عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۷۲۳
نتایج قطعی انتخابات آمریكاچه زمانی معلوم می‌شود؟

ترامپ: ۲.۷ میلیون رای مرا حذف کرده‌اند

گروه بین‌الملل: رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه توئیت‌هایش درباره وقوع تقلب در انتخابات این کشور نوشت كه سیستم رای گیری ۲.۷ میلیون رای او را پاک کرده است.

دونالد ترامپ، در توئیتی نوشت: سیستم رای‌گیری دامینیون ۲.۷ رای به ترامپ را در سراسر کشور پاک کرده است. تحلیل داده‌ها نشان می‌دهند در پنسیلوانیا ۲۲۱۰۰۰ رای از ترامپ به بایدن تغییر پیدا است. ۹۴۱۰۰۰ رای به ترامپ پاک شد. ایالت‌هایی که از سیستم‌های رای گیری دامینیون استفاده کردند ۴۳۵۰۰۰ رای را از ترامپ به بایدن تغییر دادند.  سیستم دامینیون یک سیستم ثبت آرا و برگرفته از نام یک شرکت آمریکایی فعال در زمینه فروش سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مربوط به رأی‌دهی الکترونیکی است که ترام مدعی است ۲.۷ میلیون رأی او را حذف کرده است.ترامپ همچنین در جدیدترین توئیتش نوشت: ایالت‌های زیر سئوال رفته باید فورا  در ردیف ایالت‌های محل پیروزی ترامپ قرار بگیرند. بایدن پیروز نشد، او با اختلاف زیاد شکست خورد.ترامپ پیشتر نیز در توئیتی نوشت که فاصله آرایش با بایدن در ایالت آریزونا از ۲۰۰۰۰۰ به ۱۰۰۰۰ رای کاهش یافته است. او ادعا کرد: اگر بتوانیم همه آرای آریزونا را بازشماری کنیم به آسانی در این ایالت پیروز خواهیم شد.ترامپ مدعی شد که آرایش به اکنون به عدد ۷۳ میلیون رسیده است.او همچنین در توئیت دیگری به رسانه فاکس نیوز که قبلا رسانه محبوبش بود حمله کرده و وضعیت اقبال مردم به این رسانه را بد خواند.رئیس‌جمهور آمریکا در پیام‌هایی توییتری، نظرسنجی‌هایی که به نفع خودش نیستند را به چالش کشیده و بار دیگر وعده پیروزی در انتخابات را داد!  دونالد ترامپ، نوشت: همه می‌پرسند که چرا نظرسنجی‌های اخیر ریاست‌جمهوری درباره من تا این حد غلط هستند. چون آنها جعلی هستند، درست مثل بیشتر رسانه جریان تنبل! او ادامه داد: بسیار خوشوقتم که اعلام کنم من رونا مک‌دنیل را برای ادامه کارش به عنوان رئیس کمیته ملی جمهوری‌خواهان کاملا حمایت و تایید می‌کنم. با ۷۲ میلیون رای، ما بیش از هر رئیس‌جمهور مشغول به کاری در تاریخ آمریکا رای گرفته‌ایم و پیروز خواهیم شد!ترامپ نوشت: هیچکس نمی‌خواهد گزارش بدهد که پنسیلوانیا و میشیگان به ناظران ما اجازه تماشا یا نظارت بر آراء را ندادند. این مسئولیتی در قبال صدها هزار رای است که نباید اجازه شمارش به آنها داده شود. بنابراین، من به راحتی در آن دو ایالت برنده هستم. اخبار را گزارش دهید! رئیس‌جمهوری آمریکا که بارها نتایج انتخابات کشورش را که به سود جو بایدن است، به چالش کشیده، گفت: رسانه لیبرال می‌گوید که تقلب آراء اتفاق نیفتاده است. آنها دروغ می‌گویند. کسی از هویت‌های اشخاص متوفی برای رای دادن در این انتخابات ریاست‌جمهوری استفاده کرده است. بیایید این هم دلیل.او در خاتمه نوشت: ما پیروز خواهیم شد! از سوی دیگر در حالی که تقریبا تمام رسانه‌های آمریکایی و بین‌المللی جو بایدن را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ایالات متحده معرفی کرده اند، دونالد ترامپ همچنان از پذیرش شکست خودداری می‌کند. کارزار انتخاباتی ترامپ شکایت‌های متعددی را علیه آنچه «تخلفات انتخاباتی» می‌خوانند طرح کرده و کار را به دادگاه‌های ایالتی کشیده اند.همچنین وزیر دادگستری دولت ترامپ هم مجوز تحقیق درباره «تخلفات انتخاباتی» را پیش از تایید نهایی شمارش آرا صادر کرده است.پرسشی که هم‌اکنون برای میلیون‌ها یا شاید میلیاردها نفر در سراسر جهان مطرح است اینکه چه زمانی نتیجه قطعی انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده معلوم می‌شود؟
