عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۶۲۲

همراهی آلودگی هوا با کرونا

گروه جامعه کارون: سال‌هاست که این زمان از سال، بسیاری از کلانشهرهای کشور از جمله تهران و اهواز درگیر آلودگی شدید هوا هستند. امسال هم از همیشه مستثنی نیست و باز هم هوای پاییزی را از زیر گنبدی از گرد و غبار آلودگی باید نظار کنیم،‌با این تفاوت که امسال علاوه بر آلودگی هوا،‌یک ویروس مرگبار هم در هوای اطرافمان می رقصد و به سمتمان هجوم می‌آورد!

این گونه به نظر می رسد که ویروس کرونا و ذرات آلودگی هوا، هم‌پیمان شده‌اند تا شرایط را برای مردم سخت‌تر از همیشه کنند!
در حالی که این روزها آمار رسمی از مرگ‌های ناشی از کرونا در کشور وحشتناک است و عدد ۴۰۰ را هم پشت سر گذاشته است،‌مصیبت آلودگی هوا می‌تواند این شرایط را بغرنج‌تر هم کند.  چرا که آلودگی هوا می‌تواند باعث تضعیف سیستم دفاعی و ریه افراد بشود و این درشرایط کرونایی بسیار خطرناک است.
شهرهای زیادی از ایران درگیر آلودگی هوا هستند و این موضوع نگرانی‌ها را نسبت به کووید-۱۹ افزایش داده است. مطالعات متعددی در ماه‌های گذشته در کشورهای مختلف انجام شد که نشان می‌دهد، درگیری با آلودگی هوا احتمال مرگ بخاطر کروناویروس را افزایش می‌دهد، حتی برخی از تحقیق‌ها هم هشدار داده‌اند که با آلوده‌تر شدن هوا میزان شیوع ویروس هم افزایش پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد، چه ذرات معلق در هوا و چه کروناویروس هر دو وارد یکی از ارگان‌های بدن می‌شوند و ترکیب این دو در کنار هم هر کدام را مرگبارتر هم می‌کند.

 چند ماه پیش دانشگاه هاروارد مطالعه‌ای در این راستا انجام داد که این موضوع را تایید می‌کند. آلودگی هوا نه تنها کروناویروس را مرگبارتر می‌کند، بلکه خطر شیوع آن را هم افزایش می‌دهد. براین اساس به نظر می‌رسد که آلودگی‌هوایی که تا ماه‌های بعدی کلانشهرهای ایران با آن درگیر هستند، می‌تواند پاندمی مرگبار کووید-۱۹ را حتی مرگبار هم بکند. به همین دلیل شاید بهتر باشد، این بار گروه‌های حساس، هشدار کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس را بسیار جدی بگیرند چرا که بررسی محققان نشان داده است که امکان ورود کروناویروس به ریه آن‌ها سوار بر ذرات معلق در هوا وجود دارد.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۸ -  شماره 4770
جستجو
جستجو
بالای صفحه