عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۷۲۸
اهواز دوباره زیر فاضلاب

تنگی نفس و آبگرفتگی ارمغان باران برای خوزستان

گروه دیار کارون: باز هم همچون سال های گذشته و برخلاف وعده‌های رنگارنگ مسئولان، اولین باران پاییزی برای خوزستانی‌ها ارمغانی جز تنگی نفس، آبگرفتگی معابر و قطعی برق نداشت.

این قصه تکراری اهواز است که با اندکی باران، مردم باید شاهد غرق شدن شهر در فاضلاب، آب‌گرفتگی‌های گسترده معابر، هجوم بیماران به بیمارستان‌ها به دلیل تنگی نفس و قطع برق باشند.
باران شاید برای بسیاری از مردم در کشور، نماد نعمت، زیبایی و سلامتی باشد اما در خوزستان چیزی به جز بیماری و مشکلات عبور و مرور و قطعی برق در پی ندارد.
چند سالیست که از اولین بارش های پاییزی خوزستان  با آن نام باران اسیدی  یاد می‌شود و این نشان دهنده عمق فاجعه فلرهای نفتی در استان است.در سالهای اخیر افزایش فلرهای نفتی  در شهرهای خوزستان و آلودگی دیگر شرکتهای صنعتی در خوزستان اولین باران‌پاییزی را در خوزستان به باران اسیدی تبدیل می‌کند. 
بارانی که نتیجه آن بستری شدن صدها خوزستانی به علت تنگی نفس در بیمارستانهاست و امسال شیوع ویروس کرونا، نگرانی‌ها در این زمینه تشدید کرده است.در چند روز گذشته هم نزدیک به دو هزار خوزستانی به دلیل تنگی نفس،‌پس از بارش باران به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.
در چند سال گذشته عدم مدیریت در دفع آبهای سطحی و فرسودگی سیستم فاضلاب شهری باعث آبگرفتگی معابر شده که باعث ایجاد مشکل عبور و مرور برای خوزستانیها می‌شود.قطعی برق بسیاری از مناطق در اهواز و دیگر شهرها نیز نشان‌دهنده ضعف زیر ساختها در شهر های استان است که با کمترین باراندگی شهروندان را به دردسر می‌اندازد. د روهای گذشته،‌ در پی ۱۴ میلیمتر بارندگی، نقاط زیادی از اهواز دچار آبگرفتگی شدند و شهروندان با به اشتراک گذاشتن مشاهدات‌شان در فضای مجازی از وضعیت آبگرفتگی و بالازدگی فاضلاب، خبر می‌دهند که امسال هم آب و فاضلاب وارد منازل مردم شده است.
مناطق قدیمی اهواز مثل ملاشیه و حصیر آباد و همچنین مناطقی مثل پاداد و باهنر بیشترین حجم آبگرفتگی پس از باران را به خود دیدند. این در حالی است که بارش باران موجب قطع برق در برخی محلات اهواز نیز شد که بعد از پایان باران، برق این محلات وصل شد. این در حالی است که مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان چند روز قبل اعلام کرده بود که امسال به علت اقدامات صورت گرفته شاهد آبگرفتگی شدید در مناطق اهواز نخواهیم بود.سایر شهرستان‌های استان خوزستان نیز شاهد بارش باران بوده است و آبگرفتگی در شهرهای رامشیر، آبادان و خرمشهر نیز گزارش شده است.
۲۵ آذرماه سال گذشته با بارندگی حدود ۶۰ میلیمتری، معابر و خیابان‌های اهواز غرق در آب شدند و فاضلاب شهری وارد منازل شد؛ این وضعیت در اهواز شبیه پیامدهای یک سیلاب بود و نه یک بارندگی پاییزی.در پی این وضعیت در همان زمان در قالب تفاهم‌نامه‌ای مقرر شد که استاندرای خوزستان، شرکت آبفا و شهرداری اهواز طرح ضربتی جمع‌آوری آب‌های سطحی را در ۵۷ نقطه فوق بحرانی اهواز اجرا کنند اما با وجود اینکه امسال نخستین بارش پاییزی در اهواز با تاخیر رخ داده است؛ به دلیل عدم تکمیل این پروژه، با تنها ۱۴ میلیمتر بارندگی بسیاری از نقاط اهواز دچار آبگرفتگی شده‌اند.
این در حالی است که اداره‌کل هواشناسی خوزستان از چند روز پیش از این، در خصوص فعالیت سامانه بارشی هشدار داد و شهرداری و آبفا دیگر بهانه‌ای برای عدم پیش‌بینی بارندگی نداشته‌اند اما در پی بارندگی، آبگرفتگی‌های وسیعی در مناطق سپیدار، کوی علوی و مندلی رخ داده است.با این وجود، مراد حسینی سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز در خصوص وضعیت آبگرفتگی‌های گسترده در  اهواز، اظهار کرد: مشکل حادی در اهواز نداریم و تنها در برخی محلات در معابر آب وجود دارد که در حال فروکش است. این آبگرفتگی‌ها را در برخی نقاط از جمله در باهنر، کوی انقلاب و کمپلو داریم.وی در خصوص آبگرفتگی وسیع منطقه سپیدار، افزود: این وضعیت به دلیل ایجاد مشکل در سپتیک تحت‌الارضی برق رخ داده است. گزارشی از ورود آب به منازل نداشته‌ایم و آبگرفتگی‌ها محدود است و در ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده رفع می‌شوند.