در نظام فدرال ایالات متحده آمریکا، هر ایالتی قوانین ویژه خود برای صدور تاییدیه برگزاری انتخابات را دارد.آریزونا:مقام‌های محلی ناظر بر انتخابات در آریزونا تا ۲۳ نوامبر فرصت دارند تا نتیجه نهایی انتخابات را در این ایالت اعلام کنند.پنسیلوانیا:در پنسیلوانیا مقام‌های رسمی برگزاری انتخابات و نظارت بر آن تا ۱۰ نوامبر فرصت داشتند تا نتایج شمارش آراء را تا  به اطلاع دبیرخانه دادگاه سیستم حقوقی کشورهای مشترک‌المنافع (بریتانیا و مستعمرات سابق و کنونی آن) برسانند. همین مقام‌ها حداکثر تا ۲۳ نوامبر برای صدور گواهی تائید انتخابات فرصت دارند. نظام حقوقی ایالت پنسیلوانیا، مانند دیگر ایالات آمریکا و بریتانیا بر اساس حقوق عرفی (رویه قضایی) بنا شده است. با این حال، در پنسیلوانیا، دادگاه کشورهای مشترک‌المنافع یکی از محاکم تجدید نظر و رسیدگی به دعاوی علیه دولت و کارمندان است. اگر اختلاف میان آرای نامزدهای الکترال نیم‌درصد یا کمتر باشد، دبیر دادگاه کشورهای مشترک‌المنافع باید دستور به بازشماری آرا را تا ۱۲ نوامبر (روز تنظیم این مطلب) صادر کند. اگر حداقل سه رای دهنده در هر شهری ادعای تخلف انتخاباتی داشته باشند، کار می‌تواند به بازشماری تمام آرا هم منجر شود. به هر حال، تکلیف شمارش آرا باید تا ۲۴ نوامبر مشخص شود و مقام‌های رسمی یک روز بعد گواهی تایید انتخابات را صادر کنند. میشیگان:مقام‌های محلی در این ایالت باید تا ۱۷ نوامبر کار شمارش و تجمیع آرا به پایان رسانده و نتیجه را تا ۲۴ ساعت بعد برای دولت محلی ایالت، ارسال کنند. مقام‌های محلی برگزاری انتخابات روز ۲۳ نوامبر برای صدور گواهی تائید، جلسه تشکیل می‌دهند. هرگونه درخواست بازشماری آرا یا شکایتی حداکثر باید تا ۴۸ ساعت پس از این جلسه، نزد مقام‌های صاحب صلاحیت ثبت شود.
ویسکانسین:در ایالت ویسکانسین، مقام‌های شهری تا ۱۷ نوامبر برای شمارش آرا فرصت دارد. براساس قوانین ویژه این ایالت کاندیدای شکست خورده می‌تواند در صورت کسب یک درصد از مجموع آرای رقیبش درخواست بازشماری آرا را به مجریان و ناظران انتخاباتی تحویل دهد. این درخواست باید حداکثر تا ساعت ۵ صبح اولین روز کاری بعد از دریافت تمام آرا، ثبت شود. کارزار ترامپ درخواست بازشماری آرا در این ایالت را ثبت کرده است. بسیاری از رسانه‌های آمریکایی و از جمله ان‌بی‌سی، بایدن را به‌عنوان پیروز این انتخابات معرفی کرده‌اند. به هر حال، کمیسیون انتخاباتی ویسکانسین باید تا اول دسامبر گواهی صحت انتخابات را صادر کند.
جورجیا:در جورجیا مقام‌های رسمی برگزاری انتخابات و نظارت بر آن تا ۱۳ نوامبر فرصت دارند تا نتایج را به دولت محلی تحویل دهند. دولت محلی تا ۲۰ نوامبر فرصت دارد تا صحت انتخابات در تمام ایالت را تایید کند. در صورتی که اختلاف میان دو کاندیدا کمتر از نیم درصد باشد، نامزد شکست خورده می‌تواند درخواست بازشماری آرا را ثبت کند. این درخواست باید حداکثر تا دو روز کاری پس از صدور گواهی و به وزارت امور داخله دولت محلی تحویل داده شود. براد رَفنسپرجر، وزیر امور داخلی دولت محلی روز جمعه اعلام کرد انتظار می‌رود در ایالت جورجیا، جایی که بایدن با اختلاف اندکی پیروز شده، بازشماری آرا صورت گیرد.
