پایانی سهام سمتاز با وجود بازگشایی چشمگیری که داشت، تنها دو صدم درصد افزایش پیدا کرد. سمتاز از نماد‌های بازار پایه فرابورس است و دامنه نوسان قیمت آن نهایتا سه درصد در نظر گرفته می‌شود.
 وملت؛ منفی‌ترین نماد بازار 
سهام شرکت سرمایه‌گذاری ملت با نماد وملت روز گذشته  بعد از حدود دو ماه توقف، بازگشایی شد. در این بازگشایی خریداران و فروشندگان نهایتا بر سر قیمتی به توافق رسیدند که ۳۲ درصد کمتر از قیمت پایان آخرین روز معاملات بود. اما از آنجایی که حجم معاملات تنها ۶۰ درصد حجم مبنا را پوشش داد، قیمت پایانی سهام در حدود ۱۸ درصد کاهش پیدا کرد. با این وجود وملت رکورددار بیشترین کاهش قیمت در بازار قرمزرنگ روز گذشته  بود.

 

چرا خوزستان رتبه آخر ارزیابی وزارت کشور را کسب کرد؟ 

پاسخ مسئولان: خوزستان در وضعیت خوبی است!

گروه دیار کارون: گزارش ارزیابی عملکرد ستادهای استانداری‌های کشور از سوی وزارت کشور در سال ۹۸ و قرار گرفتن استانداری خوزستان با بالاترین بودجه در قعر رتبه‌بندی، واکنش‌های فعالان سیاسی استان خوزستان را در پی داشته است.
به گزارش تسنیم، استانداری خوزستان در چند روز گذشته پس از انتشار گزارش بازرسی وزارت کشور به یکی از موضوع‌‌های پربحث رسانه‌ای استان تبدیل شده است. به طوری که کنشگران اجتماعی این گزارش را نشانه ضعف در مدیریت استان ارزیابی کرده و در فضای مجازی به مقایسه بین مدیریت استان‌های برتر این گزارش با خوزستان کردند.بر اساس فهرستی که از سوی وزارت کشور به استانداری‌ها اعلام شده است، استانداری‌های مختلف کشور در شاخص‌های عمومی و اختصاصی سال ۹۸ رده بندی شده‌اند که استانداری خوزستان در رده آخر این فهرست قرار گرفته است.عملکرد استانداری خوزستان در سال‌های اخیر همواره مورد انتقاد برخی نخبگان، نمایندگان و فعالان استان خوزستان قرار داشته ولی به رغم تمامی این مشکلات، دولت و برخی دیگر از فعالان سیاسی و رسانه‌ای همواره بر حمایت از استاندار تاکید کرده‌اند.
همچنین برخی چالش‌های اساسی و جدی که در استان بوجود آمد این نگرانی‌ها را بیشتر کرده است، هرچند وقت گذاری و حضور میدانی و پیگیری موضوعات از نزدیک از ویژگی‌های خوب استاندار کنونی خوزستان بوده است، اما در بزنگاه‌های مهم مجموعه استانداری نتوانسته به سئوالات جدی افکار عمومی پاسخ به موقع و قانع‌کننده‌ای ارائه دهد.
شاخص‌های ارزیابی استانداری‌ها چه بوده است؟
وزارت کشور در ارزیابی صورت گرفته شاخص‌های مختلفی را مورد ارزیابی قرار داده است که براساس این گزارش استان خوزستان در بسیاری از شاخص‌ها نمره حداقل را کسب کرده و با وجود داشتن اعتبارات مناسب، در پایین‌ترین رتبه ممکن قرار گرفته است.استانداری خوزستان در ۸ محور؛ ارتقاء امنیت پایدار داخلی، توسعه مشارکت و نشاط سیاسی، هماهنگی امور اجتماعی و فرهنگی، محور توسعه شهری و روستایی، مدیریت بحران، هماهنگی امور اقتصادی و زنان و خانواده مورد ارزیابی و نسبت به سایر استان‌ها در متزلزل‌ترین جایگاه ممکن قرار گرفت.
کرونا، علت اصلی است!
 مدیرکل مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری خوزستان با اشاره به این گزارش و ارزیابی ستادهای استانداری از سوی وزارت کشور، درباره قرار گرفتن استانداری خوزستان در قعر رتبه بندی، بیان داشت: تداخل بازه زمانی ارسال مستندات اجرای شاخص‌های عمومی و اختصاصی به سامانه وزارت کشور با شیوع ویروس کرونا و به تبع آن تعطیلی استانداری خوزستان امکان ارسال مستندات را از استانداری سلب کرد.شهاب رزمی درباره علت دوم این وضعیت اظهار داشت: این ارزیابی، توصیفی است و استانداری خوزستان با اینکه در رتبه ۳۱‌ام کشور قرار دارد؛ از نظر توصیفی در سطح خوب است.
