عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۸۷

معمای قیمت دلار

گروه اقتصادی کارون:روز گذشته همچون دوشنبه‌ای که گذشت، نرخ دلار کاهشی شد و به کانال ۲۸ هزار تومان رسید،‌ حالا پرسش مهم این است که آیا این کاهش موقتی است و همچون کاهش قیمت‌های گذشته، پس از چندروز،‌قیمت‌ها با قدرت بیشتری افزایش می‌یابند یا همچنان کاهشی خواهد بود؟ چرا که ثبات قیمت و اطمینان این روزها گوهر کمیاب بازارهای مالی کشور هستند.فعالان بازار معتقدند کاهش قیمت ربطی به فعالیت‌های بازارساز ندارد بلکه ریشه آن را باز هم باید در اخبار خارجی و تاثیر آن در انتظارات بازار جستجو کرد.برخی افراد ریزش دلار در روزهای اخیر را حاصل سفر همتی به عراق و سیگنال‌های مثبت ناشی از اخبار ارزهای بلوکه شده می‌خوانند و یا حتی بعضا آن را به اعلام حجم تزریق شده توسط بانک‌مرکزی به بازار متشکل مربوط می‌دانند.

در حالی که ظاهرا علت ریزش این روزهای دلار ریشه در جای دیگری دارد.فعالان بازار معتقدند آنچه موجب سقوط قیمت دلار شده است افزایش عرضه در بازار است اما نه از طریق تزریق و تلاش سیاستگذار بلکه به گفته آن‌ها این مردم هستند که ارزهای خود را به برای فروش به بازار آوردند و طرف عرضه را تقویت کرده‌اند. در واقع ترس از ضرر، مردم را دوباره به بازارها آورده است اما این بار برای فروش برخی از دلالان می گویند اخیرا با جلو افتادن بایدن در نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا انتظار کاهش قیمت دلار در پی انتخاب او افزایش پیدا کرده است، بنابراین مردم برای این که جلوی زیان را بگیرند از حالا شروع به فروش ارزشان در بازار کرده‌اند. تردید برخی از معامله‌گران برای نگهداری دلار بیشتر شده است و همین روند قیمت دلار را نزولی کرده است. 

به عقیده کارشناسان،‌در کنار فروشنده شدن بازار در در پی اخبار خارجی، پایین آمدن نرخ حواله درهم در دو روز اخیر نیز عامل مهمی در کاهش قیمت ارز محسوب می‎شود که به راحتی نمی‌توان از آن چشم پوشید.البته  در کنار تمامی این گمانه‌زنی‌ها،‌ برخی  از فعالان بازار  معتقدند که این ریزش نوعی نوسان‌‌گیری موقت است و قیمت تا هفته دیگر دوباره افزایشی خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۳۰ -  شماره 4765
جستجو
جستجو
بالای صفحه