کارولینای شمالی:در کارولینای شمالی، مقام‌های رسمی برگزاری انتخابات در هر حوزه‌ اخذ رای سیزدهم نوامبر برای تجمیع نتیجه شمارش آرا با یکدیگر ملاقات می‌کنند. شورای [عالی] انتخابات ۲۴ نوامبر برای صدور گواهی صحت شمارش آرا و انتخابات تشکیل جلسه می‌دهد. پس از صدور گواهی تایید صحت انتخابات در تمام ایالت‌ها، کار تعیین رئیس‌جمهوری برگزیده ایالات متحده در چند مرحله تشریفاتی، نهایی می‌شود.
۸ دسامبر: موعد پایانی حل اختلاف‌ها
تمام ایالات باید حداکثر تا ۶ روز پیش از جلسه نمایندگان کالج‌های الکترال، به تمام اختلاف‌ها و شکایات پاسخ داده و تکلیف شمارش آرا را نهایی کرده باشند. در غیر اینصورت، کنگره برای حل اختلاف مجبور به دخالت خواهد شد. به این ترتیب، تمام دادگاه‌های محلی باید رای خود درباره شکایات ثبت شده علیه روند برگزاری انتخابات یا شمارش آرا را تا ۸ دسامبر صادر کنند. اگر احکام محاکم تغییری در نتیجه انتخابات ایجاد نکند، کنگره موظف به پذیرش آن خواهد بود.
۱۴دسامبر: برگزیدگان کالج الکترال به نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری رای می‌دهند
نامزدهای پیروز، در دومین دوشنبه پس از دومین چهارشنبه ماه دسامبر (در این دوره ۱۴ دسامبر) در ایالت‌های خود به کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری و معاون وی رای می‌دهند. در تمام ایالت‌ها به جز نبراسکا و مین، تمام آرای ایالت به نفع نامزد منتخب نماینده پیروز به صندوق رای انداخته می‌شود. نمایندگان منتخب کالج الکترال، گواهی صحت انتخابات در ایالت‌های خود را به مقام‌های متعددی از جمله مایک پنس، رئیس مجلس سنا تحویل می‌دهند.
۲۳ دسامبر: رئیس مجلس سنا گواهی تائید انتخابات را تحویل می‌گیرد
مایک پنس باید گواهی رسمی تایید صحت انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ را حداکثر تا ۹ روز پس از رای به نامزد‌های مقام ریاست‌جمهوری اعلام وصول کند.
۶ ژانویه: کنگره آرای کالج الکترال را می‌شمارد
در تاریخ ششم ژانویه ۲۰۲۱، نمایندگان هر دو مجلس کنگره آمریکا برای شمارش ۵۳۸ رای کالج الکترال به ریاست مایک پنس، تشکیل جلسه می‌دهند. مایک پنس در پایان شمارش آرا، نتیجه قطعی انتخابات را اعلام خواهد کرد. هرگونه اعتراض به نتیجه نهایی باید به صورت کتبی و با امضای حداقل یک عضو مجلس نمایندگان و یک عضو سنا، به کنگره تقدیم شود.
۲۰ ژانویه: ادای سوگند رئیس‌جمهوری منتخب
بیستم ژانویه سال ۲۰۱۲، رئیس‌جمهوری و معاون منتخب وی با ادای سوگند به عنوان رئیس‌جمهوری و معاون ایالات متحده برای چهار سال کار خود را آغاز می‌کنند.
