عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۷۴۲
روند کاهشی قیمت خودرو در بازار بدون مشتری؛

رکود در بازار خودرو عمیق‌تر شد

گروه اقتصادی: در حالی که طی یک هفته اخیر قیمت برخی از خودروها، حتی ارزان قیمت‌ترین خودروهای بازار تا محدوده بیست میلیون تومان کاهش یافته بود اما شمار فروشندگان با افزایشی محسوس مواجه نگردید.

به اعتقاد فعالان بازار،  اکنون نه خریداران و نه فروشندگان تکلیف خود را نمی‌دانند و هر دو طرف احساس می‌کنند، ممکن است از نوسانات و بازار عقب بمانند. خرید و فروش به کف رسیده است و به دلیل نوسان حاکم بر بازار برخی از ترس کاهش بیشتر قیمت نمی‌خرند و همین مساله وضعیت را غیرعادی کرده است.
برخی معامله گران معتقدند ریزش قیمت‌ها در بازار اتفاقا به تعمیق رکود منجر شد چرا که بسیاری معتقدند قیمت‌ها با کاهش بیشتر قیمت ارز می‌تواند دستخوش کاهش بیشتر شود.سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل نیز گفته است در صورت افت نرخ ارز، قیمت خودرو باز هم ارزان خواهد شد؛ به گفته وی، خودرو همچنان با قیمت‌های فعلی مشتری ندارد و مردم کماکان منتظر ریزش قیمت‌ها هستند.نگاهی به وضعیت  بازار خودرو نشان می‌دهد که قیمت‌ها نسبت به آخرین روز معاملات هفته پیش تغییر چندانی نداشته است. وی اظهار کرد: امیدوارم روزی برسد که اقتصاد کشور آنچنان قوی شده باشد که در برابر اخبار ایران و سایر کشورها، ماندگار و مقاوم باشد زیرا  برای ما چه فرقی می‌کند که در آمریکا چه اتفاقی می‌افتد و اقتصاد باید راه خود را طی کند و تولید و صادرات کشور باید به کار خود ادامه دهد.رابطه‌ها و ارتباطات را باید برقرار و تقویت کرد.میلیون‌ها نفر جمعیت در کشورهای اطراف ما ( اطراف خیلج فارس، خاورمیانه، کشورهای بلوک شرق) حضور دارند که می‌توانیم ارتباطات خوبی با این کشورها برقرار کنیم.
برخی معامله گران معتقدند:  ریزش قیمت‌ها در بازار اتفاقا به تعمیق رکود منجر شد چرا که بسیاری معتقدند قیمت‌ها با کاهش بیشتر قیمت ارز می‌تواند دستخوش کاهش بیشتر شود.سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل نیز گفته است در صورت افت نرخ ارز، قیمت خودرو باز هم ارزان خواهد شد؛ به گفته این فعال بازار، خودرو همچنان با قیمت‌های فعلی مشتری ندارد و مردم کماکان منتظر ریزش قیمت‌ها هستند.
آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو
نگاهی به  بازار خودرو نشان می‌دهد که قیمت‌ها نسبت به هفته پیش تغییر چندانی نداشته است؛ بر اساس آگهی‌های سایت‌های فروش اینترنتی قیمت پراید ۱۱۱ حدود ۱۲۴میلیون، پراید۱۳۱ حدود ۱۰۵میلیون و پراید۱۳۲ تقریبا ۱۰۹میلیون تومان اعلام شده است.در هفته گذشته نیز قیمت‌ها نوسانی یک تا دو میلیون تومانی را بیشتر یا کمتر از قیمت‌های اعلامی شاهد بود.قیمت پژو جی ال ایکس همچنان در یک قدمی ۲۰۰ میلیون اعلام شد. هر دستگاه پژو جی ال ایکس در محدوده قیمتی ۱۹۵ میلیون پژو پارس ساده ۲۱۲ میلیون قیمت خورده است.قیمت تیبا معمولی در محدوده ۱۳۳میلیون بوده است. تیبا۲ حدود ۱۴۴میلیون، ساینا ۱۴۰میلیون، کوییک دنده‌ای ۱۴۳میلیون و کوییک‌آر حدود ۱۵۵میلیون تومان قیمت خورد. همچنین قیمت پژو۲۰۶ تیپ۲ حدود ۲۰۴میلیون، پژو۲۰۶ تیپ۵ حدود ۲۷۸میلیون و مدل صندوقدار این خودرو به ۲۷۲میلیون گزارش شد؛ همچنین پژو۲۰۷ دنده‌ای هم  ۳۸۰میلیون و اتوماتیک این خودرو ۴۵۲میلیون است.قیمت سمند سورن در فایل‌های اعلامی ۲۳۶میلیون تومان،بهای فروش رانا ال‌ایکس حدود ۲۱۴میلیون و دنا معمولی ۲۹۲میلیون گزارش شد. دنا پلاس دنده‌ای ساده ۳۲۸میلیون، دنا پلاس دنده‌ای توربو ۴۲۰میلیون تومان رسید.
مدیران‌ خودرو تا ۱۸۰ میلیون گران شد!
در حالی که در اواخر شهریور ماه (۲۶ شهریور ماه)، شرکت مدیران‌خودرو لیست قیمت محصولات خود برای فصل سوم سال را مطابق مصوبه شورای قیمت ارائه داده بود، حدودا دو هفته پیش (۱۲ آبان ماه) لیست قیمتی جدید منتشر کرده است که نشان می‌دهد این شرکت حداقل ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا حداکثر ۱۷۹ میلیون و ۷۰۰ تومان بر قیمت محصولات خود افزوده است. با توجه به اینکه شورای رقابت به خودروسازان مجوز داده بر اساس نرخ تورم بانک مرکزی و قیمت تمام شده، هر سه ماه یکبار قیمت جدید محصولات خود را اعمال کنند، شرکت مدیران‌خودرو نیز علیرغم اینکه در ۲۶ شهریور ماه لیستی از قیمت محصولات خود برای فروش در فصل پاییز منتشر کرده بود که نشانگر افزایش ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومانی قیمت محصولات این شرکت در دو برند ام‌وی‌ام و چری نسبت به تیرماه بود، مجددا کمتر از دو هفته پیش لیست قیمتی جدید تنظیم کرده است.مقایسه قیمت‌ها نشان می‌دهد که محصولات چری از ۱۰۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۱۷۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و محصولات MVM از ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۱۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده‌اند. این افزایش قیمت حکایت از افزایش ۱۵.۷ تا ۲۴.۴ درصدی در گروه MVM و افزایش حدود ۱۷ تا ۲۵ درصدی در محصولات گروه CHERRY دارد.

