عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۶۰۱
بازارها منتظر پیروزی بایدن و کاهش قیمت‌ دلار هستند

دلار به چه قیمتی می‌رسد؟

گروه اقتصادی: دلار آمریکا در بازار ایران هفته گذشته تا ۲۷ هزار تومان عقب‌نشینی کرد و صرافی‌ها هر برگه اسکناس دلار را از مردم ۲۵ هزار تومان خریدند البته برخلاف برخی انتظارات ریزش قیمت‌ها ادامه دار نشد و دلار دوباره در اول هفته جاری با نرخ ۲۹ هزار تومان در صرافی ملی فروخته شد، این اتفاق در شرایطی رخ داد که پیش‌تر قیمت آن در بازار ایران تا ۳۲ هزار تومان رسیده بود.

کارشناسان ارز معتقدند که جو ناشی از انتخابات امریکا فعلا بر بازارهای ایران حاکم است و نوسان قیمت رویداد عادی و البته ناپایدار بازار این روزهاست.غالب این کارشناسان اعتقاد دارند که انتخاب جو بایدن، به عنوان رئیس‌جمهوری امریکا می‌تواند جو روانی کوتاه مدتی بر بازار ارز حاکم کند و قیمت را به صورت موقت کاهش دهد اما اگر قرار باشد اتفاق بنیادی‌تری مانند مذاکره رخ دهد، نتایج آن در میان‌مدت بر اقتصاد کشور نمودار می‌شود و دلار احتمالا در کانال ۲۰ هزار تومان تثبیت می‌شود. البته تعدادی از کارشناسان بازار ارز نرخ ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان را هم برای غقبگرد دلار گفته‌اند.در این میان انتظارت مردم از قیمت دلار پس از مذاکره کاملا دو‌قطبی است. کاربران در فضای مجازی اعتقاد دارند که پس از مذاکره با امریکا و برداشتن تحریم‌ها پتانسیل صادرات نفت رونق می‌گیرد و با ورود سرمایه‌گذاری خارجی بهای دلار حتی تا زیر ۱۰ هزار تومان ریزش می‌کند.
دسته‌ای دیگر هم به سابقه افزایش قیمت‌ها در ایران اشاره دارند و می‌گویند هرچیزی که در ایران افزایش قیمت را تجربه کرد، ریزش قیمت نخواهد داشت!
بازارها منتظر پیروزی بایدن و کاهش قیمت‌ دلار شدند
یک کارشناس اقتصادی گفت: بازار ایران و البته بازارهای جهانی حس کرده‌اند که بایدن پیروز انتخابات آمریکا خواهد شد. این موضوع تصور عرضه بیشتر دلار در کوتاه مدت و به تبع آن کاهش نرخ دلار را تقویت کرد.
سید محمد صادق الحسینی با اشاره به واقعی نبودن نرخ فعلی دلار گفت: مدل‌های اقتصادی نشان می‌دهد که اکنون قیمت دلار باید بین ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان باشد. اگر بخواهیم سطح رقابت پذیری اقتصاد کشور را حفظ کنیم، دلار باید در این بازه قرار داشته باشد.
وی با بیان این‌که افزایش نرخ دلار به بالای ۳۰ هزار تومان دلایل متعددی داشت، اظهار داشت: اخیراً دولت در حال حمایت از بازار بورس بود. این اقدام باعث خلق ۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط بانک‌ها و ارائه آن به زیر مجموعه‌های خود شد که در پی آن حقوقی‌ها جایگزین برخی حقیقی‌ها شده و این پول هوشمند سریعاً به بازار ارز منتقل گردید.وی افزود: با حمایت دولت از بورس مردم نیز تصور ادامه‌دار بودن این حمایت‌ها و تداوم روند شدید افزایشی را در بازار بورس داشتند. همین امر خبر از افزایش نقدینگی بیش از پیش را می‌داد و طبیعتاً این موضوع به لحاظ انتظاری مردم را به خرید ارز ترغیب می‌کرد.عده‌ای از مردم بر این باور بودند که دولت برای جبران کسری بودجه خود، آن را به صورت پولی تامین خواهد کرد؛ اما مخالفت رئیس‌کل بانک مرکزی با دولت برای تأمین پولی کسری بودجه باعث شد تا در آینده تورم‌های بسیار بالا را پشت سر نگذاریم.
