عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۷۶۰
این چه نوع محدودیت فراگیر است که همه مشاغل سرکارند؟!

واکنش‌ها به طرح محدودیت‌های کرونایی

گروه جامعه:‌ سخنگوی ستاد مقابله با کرونا از تعطیلی ۱۵۰ شهر و کلانشهر در طرح محدودیت‌های کرونایی اول آذر ماه از روز شنبه به مدت ۲ هفته خبر داد. در طرح محدودیت‌های گسترده کرونایی اول آذر منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز اعمال می‌شود.

جرائمی هم برای ضمانت اجرایی این تصمیات در نظر گرفته شده است. جریمه افرادی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح به سطح شهر تردد کنند با دوربین‌ها انجام می‌شود که مبلغ ۵۰۰ هزار تومان است. اگر افراد ممنوعیت خروج از شهر‌های قرمز را رعایت نکنند و از راه در رویی خارج شدند و در جاده‌ها دیده‌ها شدند اگر از شهر‌های قرمز باشند یک میلیون تومان جریمه می‌شوند و اگر از شهر‌های نارنجی باشند ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.
روزنامه‌ها و نشریات تعطیل نمی‌شوند
روزنامه‌ها و سایت‌های خبری نیز از تعطیلی معاف شدند. یک عضو ستاد ملی کرونا به باشگاه روزنامه‌نگاران ایران گفت: روزنامه‌ها و مطبوعات جز مشاغل ضروری محسوب شده و تعطیل نیستند. به همین جهت چاپخانه ها هم شامل کسب و کارهای ضروری هستند و موظف هستند در ایام تعطیلی دو هفته‌ای، بکار مشغول باشند.
همچنین اعلام شده که بسیاری از مشاغل دیگر هم همچنان باید خدمت‌رسانی کنند، در این میان آنچه معامست اینکه پس این تعطیلی فراگیر شامل چه کسانی می‌شود؟پس از اعلام جزئیات طرح تعطیلی‌های گسترده کرونایی، بسیاری در فضای مجازی به این نوع تصمیم گیری‌ها انتقاد کردند.
 یکی از شهروندان  در این باره  نوشت: «من از کارمندان اداره مالیات تهران هستم متاسفانه بخشنامه‌های دورکاری هرگز در اداره مالیات انجام نمیشه حتی الان که باید ۵۰ درصد سرکار باشیم به جرات میگم همین الان ساعت ۲:۵۰ بعدازظهر همه نیروهای بخش ما حضور فعال دارن چون اداره به ما فشار میاره که باید آخر ماه کلی گزارش و وصولی داشته باشین، حالا که اعلام کردن یک سوم نیروها از شنبه حاضر باشن باز هم ما کامل حضور خواهیم داشت چون اگه اینکارو نکنیم نمی‌تونیم خواسته‌های اداره رو تامین کنیم، متاسفانه فقط از فوتی های بانک‌ها میگن در بین ادارات دولتی و با وجود آمار بسیار بالای ابتلا و فوتی در بین کارمندان مالیاتی که با قشر غالب جامعه سروکار دارن هیچ وقت صحبتی از ما نشده درصورتی که ما هر روز داریم حداقل یک پیام فوت و تسلیت از طرف روابط عمومی اداره دریافت می‌کنیم، کارکردن تو این شرایط برای کارمندان مالیاتی که هم از طرف اداره تحت فشار هستن و هم از طرف مودی ها واقعا سخت و طاقت فرسا هست.»
مخاطب دیگری نوشت: «با چه زبانی باید گفت، به قرآن به پیر به پیغمبر بانک‌های خصوصی به مصوبات کمیته فرا دستگاهی کرونا توجهی نمی‌کنن. الان ۲۴ روز از آبان میگذره، اصلا حتی ۵۰ درصد را هم اعمال نکردن. یک سوم چیه؟! اگر رسیدگی و بازرسی نباشه اصلا اتفاقی نمی‌افته.... اگر مصوبات مثل چیز‌های دیگه از سر باز کنیه.. خب دیگه چرا مردمو سرکار میزارن».
بسیاری از کارمندان بانک‌های خصوصی و دولتی پیام‌های مشابه منتشر کرده اند. 
کاربر دیگری با گلایه از باز بودن جاده‌ها نوشته است: «کاش می‌شد واقعا تردد شهر به شهر هم ممنوع بشه. والا ما از دست اقوام شهرهای دیگه که گوششان بدهکار کرونا نیست خسته شدیم. مگر قانون جلو خودخواهی افراد رو بگیره. ما که دیگه ناتوان شدیم از استرس کرونا. و رودربایستی با مهمانان عزیز»
قانون یک سوم نیز باعث انتقادهای فراوانی شده است. مثلا در همین باره کاربری نوشته است:«واقعا تصمیم یک سوم کردن ظرفیت ادارات کل مسئله محدودیت‌ها رو بی معنا می‌کند. وقتی که اداره دولتی باز هست یعنی هم مردم می‌توانند و هم بعضا باید به ادارات دولتی مراجعه کنند. برای مثال خود بنده جلسه رسیدگی به دعوا دارم؛ چه طور می‌توانم حاضر نشوم؟ این گونه اقدامات دولت، واقعاً فاقد هر گونه توجیه منطقی است.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۲۸ -  شماره 4786
جستجو
جستجو
بالای صفحه