عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۷۷۳

واکنش‌ها به تخریب آلونک زن بندرعباسی که خودسوزی کرد

گروه جامعه: تخریب خانه یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس توسط ماموران شهرداری و خودسوزی این زن با واکنش انتقادی کاربران فضای مجازی همراه شد.

امین زاده شهردار بندرعباس درباره علت تخریب خانه با تاکید بر اینکه این خانه در زمین تصرفی ساخته شده بود و بعد از چندین مرتبه تذکر  این تخریب صورت گرفته است، گفته: باید طبق قانون تخریب می شد. روز پنجشنبه ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد ماموران شهرداری بندرعباس در حال تخریب آلونک یک زن هستند؛ زنی ۳۵ ساله که سرپرست خانوار است. 
این کلیپ که یادآور ماجرای «آسیه پناهی» زن ۶۰ساله کرمانشاهی بود که ۳۰ اردیبهشت سال گذشته در گیر و دار جلوگیری از تخریب آلونکش توسط لودرِ ماموران شهرداری کرمانشاه جان باخت، احساسات کاربران را بسیار جریحه‌دار کرد. در این میان زن جوان برای جلوگیری از تخریب اتاقکش که گفته می‌شود جزو اراضی ملی است، دست به خودسوزی زد و در حال حاضر با ۱۷ درصد سوختگی در بیمارستان بستری است.  این اتفاق در فضای مجازی بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفت و بسیاری در این باره گفتند چگونه می‌شود حق یک ایرانی در این کشور پهناور حتی یک آلونک نباشد؟ چگونه می‌توان با این توجیه که این ساخت و ساز غیرقانونی بوده، کاشانه یک خانواده را بر سرشان خراب کرد؟ آیا با تمام موارد غیرقانونی در این مملکت اینچنین سفت و سخت برخورد می‌شود؟ استاندار هرمزگان با اطلاع از اتفاق رخ‌داده ازسوی عوامل شهرداری و یگان حفاظت اراضی مسکن با شهردار بندرعباس تماس فوری گرفت و گفت: این اقدام، افکار عمومی را جریحه‌دار کرده و درحالی که می‌شد با برخورد و روش مناسب قانون را درست و صحیح  اجرا  کرد، اوج بی‌تدبیری در این زمینه صورت گرفته است. فریدون همتی  اظهارداشت: هرچند در تصرف اراضی ملی نباید اقدام غیرقانونی صورت گیرد، اما نوع رفتار این چند مامور شهرداری و بی‌دقتی و بی‌تدبیری در این زمینه به طور کامل مشهود بود و چهره شهرداری را خدشه دار می‌کند که بنده به جای عاملان این اتفاق از این خانواده و مردم عذرخواهی می‌کنم. استاندار هرمزگان ملزم شده تا ضمن دلجویی از این بانوی آبرومند و کودکان آنان، به شکل مقتضی این عمل نادرست را جبران کند و کمیته امداد نیز مشکل مسکن این زن و فرزندانش پیگیری و رفع کند. بازرسی کل استان هرمزگان نیز در واکنش به حادثه تخریب منزل این زن سرپرست خانوار، شبانه شهردار و عوامل موضوع برای پاسخگویی فرا خواند و گفت:محض اطلاع از موضوع بازرسی کل استان هرمزگان ضمن ورود قاطعانه و سریع با فراخواندن شبانه شهردار و عوامل دخیل در تخریب جهت پاسخگویی ضمن تذکر شدید به عوامل موضوع دستور رفع مشکل را به قید فوریت صادر شد.رضا مختاری با انتقاد شدید از حادثه پیش‌آمده در خصوص تخریب منزل زن سرپرست خانوار هرمزگانی افزود: در این خصوص با عوامل و مقصرین موضوع بدون اغماض برخورد قانونی خواهیم داشت.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان نیز با حضور در بیمارستان شهید محمدی از مصدوم حادثه تخریب یک منزل مسکونی توسط شهرداری بندرعباس ضمن عیادت از بیمار و با اعضای خانواده وی درجریان روند رسیدگی به وضعیت و مراحل درمان وی قرار گرفت.

 

 