بازارها حس کرده‌اند
صادق‌الحسینی با بیان این‌که نظرسنجی انتخابات آمریکا در عرضه انتظاری و در تقاضای واقعی ارز تاثیر داشت، گفت: بازار ایران و البته بازارهای جهانی حس کرده‌اند که بایدن پیروز انتخابات آمریکا خواهد شد. این موضوع تصور عرضه بیشتر دلار در کوتاه مدت و به تبع آن کاهش نرخ دلار را تقویت کرد.بازار بر این باور است که با پیروزی احتمالی بایدن، فشارها بر ایران کمتر شده و منابع مسدود شده ارزی نیز آزاد می‌شود و همین موضوع تقاضا را کم و عرضه را افزایش می‌دهد. 
وی با اشاره به پادشاهی بخش تقاضا نسبت به بخش عرضه در بازار ارز گفت: شرایط بخش عرضه در بازار ارز مشابه همان شرایط ۲ماه پیش و حتی به مراتب بهتر است. با انتشار خبر فروش ۱.۵ میلیون بشکه نفت در دوماه گذشته، انتظار می‌رود که منابع بیشتری نسبت به دوران کم رونق فروش نفت داشته باشیم.
مردم بخشی از دارایی‌هایشان را ریالی کنند
صادق الحسینی با بیان این‌که تا پایان سال دلار در کانال ۲۰ هزار تومان خواهد بود، افزود: اگر دولت به عدم جبران کسری بودجه از طریق پولی شدن اهتمام بورزد و نرخ واقعی بهره را به سمت صفر نزدیک کند، می‌توان امیدوار بود که حباب ایجاد شده در بازار ارز تا پایان سال تخلیه گردد.وی با اشاره به کم اثر بودن بازار معاملات فردایی در افزایش نرخ ارز گفت: این بازار در همه جای جهان وجود دارد و روش‌های برای مدیریت آن نیز به کار گرفته می‌شود، اما انداختن همه تقصیرها به گردن بازار معاملات فردایی، صرفاً پوششی برای مشخص نشدن ریشه افزایش نرخ ارز است.
وی نسبت به گرایش مردم به بازارهای ارز، طلا و مسکن در شرایط فعلی هشدار داد و افزود: توصیه می‌شود که مردم سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع کرده و بخشی از دارایی‌های خود را بر روی سپرده‌گذاری بانکی، اوراق دولتی و صندوق‌های درآمد ثابت هدایت کنند.
در ادامه تعدادی از این نظرات را می‌خوانید:« برای برگشت به زندگی عادی دلار ۵۰۰۰ تومان لازم است که امکان پذیر است. ایران در موقعیت خوبی قرار داره و اقتصاد بزرگیه و دلار با رفع تحریم خیلی ارزون می‌شه» « در زمانی که ایران تحریم نبود دلار ۳-۴ هزار تومان بود حالا هم اگر تحریم برداشته بشه دلار همون ۳-۴ هزار تومان می‌شه» « هرچیزی که در اخبار گفتن برعکس کنید اگه گفتن دلار پایین میاد مطمئن باشین بالا می‌ره و اگه گفتن بالا می‌ره مطمئن باشین پایین میبد»   «کاهش قیمت دلار حرفه. آهن شد کیلو ۲۵تومان قیمتها دیگه عقب گردنیست بالا نره خدا رو شکر کنید وگرنه پایین نمیاد» 
« کارشناس‌ها عمدا میگه حداکثر تا ۲۵ هزار تومان پایین میاد. اونا می‌دونن بیشتر میاد پایین؛ ولی اینو میگن تا مردم سرازیر نشن سمت صرافی ها.» « دلارتا اخرامسال۳۵۰۰۰ خواهد شد» « ما روزانه می‌تونیم دومیلیون بشکه نفت بفروشیم باز دلار ۲۵ میمونه؟ محاله. دلار خیلی پایین میاد.» « اگه روحانی استیضاح بشه دلار تا ۵ هزار تومان هم ریزش می‌کنه» 
« ماتحریم باشیم یا نباشیم وضع همینه که هست.تحریم باعث افزایش قیمت نشده..اون چیزی که باعث شده تورم بوجود بیاد خود دولتها هستن.این اول وآخر تحلیل. الی ۵۰تومن هم صعودمیکنه مگه همیشه که گرونی بوده ترامپ رئیس‌جمهور امریکا بوده؟» « من هرگز یادم نمیاد تو ایران چیزی ارزون شده باشه» « دلار هم بیاد تو مملکت مگه دست من و شما می‌رسه؟ من و شما همیشه باید دلارو گرون بخریم»