 

 

افزایش ۹.۷هزار واحدی شاخص بورس در روز نوسانی
شاخص کل روز گذشته هم مثل روز شنبه کار خود را صعودی آغاز کرد و در ۳۰ دقیقه ابتدایی بازار ۲۱ هزار واحد پرید. شاخص کل ۱.۶۴ درصد و شاخص هم‌وزن ۵۷ صدم درصد رشد داشتند. عمده رشد شاخص در ابتدای معاملات تحت تاثیر نماد‌های ملی، فولاد، خودرو، وبملت، شتران و وغدیر است.
از مجموع ۳۱۳ نماد معامله شده در بازار بورس، ۱۹۸ نماد روند نزولی دارند و ۱۱۵ نماد با رنگ سبز روی تابلو ظاهر شدند. از طرف دیگر در بازار فرابورس در بین ۲۳۴ نماد معامله شده شاهد کاهش قیمت سهام در ۱۶۲ نماد و افزایش نسبی قیمت در ۷۲ نماد بودیم که نشان می‌دهد نماد‌های قرمز بورس حداقل در تعداد خیلی بیشتر هستند. بررسی نقشه بازار در ابتدای معاملات، همزمان با جمع‌آوری صف‌های خرید، نشان می‌دهد گروه خودرو و ساخت قطعات بیشترین عرضه و تقاضا را شاهد است و به برترین گروه صنعت تبدیل شده. در این گروه اغلب نماد‌های اصلی مثل خودرو، خساپا و خگستر سبزرنگ هستند، اما دیگر نماد‌ها چندان وضعیت خوبی ندارند. در گروه فلزات اساسی، فملی بر صف خرید پافشاری می‌کند و دیگر نماد‌ها مثل فولاد، ذوب و کاوه با قیمت مشابه روز شنبه معامله شدند. گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF زودتر از دیگر گروه‌ها به رنگ قرمز درآمده و شاهد کاهش قیمت نسبی در اغلب صندوق‌های سهامی هستیم. بانکی‌ها همگی سبزرنگ هستند و بدون تشکیل صف یک روند صعودی آرام را طی می‌کنند. 
لیدر‌های گروه‌های بزرگ در فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار گرفتند. در صدر آن‌ها فملی از گروه فلزات با صف خرید قدرتمند ۳۰۷ میلیارد تومانی به چشم می‌خورد. خساپا از گروه خودرو و ساخت قطعات با صف خرید ۲۱۰ در مقام دوم ایستاد و کاما از گروه کانه‌های فلزی با صف خرید ۲۰۰ میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار گرفت. از جمله دیگر نماد‌ها با صف خرید سنین می‌توان به بترانس، حکشتی، شتران و اخابر اشاره کرد.۱۰ درصد نماد‌ها صف خریدی به ارزش هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان دارند. همچنین ارزش کل صف‌های فروش به سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که در ۳۰ درصد نماد‌های بازار سرمایه تشکیل شده است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۲۶ -  شماره 4784
جستجو
جستجو
بالای صفحه