عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۶۱۲
ورود مجلس به وضعیت بازار سرمایه؛

تجمع اعتراضی سهامداران مقابل مجلس

گروه اقتصادی: بی‌اعتمادی سهام‌داران به بازدهی بورس که با تغییرات متعدد شاخص‌ در هفته‌های اخیر همراه شده حالا شاید مهمترین مسئله بازار سرمایه باشد؛ موضوعی که روز گذشته با حضور اعتراضی جمعی از مال‌باختگان بورس در مقابل ساختمان مجلس و رسیدگی به وضعیت این بازار درداخل مجلس را رقم زد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در آغاز جلسه گفت: اطمینان دارم همه نمایندگان از این پس حرف‌هایی که مردم به آنها می‌زنند و گلایه‌های مردم از مسئولان اجرایی را در سینه خود محفوظ می‌دارند و آن را به تلاش برای به حرکت درآوردن چرخ‌های اقدام در همه بخش‌های اجرایی کشور با اولویت مسائل اقتصادی با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و نظارتی مجلس تبدیل می‌کنند. 
در ادامه نمایندگان مجلس وارد بررسی مشکلات بازار بورس و سهام داران شدند آن هم در شرایطی که در بیرون پارلمان تعدادی از سهام داران تجمع کرده بودند تا اعتراض‌شان به نبود حمایت دولت را به گوش وکلای خود برسانند.برای بررسی وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اورق بهادار و وزارت اقتصاد، گزارش کمیسیون اقتصادی قرائت شد.
مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی در توضیح این گزارش گفت: بازار سهام طی دو سال اخیر با روندهای پرشتاب و شکستن مداوم رکوردها توانست توجه بخش زیادی از اقشار جامعه را به خود جلب نماید و ورود بخش قابل توجهی از پس انداز اشخاص خرد را به این بازار فراهم کند‏‏ اما از نیمه دوم مردادماه امسال به دلیل ارسال علامت نااطمینانی  به بازار، ناشی از ناهماهنگی دستگاه‌های مجری در عرضه سهام صندوق دوم دولتی (مشخصاً وزارت اقتصاد و وزارت نفت)  و نیز نقش‌آفرینی سرمایه‌گذاران حقوقی، بازار سرمایه ریزش قابل توجهی را تجربه کردند که در فاصله یک ماهه، نزدیک به ۴۵۰ هزار واحد از شاخص کل اصلاح شد. وضعیتی که لطمات قابل توجهی در بعد اقتصادی به کشور وارد کرد و موجب نارضایتی اجتماعی سرمایه داران خرد شد. 
شرکت‌های بورسی ورشکسته‌اند
نماینده مهاباد در مجلس گفت:‌ برخی از شرکت‌های حاضر در بورس ورشکسته بوده و حتی وجود خارجی ندارند و این عامل موجب شد نقدینگی مردم به سمت شرکت‌های غیرفعال سوق پیدا کند.
جلال محمودزاده با بیان این جمله که مردم دنیا به دلیل ریسک کم بازار بورس و نقدشوندگی سریع به فعالیت در این عرصه می‌پردازند، عدم آمادگی زیرساخت‌های در حوزه بورس را یکی از علت‌های آشفتگی در این بازار عنوان کرد. وزارت اقتصاد باید پاسخ دهد چرا قبل از فراهم کردن زیرساخت‌ها نقدینگی مردم را به سمت بازار بورس سوق داده است از این رو قبل از اصلاح ساختار این بازار باید با مسببان این وضعیت برخورد شود.
تعداد دیگری از نمایندگان هم با انتقاد از حاکم شدن نگاه سیاسی و امنیتی در بورس به جای وجود دید اقتصادی، نسبت به از بین رفتن اعتماد در این بازار هشدار دادند و خواستار اصلاح این روند شدند، موضوعی که رئیس سازمان بورس حل آن را در گروی تقویت بازارگردانی با هدف ایجاد تعادل در بورس دانست و مجلس هم با ارائه طرح اصلاح قانون اوراق بهادار راهکار قانونی جهت رفع این مشکل ارائه کرد.همچنین نمایندگان با استناد به گزارش کمیسیون صنایع و معادن به بررسی وضعیت بازار فولاد پرداختند. در این گزارش با اشاره به میزان مصرف داخلی و صادرات فولاد عنوان شده که روند قیمت زنجیره فولاد در بازار آزاد و قیمت تمام شده بورس کالا نشان دهنده اختلاف فاحشی بین این دو بازار است لذا می‌توان با طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد این روند را اصلاح کرد.
