عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۶۰۹

بورس، اشک سهامداران را درآورد!

رویا خسروی

ریزش‌های ادامه دار در  بورس، سرمایه گذاران زیان‌دیده را به تجمع در مقابل مجلس واداشت؛ شاید با این کار دولت و مسئولان به یاد بیاورندکه در هنگام تبلیغات گسترده‌ای که برای ورود مردم به بازار می‌ کردند چه وعده‌هایی که از حمایت و تداوم سودآوری ندادند! 
در همان زمان که مردم در مقابل مجلس بودند، ‌نمایندگان در پارلمان میزبان مدیرعامل بورس بودند. در میان صحبت‌ها و گزارش‌ها آنچه مهم بود اینکه برخی از نمایندگان از عملکرد دولت در وارد کردن شرکت ها و بانک‌های ورشکسته به بازار و افزایش قیمت  سهامشان انتقاد کردند.می‌توان اینطور نتیجه گرفت  دولت درشش  ماهه نخست سال جاری تلاش زیادی کرد تا توجه مردم را به بورس جلب کند اما وقتی بسیاری به بورس آمدند و سهام شرکت‌های مدنظر دولت را خریدند، سیاست‌ها در قبال بورس عوض شد!در واقع،  بورس در شش ماهه اول سال تبدیل به قلک دولت شده بود و با داغ کردن آن نیز مردم سرمایه‌های خود را سرایز این بازار کردند، دولت نیز از این فرصت استفاده کرد و سهام خود در شرکت‌های دولتی را به مردم فروخت. بر اساس اعلام وزیر اقتصاد تا پایان شهریور ماه بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان در بورس سهام فروخته است، حال که دولت کارش با بورس تمام شده، بازار سهام هر روز منفی  است و ریزش‌های شدید دارد و علیرغم حمایت‌هایی که وعده داده شده است، هیچ گونه تغییر روندی در آن صورت نگرفته است. در واقع دولت در ابتدای سال، بازار سرمایه را یک منبع خوب برای تامین کسری بودجه یافت و قصد داشت بدون هیچ زحمتی از این طریق سرمایه بدست آورد که  موفق هم شد. 

از سوی دیگر برخی از کارشناسان بازار سرمایه عقیده دارند،‌ دولت و مجلس باید از دخالت‌های بی‌مورد در بازار سرمایه خودداری کنند در غیر این صورت بازار همچنان با التهاب مواجه خواهد بود. همچنین بیشتر سرمایه گذاران بزرگ و کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که نتیجه انتخابات آمریکا تاثیر زیادی روی بازار سرمایه در کشور می‌گذارد اما آنچه  مسلم است،‌تا کنون اعتماد افراد برای سرمایه‌گذاری در بورس جلب نشده است تا دوباره سرمایه‌های خود را وارد بازار کنند، به همین دلیل سرمایه‌گذاران درگیر بازارهای موازی هستند و تقریبا تمامی بازارها گرفتار گرانی و حباب قیمت شده‌اند. تقریبا همه بر این عقیده هستند که دولت که می‌توانست با مدیریت صحیح بهترین استفاده را برای جمع کردن نقدینیگی از طریق بورس انجام دهد اما ‌با نگاهی کوتاه‌مدت و برای سود چند ماهه بازار سهام را با مشکلات جدی مواجه کرد که مشخص نیست چه زمانی برطرف شوند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۶ -  شماره 4768
جستجو
جستجو
بالای صفحه