  پیش‌بینی قیمت دلار؛
 کاهش قیمت دلار  ادامه دارد؟

 از نیمه آبان ماه بود که نرخ دلار بر مدار کاهش قرار گرفت و با سیگنال‌های مثبتی که ایجاد شد این روند را تا حدودی ادامه داد.
 دلار در ۱۵ روز گذشته میانگین قیمت ۲۶ هزار و ۱۳۱ تومان را در کارنامه خود ثبت کرد. این روند کاهشی از تاریخ بیستم آبان ماه بر مدار ثابتی قرار گرفت و در روزهای اخیر نیز با تداوم آن، دلار به کانال ۲۵ هزار تومان وارد شده است. نرخ یورو نیز مانند دلار از روز پانزدهم آبان ماه روند کاهشی به خود گرفت و از ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان به کانال ۳۰ هزار تومان وارد شده است.
در حال حاضر با توجه به سیگنال‌های مثبت در بازار و اقتصاد مانند رشد شاخص بورس در روزهای اخیر و همچنین اظهارنظر مسئولان و کارشنان صاحب نظر در این حوزه، به نظر می‌رسد روند کاهشی نرخ ارز ادامه داشته باشد ضمن اینکه قیمت‌ها فعلا بر مدار ثابت و بدون نوسان زیاد در حال حرکت است.
رئیس کل بانک مرکزی هم در این رابطه در نشست معاون اول رئیس‌جمهور با مدیران ارشد بانکی اظهار کرد: خوشبختانه نرخ ارز در روزهای گذشته کاهنده بوده و با توجه به انتظارات مثبت ایجاد شده در خصوص رشد اقتصادی این روند با ثبات تداوم خواهد داشت و تعادل و آرامش در بازار برقرار خواهد بود.اشاره همتی به موضوع رشد اقتصادی و بهبود شرایط در حالی مطرح شد که چندی پیش نیز صندوق بین‌المللی پول در گزارشی اعلام کرد: هر چند اقتصاد ایران سال ۲۰۲۰ را با رشد منفی ۵ درصدی به پایان می‌رساند؛ اما سال آینده با بازگشت به روند رو به رشد، پیشرفت اقتصادی ۳.۲درصدی را ثبت خواهد کرد. پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی ایران نسبت به گزارش قبلی (آوریل/ فروردین) یک درصد برای ۲۰۲۰ و یک‌دهم درصد برای ۲۰۲۱ بهبود یافته است. همچنین براساس این گزارش، نرخ تورم دو سال آینده اقتصاد ایران نیز حدود ۳۰ درصد پیش‌بینی شده است که باز هم نسبت به ارقام ۳۴ و ۳۳ درصدی گزارش آوریل، بهبود را نشان می‌دهد.
 رئیس‌جمهور نیز در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی با بیان اینکه مقاومت ملت ایران در بیش از دو سال و نیم جنگ اقتصادی بی‌سابقه با دشمنان قسم خورده به ثمر نشسته، اظهار کرد: زمینه‌های بهبود در شرایط اقتصادی مردم فراهم شده است و با وجود لطمات و صدمات سختی که به اقتصاد وارد شد، دولت با حمایت و همکاری مردم اجازه نداد تحریم کنندگان به اهداف شوم خود برسند.
روند کاهشی ادامه دارد
یک کارشناس بازار ارز با بیان اینکه اگر سیگنال‌های مثبت ادامه داشته باشد و به نتیجه برسد، روند کاهشی نرخ ارز ادامه نیز خواهد داشت، اظهار کرد: اگر گشایش‌هایی انجام شود که دولت در این حد کسری بودجه نداشته باشد و محدودیت‌های نظام پولی ایران برطرف شود، انتظار می‌رود که بازار ارز به آرامش برسد.میثم رادپور افزود: انتخاب بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا و همچنین احتمال آزادشدن منابع مالی ایران و افزایش درآمدهای نفتی و برخی سیگنال‌های مثبت دیگر باعث شده که انتظارات افزایشی بازار ارز تعدیل شود. وی ادامه داد: البته باید دید این سیگنال‌های مثبت تا چه میزان قابلیت تحقق دارند و چقدر می‌توانند تاثیرگذار باشند. بعد از اینکه آقای بایدن در ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد، افق تیره اقتصادی ایران در دنیا تا حدی روشن‌تر از گذشته شده است چرا که تغییر دولت آمریکا شاید شانس مذاکره و تعاملات دوباره و همچنین برگشت به برجام را احیا کند و شاهد آزادسازی منابع ارزی و افزایش درآمدهای نفتی باشیم.به گفته  این کارشناس ارزی،  در حال حاضر چالش جدی که اقتصاد ما با آن درگیر است، چالش کسری بودجه است که می‌تواند بر نرخ تورم تاثیر بگذارد. اگر گشایشی صورت گیرد  و درآمدهای نفتی هم بالا برود، دولت می‌تواند بخش عمده‌ای از کسری بودجه را تامین کند. بعد از کرونا هم درآمدهای ارزی کاهش پیدا کرد که این روند کم و بیش در حال ترمیم و جبران است. وی با اشاره به بازار متشکل ارزی و عملکرد بانک مرکزی در آن گفت: پیش از این فروش اسکناس بدون ساختار اجرا می‌شد؛ اما در حال حاضر در قالب بازار متشکل ارزی، صرافی‌ها می‌تواند سر قیمت با هم رقابت داشته باشند که این چارچوب براساس اصول بازار است. نباید توقع غیرمعقولی از این بازار داشت چرا که نه قرار نیست درآمد ارزی ما را افزایش دهد و نه کسری بودجه را جبران کند اما به هر حال در این پلتفرم معاملات بهینه‌تر از گذشته انجام می‌شود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۹/۱ -  شماره 4788
جستجو
جستجو
بالای صفحه