توضیح مدیریت بحران 
 مدیرکل مدیریت بحران خوزستان نیز  از تلاش برای رفع آبگرفتگی معابر تا ۲۴ ساعت آینده خبر داد.امید بن‌عباس اظهار کرد: در حال حاضر در مناطق عمده اهواز شاهد شرایط بحرانی ناشی از بارندگی نیستیم و پیش‌بینی می‌شود تا ۲۴ ساعت آینده آبگرفتگی معابر با تلاش دستگاه‌های متولی برطرف شود.وی با اشاره به پیگیری‌ها و بسیج تجهیزات جهت رفع آبگرفتگی همه مناطق سطح اهواز بیان کرد: بخش عمده آبگرفتگی‌ها مربوط به معابر بوده است که تلاش از سوی نهادهای متولی برای رفع آن در حال انجام است.
بن‌عباس گفت: طوفان و رعد و برق موجب قطعی برق برخی مناطق شد اما با تلاش شرکت توزیع برق اهواز در دو ساعت ابتدایی پس از بارش‌ها، اغلب مناطق به شرایط پایدار برگشتند اما در برخی نقاط همچنان با مشکلات قطعی برق مواجه هستیم.وی افزود: زمانی که برق قطع می‌شود پمپ‌های تعبیه‌شده برای تخلیه آب‌های سطحی و فاضلاب از کار می‌افتند یا دچار نقص فنی می‌شوند، در نتیجه آبگرفتگی در سطح معابر ایجاد می‌شود.بن‌عباس افزود: در منطقه سپیدار اهواز همچنان‌ قطعی برق وجود داشت  و پس از رفع مشکل،‌ آب‌های سطحی در معابر این منطقه تا اواخر امشب تخلیه خواهند شد.وی ادامه داد: در منطقه کوی مشعلی نیز به دلیل قطعی برق تا ۵ صبح، سه پمپ تخلیه آب دچار مشکل شدند که  پس از تعمیر اقدامات لازم‌ جهت تخلیه آب در این منطقه نیز صورت گرفت.
موتورسیکلت‌ها تردد نکنند
رئیس اداره آموزش فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی خوزستان با بیان اینکه تردد در معابرشهری استان به علت آبگرفتگی به کندی انجام می‌شود به رانندگان توصیه کرد برای جلوگیری از بروز تصادف، با سرعت مطمئنه و با فاصله طولی مناسب حرکت کنند.سرگرد افشین مهرآفرین اظهار داشت: همه معابر درون شهری و برون شهری استان به علت بارش باران لغزنده هستند و رانندگی در این شرایط مستلزم رعایت اصول ایمنی است.وی افزود: با توجه به اینکه گرمای خوزستان موجب خشکیده شدن برف پاکن‌ها می‌شود و بنابراین شیشه‌ها به‌خوبی پاک نمی‌شوند، وضعیت حاصل موجب خیرگی چشم راننده در تخمین مسافت شده و حفظ فاصله طولی به‌درستی تشخیص داده نمی‌شود.رعایت دقیق مقررات راهنمایی و رانندگی در زمانی که امکان بروز حوادث وجود دارد ضامن پیشگیری از تصادف‌های رانندگی است.وی با بیان اینکه اغلب تصادف‌های رانندگی ناشی از نادیده گرفتن مقررات راهنمایی ورانندگی است به شهروندان توصیه کرد کمتر از خودرو استفاده کنند و در صورت خروج از منزل شرایط خاص ناشی از لغزندگی سطح معابر را درنظر بگیرند.وی از عموم رانندگان موتورسیکلت‌ خواست تا بازگشت وضعیت عادی از تردد در خیابان‌های سطح شهرها خودداری کنند.وی افزود:لغزندگی معابر موجب تزلزل ثبات حرکتی این وسیله نقلیه شده و در نهایت حوادث تلخ را به دنبال دارد.موتورسیکلت‌ها در زمان بارندگی و لغزندگی سطح معابر حادثه ساز هستند و ناایمن بودن این وسیله نقلیه، فوت یا مصدوم شدن راکبان موتورسیکلت را به دنبال دارد.
همزمانی کرونا و تنگی نفس در خوزستان
مشکلات تنفسی مردم هنگام بارش باران‌های پائیزی در اهواز نیز به معضلی جدی و تکراری تبدیل شده است و این باز نیز بعد از باران، بیمارستان‌های اهواز با هجوم بیمارانی مواجه شده که نفس آنها بعد از باران تنگ شده است و به سختی تنفس می‌کنند.مسئولان استان خوزستان که در چند سال اخیر ثابت کرده‌اند هیچ راهکاری برای حل بحران و مشکلات و معضلات ندارند، این بار هم به‌رغم جلسات مکرر و فراوان از مهار این پدیده عاجز ماندند و در نهایت به طور قاطع هیچ‌کدام از آنها مشخص نکردند که علت تنگی نفس مردم اهواز هنگام بارش باران پائیزی وجود درختی به نام کونوکارپوس است یا فلرهای نفتی که خوزستان را در آغوش گرفته‌اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۲۴ -  شماره 4782
جستجو
جستجو
بالای صفحه