گزارش وزارت کشور توصیفی است و خوزستان در وضعیت خوب است!
وی گفت: در گزارش اخیر وزارت کشور؛ علی‌رغم شیوع  کرونا و تعطیلی دربازه زمانی بارگذاری مستندات، استانداری خوزستان در شاخص‌های اختصاصی ۸۴ درصد و همچنین در شاخص‌های عمومی ۷۱ درصد محقق شده است.در سال ۹۷ ستاد استانداری در شاخص‌های اختصاصی رتبه اول و در شاخص‌های عمومی رتبه ششم در میان استانداری‌های کشور کسب کرد.وی یادآور شد: سرجمع در سال ۹۷ ستاد استانداری رتبه ششم در کشور را به خود اختصاص داد. این شاخص‌ها براساس خوداظهاری واحدهای مربوطه ستاد استانداری ارزیابی می‌شود.این مدیر استانداری خوزستان گفت: البته در این زمینه نباید از ضعف برخی از معاونین ذیربط استانداری خوزستان در انعکاس و بارگذاری مستندات نیز چشم پوشی کرد که در این زمینه استاندار محترم تذکرات لازم را به معاونین ذیربط ابلاغ کرده است.رتبه ۳۱‌ام خوزستان ربطی به عملکرد استاندار ندارد!رزمی یادآور شد: براین اساس نمی‌توان این ارزیابی به عملکرد استانداران در سطح استان تعمیم داد. چرا که مسئولیت اجرای این شاخص‌ها و ارسال مستندات بر عهده معاونین ذیربط استانداری خوزستان بوده است و اساسا با ارزیابی عملکرد مدیریت ارشد استان‌ها که مربوط به شاخص‌های کلان توسعه‌ای می‌باشد، متفاوت است.
کنشگران فضای مجازی
این اظهار مدیر بازرسی استانداری خوزستان در فضای مجازی بازخوردهای زیادی داشته است. به طوری که برخی با رد این اظهارات، بیان داشتند: اگر شرایط کرونا و تعطیلی علت این وضعیت است، مگر در سایر استان‌ها، کرونا شیوع نداشته است؟
فرار به جلو، دیگر واکنش کنش‌گران سیاسی و اجتماعی به اظهارات رزمی مدیرکل مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری خوزستان بود. برخی افراد فعال سیاسی با غیر واقعی و فرار به جلو خواندن این اظهارات مدیر میانی استانداری، اظهار داشتند: در تمام دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی؛ پیگیری ارسال مستندات واحدهای مختلف به وزارت متبوع بر عهده‌  واحد ارزیابی عملکرد و تحول اداری همان دستگاه است. اگر مستنداتی ارسال نشده، خود آقای رزمی باید پاسخگو باشد؟
مدیران میانی استانداری در این وضع سهیم هستند
برخی دیگر از فعالان فضای مجازی با اشاره به رتبه پایین نمره معاونت اقتصادی (۸۱ نمره از ۲۰۰۰ نمره) بیان داشتند: مدیران میانی استانداری در این وضعیت نیز سهمی دارند و سوق دادن این شاخص به سوی خاص نشان از مسئولیت ناپذیری برخی مدیران است.به نظر می‌رسد با توجه به اهمیت این موضوع که برای افکار عمومی نیز سئوالات زیادی را ایجاد کرده است جا داشت تیم پر تعداد رسانه‌ای و روابط عمومی این مجموعه نیز با عملکردی چابک زمینه‌ ارتباط مستقیم نخبگان و اهالی رسانه را با استاندار و معاونان وی فراهم می‌کرد تا حداقل در این زمینه مباحث به خوبی طرح و بررسی می‌شد.شاید با شنیدن دیدگاههای دلسوزان رسانه و نخبگان دانشگاهی بتوان برای ماه‌های باقیمانده اقدامات موثری انجام داد.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۸ -  شماره 4763
جستجو
جستجو
بالای صفحه