عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۹۵

کاهش قیمت دلار و امید به آینده

رویا خسروی

نرخ دلار هر چندروز گذشته باز هم نتوانست انتظارات را برای کاهش قیمت پاسخگو باشد و در همان  کانال ۲۸ هزار تومان نوسان کرد اما کار به جایی رسیده که بسیاری همین عدم افزایش قیمت در یک روز را هم مغتنم می‌شمارند و می گویند یک روز هم اندکی ارزانتر بهتر است!آن هم در اقتصاد و سرمایه گذاری که ثبات اولین و مهمترین گزینه برای رشد و شکوفایی آن است، نوسانات قیمتی درهمه بازارها، تولید و خدمات را در کشور از نفس انداخته است.
در آن سوی جهان،  انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا قرار است به همین زودی برگزارشود؛ ‌انتخاباتی که  هیچ‌گاه تا این اندازه برای مردم ایران  اهمیت نداشته است. بسیاری (با همان دیدگاه رضایت به حداقل) امیدوارند با انتخاب جو بایدن ثبات حداقل در کوتاه‌مدت به اقتصاد ایران بازگردد. برخی هم  انتخاب بایدن و ترامپ را یکسان می دانند و می گویند تا زمانی که مشکلات مدیریتی در داخل، به اقتصاد کشور ضربه می زند هیچ کس از خارج از این مرز و بوم نمی‌تواند این زخم ها را التیام بخشد؛ حتی به صورت موقتی. هر چند نمی‌توان این تحلیل‌ها را نفی کرد اما در واقع می‌توان امیدوار بود در صورتی که بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده شود، همان انتظارات خوش‌بینانه در میان مردم و فعالان اقتصادی می‌تواند تا چند ماهی وضعیت را اندکی بهبود بخشد و اگر همه چیز بر وفق مراد مسئولان کشورباشد، می توان انتظارداشت مولفه‌های اقتصادی که جملگیس براثرکاهش فروش نفت منفی هستند، اندکی بهترشوند. دموکرات ها پیش از این بر بازگشت به برجام تاکید کرده اند؛ بنابراین در صورت پایبندی آنها به گفته‌های خود، پیروزی بایدن می‌تواند منجر به فروکش کردن انتظارات تورمی شده و نرخ ارز را در مسیر اصلاح قرار می‌دهد. به‌علاوه رفع تحریم‌ها می‌تواند صادرات نفت ایران را تا دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد. اگر هر بشکه نفت ۳۰ دلار به فروش برسد درآمد دولت از این محل به ۲۲ میلیارد دلار می‌رسد. حتی با فرض تخصیص ۱۰ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی با نرخ ۴،۲۰۰ تومان و تسعیر مابقی ارز با نرخ ۱۵،۰۰۰ تومان، درآمد دولت از محل فروش نفت به بیش از ۲۲۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که تقریباً معادل با کسری بودجه فعلی دولت است.بنابراین با احتساب بهبود شرایط اقتصادی و افزایش درآمدهای مالیاتی دولت کسری بودجه دولت تا حد زیادی بهبود می‌یابد.

رفع تحریم ها می‌تواند بخشی از درآمدهای نفتی مسدود شده دولت در خارج از کشور را آزاد کند که این هم می‌تواند دست بانک مرکزی را برای مدیریت بازار ارز باز می‌کند. البته تمامی اینموارددر صورتیاست که بایدن بتواند بر ترامپ غلبه کند ،‌سکان سیاست خارجی ایالات متحده را دست گیرد و احتمالا به برجام بازگردد. 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۱ -  شماره 4766
جستجو
جستجو
بالای صفحه