در توضیح شرایط فعلی بازار فولاد خدادا غریب پرور معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با یادآوری اینکه فولاد صنعت مادر است، از رشد مصرف فولاد در ۶ ماه ابتدای سال جاری به میزان ۱۹ درصد سخن گفت و آن را خبر خوبی برای اقتصاد کشور توصیف کرد چون میزان سرانه مصرف فولاد نشان‌دهنده میزان توسعه صنعتی کشورهاست پس به اندازه افزایش مصرف محصولات فولادی اقتصاد کشور نیز پویاتر شده است. با همین نگاه می‌توان بدون تعیین سقف قیمتی، نزخ جذابی را برای فولاد مشخص کرد.
راغفر: با تقلب در بورس از مردم کلاهبرداری کردند
حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با تاکید بر اینکه در ایران قوانین و قواعد بازار سرمایه شفاف نیست، اظهار داشت: آنهایی که صاحبان قدرت هستند به اطلاعات خاص دسترسی دارند و می‌توانند با دسترسی به اطلاعات ناهمسانی که مردم عادی از آنها آگاهی ندارند به شدت به نفع خودشان استفاده کنند.  وی درباره ادامه ریزش‌ها در بورس گفت: همه جای دنیا بازار سهام آینه تولید است،  وقتی کشور با رکود جدی مواجه است چگونه حتی سهام بنگاه‌های ورشکسته هم افزایش یافت؟ این نشان می‌دهد عوامل غیراقتصادی در رشد شاخص موثر بوده و در آن زمان مردم برای ورود به بازار سهام به تبلیغات دولت اعتماد کردند.  راغفر ادامه داد: دولت بازار را سازماندهی کرده بود که سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادها وارد بورس شوند و در این زمینه تبلیغات گسترده‌ای هم انجام شد. طبیعی است که عرضه کنندگان این سهام یعنی شرکت‌های حقوقی این انتظار را داشتند به دلیل همین تبلیغات گسترده قیمت  سهام‌شان افزایش پیدا کند و در گام اول همه آنها وارد بازار شدند اما وقتی این رشد بی‌سابقه ادامه دارد و شاهد بزرگتر شدن حباب بودیم دریافتند که این وضعیت نمی‌تواند ادامه‌دار باشد به همین دلیل از بازار خارج شدند.  وی با تاکید بر اینکه قطعا کسانی که نقدینگی خود را در آن شرایط از بورس خارج کردند رانت اطلاعاتی داشتند گفت: البته نباید فراموش کنیم که این ذات بورس است به همین جهت بورس را کازینو و قماربازی می‌دانند. طبیعی است آنهایی که قواعد قمار را بهتر بلدند از برندگان بورس هستند و عموم مردمی که به دنبال آنها وارد بازار می‌شوند و اطلاعات کافی را ندارند  از بازندگان خواهند بود.  راغفر با تاکید بر اینکه در این رشد بی‌سابقه سهام شرکت‌ها بزرگترین برندگان بانک‌ها بودند، گفت:  در انتقال این نقدینگی در نهایت این منابع به حساب‌های بانکی وارد شد و اساسا یکی از اقداماتی که در پی رشد بورس انجام شد نجات بانک‌های ورشکسته بود؛  در حالی به بانک‌ها اجازه دادند که وارد بورس شوند بسیاری از آنها ورشکسته هستند، بانکی که زیان انباشته چند ساله دارد به یک باره قیمت سهام آن چند برابر شد؟ معلوم نیست بانک‌ها این منابع را صرف چه کاری کردند. اگر بانک‌ها این منابع را وارد بازارهای سوداگرانه کرده باشند به طور قطع به زیان منافع عموم و کل اقتصاد است و متاسفانه دولت هم این جریان را ترغیب کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۶ -  شماره 4768
جستجو
جستجو
بالای صفحه