عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۷۲

دلار؛ لیدر تلاطم در بازار

گروه اقتصادی کارون: نرخ ارز طی چند دهه گذشته همواره اقتصاد ایران را دستخوش تلاطمات اقتصادی و رشد شتابزده قیمت‌ها در اکثر بازارها کرده است .

این روزها بازار ارز نه‌تنها خود آرامش ندارد، بلکه آرامش را از سایر بازارها ربوده است؛ تا جایی که در حال حاضر وارد کانال ۳۲ هزار تومان شده و معامله‌گران از این شرایط به نفع خود بهره می‌برند.

از سوی دیگر، تشدید تحریم‌های آمریکا شامل تحریم ۱۸ بانک و تلاش  ایالات متحده  برای فعال کردن مکانیسم ماشه،  دست نوسان‌گیرها برای جوسازی در بازار ارز را باز گذاشته است.
اگرچه برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند همان‌طور که نرخ دلار با رشد بالایی همراه شده، اما می‌توان همانند بازار سرمایه، شاهد اصلاح و نزول آن بود و اشتباه است که مردم سرمایه‌های خود را به سمت این بازار هدایت کنند.با این وجود، تجربه سالیان طولانی نشان داده کسی در این مملکت از تجارت دلار ضرر نمی‌کند.کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی معتقدند که در شرایط کنونی برای کنترل و مدیریت بازار ارز، بهترین راه، جذاب کردن ریال است. به باور آنها، بازارساز برای این‌که بتواند نوسانات را کنترل کند، چاره‌ای جز جذاب کردن ریال ندارد، بنابراین تمرکز بر روی سیاست‌هایی از جمله افزایش نرخ سود بانکی، انتشار اوراق مصون از تورم با سود بالا و جذاب و همچنین انتشار اوراق قابل معامله یورویی، از جمله متغیرهایی هستند که می‌توانند به جذاب شدن ریال کمک کنند. جدای از سخت شدن دسترسی به درآمدهای ارزی، تجارت خارجی ایران نیز سخت‌تر و پرهزینه‌تر شده است. 
در شرایط پیچیده ارزی، ایران به دلیل تحریم‌های مالی مجبور است که کالاهای خود را با قیمت‌های پایین‌تر بفروشد و همزمان، کالاهای خارجی مورد نیاز خود را گران‌تر خریداری کند.در کنار این موارد، رشد گسترده نقدینگی و پایه پولی، عامل بنیادی دیگری بود که بر رشد قیمت دلار اثر می‌گذاشت.سقوط بازار سرمایه در نیمه دوم مردادماه و تدام روند نزولی آن در شهریور و مهرماه، منجر به خروج بخشی از نقدینگی سرگردان از بازار سهام به سمت بازار ارز شد.
اما چاره چیست؟ کارشناسان اقتصادی معتقدند که در شرایط کنونی برای کنترل و مدیریت بازار ارز، بهترین راه، جذاب کردن ریال است. به باور آنها، بازارساز برای این‌که بتواند نوسانات را کنترل کند، چاره‌ای جز جذاب کردن ریال ندارد، بنابراین تمرکز بر روی سیاست‌هایی از جمله افزایش نرخ سود بانکی، انتشار اوراق مصون از تورم با سود بالا و جذاب و همچنین انتشار اوراق قابل معامله یورویی، از جمله متغیرهایی هستند که می‌توانند به جذاب شدن ریال کمک کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۸ -  شماره 4763
جستجو
جستجو
بالای صفحه