 

 

 افزایش قیمت بلیت، پروازها را خالی‌تر کرد
شرکت هواپیمایی ایران در اقدامی که نرخ گذاری بلیت هواپیما بر اساس نرخ ارز ۲۷ هزار تومانی نامیده شد، قیمت بلیت هواپیما را به میزان ۱۵۵ درصد افزایش داد و نرخ مصوب شهریور ۹۸ بر اساس دلار ۱۱ هزار تومانی را تغییری قابل توجه داد.
این افزایش قیمت بلیت‌ها سبب شده که تأثیرات شیوع ویروس کرونا بر کاهش حضور مسافر تشدید شده و شاهد کاهش تردد از فرودگاه مهرآباد باشیم، در همین حال یکی از فعالان صنعت هواپیمایی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها حداقل یک سوم مسافران و گردشگران را از سفر هوایی منصرف کرده است، اظهار داشت: اکنون بیشتر مسافران پروازهای داخلی را مدیران دولتی و یا افرادی که هزینه پرواز آنها را خود پرداخت نمی‌کنند و از جیب دولت و یا شرکت‌ها پرداخت می‌شود، تشکیل می‌دهند.وی افزود: شرکت‌های هواپیمایی بهانه افزایش قیمت بلیت را علاوه بر افزایش قیمت ارز، ایجاد فاصله گذاری اجتماعی و در نتیجه کاهش ظرفیت پروازها اعلام کرده‌اند، این در حالی است، که هیچ پروازی را مشاهده نمی‌کنیم، که به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی با ظرفیت کمتری انجام شود و اگر ظرفیت پروازها کامل نشده است، به دلیل نبود مسافر و نه رعایت پروتکل‌ها بوده است.یکی از شهروندان قرچکی که به دلیل کار خود مجبور است، در ماه دو بار به مشهد سفر کند، با تأیید افزایش قیمت بلیت‌های هواپیما گفت: در خبرها آمده است، که افزایش قیمت بلیت هواپیما لغو می‌شود، اما در عمل خبری از لغو افزایش قیمت‌ها نیست.محمد ملکی ادامه داد: من مجبورم برای دو بار پرواز رفت و برگشت به مشهد ماهانه دو میلیون تومان هزینه کنم، که این مبلغ بسیار زیاد است و اگر این‌طور باشد، با توجه به توان اندک اقتصادی باید قید استفاده از هواپیما را بزنم.اینکه ما به دلیل افزایش قیمت ارز قیمت بلیت‌ها را اضافه کنیم، امر غیرمنطقی است، نباید با گرانی‌های بی‌منطق سبب تشدید تورم شویم، متأسفانه به جای اینکه مسئولان راهی برای کاهش افزایش قیمتها پیدا کنند، چراغ سبز افزایش قیمت کالاهای دیگر نشان می‌دهند، که فقط مردم و حقوق بگیران متضرر می‌شوند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۵ -  شماره 4767
جستجو
جستجو
بالای صفحه