عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۷۵۸

یک پاسخ جنجالی

رویا خسروی

پاسخ  محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از نطق قالیباف رئیس مجلس در صحن علنی مجلس که گفته بود: « بی تفاوتی نسبت به گرانی‌ها و رها کردن بازار و بی توجهی به تولید ملی، به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا». بسیار خبرساز شده و انتقادات فراوانی را در پی داشته است.
نوبخت در پاسخ به این موضع‌گیری رئیس مجلس گفته است:« امروز مردم ایران به جای اعانه و یارانه از مدیران خود رفع تحریم و برداشتن زانوی زور از گلوی اقتصاد ایران را با حفظ عزت‌ملی طلب می‌کنند. مردم ما هنوز به خاطر دارند که با رفع تحریم می‌شود سال‌ها شاهد تثبیت نرخ ارز، تورم یک رقمی و رشد دو رقمی بود».
این موضع‌گیری نوبخت هم با انتقادات فراوانی از سوی منتقدان دولت و کارشناسان اقتصادی روبرو شده است. کارشناسان می‌گویند سیاست‌گذاران و در راس آنان دولت، حالا که با تورم سه رقمی چندین ساله،  رانت‌های گوناگون به نورچشمی‌ها و افزایش نقدینگی شدید در پی اتخاذ سیاست‌های غلط اقتصادی و در نتیجه کوچک شدن اقتصاد،‌ وضعیت بسیاری از مردم رابغرنج  و محتاج یارانه و کمک کرده‌اند،‌چگونه برای شانه خالی کردن از وظایف ذاتی خود  که رهایی مردم از این وضعیت مهمترین بخش آن است،‌شعار عزت ملی می‌دهند؟ چطور سال گذشته که وعده دادید با افزایش سه برابری قیمت بنزین هیچ کالایی گران نمی‌شو د و برای خاموش کردن اعتراضات، یارانه‌ای نیم‌بند به مردم دادید از این شعارها نمی دادید اما حالا که وضعیت مردم نیازمند سیایت‌های حمایتی گسترده است‌،‌بر علیه یارانه سخن می گویید و شعار می دهید؟ 

هر چند بسیاری از منتقدان با سخنان قالیباف هم مشکل داشتند و به حق می‌گفتند مجلس به جای این گونه شعار دادن، راهکار عملی برای رفع مشکلات اقتصادی مردم ارائه کند  اما این موضوع باعث نشد ،‌ آنچه که نوبخت برای رفع تکلیف از حل مشکلات معیشتی مردم می گوید مورد استقبال قرار گیرد، چرا که اساسا به باور بسیاری از کارشناسان،‌دقیقا این روزها،‌همان زمانی است که دولت باید با پرداخت یارانه و هر گونه کمک دیگری، وضعیت وخیم اقتصادی مردم که به گواه گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس،‌حتی به کاهش مصرف مواد غدایی ضروری و اصلی رسیده است،‌ را بهبود بخشد نه اینکه با حرف درمانی و شعار های عوام فریبانه،‌مسئولیت اصلی  خود را به گردن تحریم‌ها و شرایط خارجی بیندازد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۲۸ -  شماره 4786
جستجو
جستجو
بالای صفحه