انتخاب رئیس کارکنان کاخ سفید دوره بایدن  
«جو بایدن» «ران کلاین» یکی از مقامات بلندپایه حزب دموکرات را به سمت رئیس ستاد کارکنان ریاست‌جمهوری در کاخ سفید منصوب کرد.ستاد این نامزد دموکرات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «رونالد کلاین» مشاور دیرینه بایدن و مسئول دفتر وی در دولت پیشین آمریکا، به عنوان رئیس کارکنان کاخ سفید در دولت آتی بایدن انتخاب شده است.کلاین یکی از مقامات مورد اعتماد بایدن است که در سال ۱۹۸۹ برای نخستین بار به عنوان سناتور دموکرات آمریکا فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد. وی همچنین ریاست تیم مقابله با بحران شیوع ویروس ابولا در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما و معاونت جو بایدن در سال ۲۰۱۴ را در کارنامه خود دارد.پیش از این نیز انتظار می‌رفت که کلاین به عنوان یکی از منتقدان جدی سیاست‌های «دونالد ترامپ» در عرصه مقابله با شیوع کرونا، به عنوان یکی از شخصیت‌های مهم و اثر گذار برای عضویت در تیم واکنش بایدن به بحران کرونا معرفی شود. بایدن در بیانیه‌ای که به همین منظور منتشر شد، اعلام کرد: «ران ظرف سال‌های گذشته فردی ارزشمند برای من بوده و ما با همدیگر همکاری کرده‌ایم، از جمله اینکه اقتصاد آمریکا را از یکی از بدترین رکوردهای اقتصادی در تاریخ این کشور در سال ۲۰۰۹ نجات دادیم و پس از آن بر یک وضعیت اضطراری در حوزه سلامت عمومی- شیوع ابولا- در سال ۲۰۱۴ غلبه کردیم».

 

آژانس اتمی: ذخیره اورانیوم  ایران ۱۲ برابر حد مجاز است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید، توضیحات ایران در مورد منشاء ذرات اورانیوم یافت شده سال گذشته در یک سایت مخفی، قانع‌کننده نیست؛ بر اساس این گزارش همچنین ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۲ برابر حد مجاز است.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش  خود در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌گوید، ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۴۰۰ کیلوگرم رسیده و این ۱۲برابر میزان مجازی است که در توافق برجام ذکر شده است.بر اساس این گزارش میزان اورانیوم غنی‌شده در ایران حتی از زمان گزارش قبلی که دو ماه قبل تهیه شده بود نیز بیشتر است. این نهاد بین‌المللی همچنین گفته توضیحاتی که جمهوری اسلامی ایران در مورد منشاء ذرات اورانیومی که سال گذشته در یک سایت مخفی ایران یافت شده داده است، کافی و قانع‌کننده نیست. در این سند محرمانه آژانس بین‌المللی، آمده است که نشانه‌های شیمیایی ذرات اورانیوم یافت شده، با ذرات اورانیومی برگرفته از تجهیزات هسته‌ای شباهت دارد که ایران از کشور همجوار پاکستان وارد کرده بود.کشور اتمی پاکستان دارای تجهیزات لازم برای تولید سلاح هسته‌ای است و ایران در گذشته از فن‌آوری پاکستان برای تولید سلاح هسته‌‌ای استفاده کرده بود. آژانس بین‌المللی در آخرین گزارش سه‌ماهه خود از جمهوری اسلامی خواستار  توضیحات کامل و سریع  در این زمینه شده بود. از قرار معلوم واکنش کنونی آژانس به پاسخ ایران به پرسش‌های مطرح شده بوده است.
واکنش نماینده روسیه به گزارش  آژانس 
نماینده روسیه در وین در پیامی به موارد مطرح شده در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران واکنش نشان داده و گفت، نیازی نیست شورای حکام آژانس درباره موارد مطرح شده در این گزارش اقدامی انجام دهد. میخائیل اولیانوف  در صفحه توییترش نوشت: گزارش جدید آژانس درباره ایران می‌گوید که تهران به خوبی همکاری می‌کند اما آژانس از اطلاعات [ارائه شده توسط] ایران درباره یک مسئله که مربوط به گذشته است، رضایت ندارد.اولیانوف ادامه داد: هیچ نگرانی در زمینه اشاعه وجود ندارد و نیازی به هیچ اقدامی از سوی شورای حکام نیست. این موضوع باید از طریق روندهای متعارف حل شود.
ارزیابی ایران از گزارش  جدید آژانس
سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین با اعلام خبر انتشار گزارش جدید مدیرکل آژانس در مورد راستی آزمایی اجرای برجام، گفت: این گزارش در کنار تائید کاهش تعهدات برجامی ایران و اقدامات ایران در این راستا، به همکاری میان ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف اشاره و اعلام می‌دارد آژانس به فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارتی خود درخصوص تعهدات مرتبط ایران ادامه داده است.  کاظم غریب‌آبادی گفت: ایران علاوه بر تداوم تولید آب سنگین و ذخیره آن، مقادیری نیز افزون بر ۲/۲ تن آب سنگین به خارج صادر کرده و همچنین ۳/۱ تن نیز در راستای فعالیت‌های تحقیق و توسعه خود مصرف کرده است. 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۲۴ -  شماره 4782
جستجو
جستجو
بالای صفحه