عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۹۱

چند پرسش از آقای رئیس‌کل

رویا خسروی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در اظهاراتی نامتعارف درباره صادرکنندگانی که ارز دولتی خود را بازنگردانده‌اند،  اعلام کرد: ۷۰ نفر از این افراد کارتن‌خواب بوده‌اند! کارتن‌خواب هایی که فشار وارد کردن بر آنها سودی ندارد چرا که نمی‌توانند این پول‌ها را بازگردانند!
او گفت این اقدام  با استفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف این صادرات انجام شده است. از این رو بانک مرکزی نام این متخلفان را به قوه قضاییه تحویل خواهد داد.به گفته همتی،‌  بانک مرکزی  اسامی ۲۵۰ صادرکننده بدحساب که حتی یک دلار ارز به کشور بازنگردانده‌اند را به قوه قضاییه تحویل داده است.این سخنان جناب رئیس کل از آن جهت بسیار جال توجه و عجیب است که مردم وقتی برای دریافت وام‌هایی با مبالغ اندک ۱۰ میلیون  و ۲۰ میلیون به بانک‌ها مراجعه می‌کنند(تازه آن هم در صورتی که پارتی و ... داشته‌باشند) علیرغم داشتن ضامن معتبر، چک و سفته،‌باید نامهمعتبر کسر از حقوق و هزار جور سند و مدرک منزل و محل کار و ... رابیاورند و کپی بگیرند وتحویل دهند! 
آن وقت آقایان در بانک مرکزی وام‌های میلیون دلاری را  به کارتن‌خواب‌ها داده‌اند! آخر چطور چنین چیزی قابل تصور است؟ یعنی شما سند سکونتی،‌کپی سندی و یا چیزی که اثبات کند این بندگان خدا،‌کارتن خواب نیستند را ندیدید و به آنها وام میلیون دلاری دادید؟ یا اسناد جعلی ارائه شده و متوجه نشدید؟ یا اصلا قضیه ورای این گمانه‌زنی‌هاست و موضوع چیز دیگری است؟خود جناب همتی عنوان کرده‌اند بسیاری از افرادی که ارزهی دولتی را بازنگرداندند اصلا شرکت تولیدی هم نداشتند! خوب جناب رئیس روی چه حسابی به این افراد  پول دادید؟ آن هم چندین میلیارد دلار؟ آخر کجای دنیا چنین کاری می کنند، بعد دو سال که گذشت اعلام می‌کنند  پول تنظیم بازار را به کارتن‌خواب‌ها داده‌ایم! 
این سخنان همانقدر عجیب است که همان زمان که دولت  اعلام کرد دلار از امروز ۴۲۰۰ تومان قیمت دارد و معامله با قیمت‌های دیگر تخلف است اما این نرخ فقط روی برخ تابلوها نشست و به دلار جهانگیری ملقب گشت!  حالا هم  قیمت دلار آنقدر صعودی شده که مرزهای۱۰، ۲۰ و حتی ۳۰ هزار تومان را هم شکسته و دولت نظاره‌گر است.
در بخش دیگری از این گفتگو رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرده است که وقتی واردکنندگان در مقابل بانک مرکزی تجمع می‌کنند که چرا به ما ارز نمی‌دهید ما باید به آن‌ها چه پاسخی بدهیم؟ این حرف هم آنقدر عجیب است که اگر به آن اندکی توجه شود، عمق فاجعه را می‌توان دریافت! یعنی جناب همتی هر کسی که مقابل بانک شما تجمع کردو خواسته‌ای داشت، آن را اجابت می کنید یا این دوستان واردکننده نورچشمی بوده‌اند و نتوانسته‌اید رویشان را زمین بیندازید؟در این مملکت، برخی از چهره‌های شناخته شده در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی درخواست‌هایی منطقی  دارند که سال‌ها توسط مسئولان بی پاسخ می‌ماند و برخی عمرشان به سرانجام درخواستشان قد نمی‌دهد، آن وقت چگونه است که بانک مرکزی نمی‌تواند به واردکنندگانی که قرار است ارز را ببرند و بازنگردانند و وضعیت بازار را به اینجایی که هم‌اکنون هستیم برسانند،  نمی‌تواند پاسخ منفی دهد و میلیون میلیون دلار را دستشان می‌دهد؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۳۰ -  شماره 4765
جستجو
جستجو
بالای صفحه