عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۷۸۴

بورس سبزپوش می ماند؟

رویا خسروی

شاخص کل بورس تهران آخرین روز آبان‌ماه را نیز مثبت سپری کرد  تا مرز حساس ۳/ ۱ میلیون واحد را نیز پشت‌سر  بگذارد و پس از مدت‌ها ۶ روز متوالی بدون ریزش را سپری کند.
در شش روز ی کاری گذشته، شاخص بورس به میزان ۱۱ درصدرشد کرده است، هر چند این رقم در مقابل کاهش ۴۱ درصدی اصلاح اخیر شاخص بسیار اندک است اما می تواند امیدواردکننده و نویدبخش باشد چرا که  از زمان آغاز اصلاح سهام یعنی از ۲۰ مردادماه تاکنون هیچ‌گاه شاخص سهام برای ۶ روز متوالی صعودی نبوده است و در روز‌های صعودی خود نیز هیچ‌گاه رشد در این بازه را تجربه نکرده بود.کارشناسان بازار می گویند یکی از دلایل اقبال مجدد مردم به  بورس،‌ رکود در بازارهای موازی از جمله طلا و ارز است که این روزها هیچ مشتری ندارند و همه در انتظار نرخ واقعی امروز و فردا می‌کنند.
 این وضعیت  در باراهای خودرو و مسکن هم کاملا قابل مشاهده است . یکی ار دلایل ورود مجدد نقدینگی به بازار سرمایه،‌همین رکود است و البته علت دیگر، جو مثبتی است که  از هنگام اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر بسیاری از بازارهای کشور سایه انداخته است و همین انتظار کاهش قیمت‌ها ،‌سایر بازارها را به رکود بیشتر فرو برده است. ‌زیرا نه فروشنده‌ها دوست دارند ارزانتر از آنچه خریده‌اند بفروشند و نه خریداران می‌خواهند پس از خرید،‌شاهد کاهش قیمت‌ باشند، همین موضوع به جو رکودی بازارها دامن زده است و بازار پرتحرکی همچون ارز  را هم تحت تاثیر قرار داده است.  

در مورد بازار سرمایه که پیش از این اصلاح سنگینی را تجربه کرده است و نقدینگی بسیاری را  از دست داده است، وضعیت اندکی متفاوت است.
برخی از کارشناسان می گویند اعتماد به بورس بازگشته است اما برخی دیگر عقیده دارند متوقف شدن عرضه سهام عدالت،‌ علت اصلی این صعود است و هنوز نمی ـوان با توجه به دخالت‌های دولت و تصمیم‌های غیر کارشناسی با اطمینان از آینده بازار گفت.برخی از دیگر کارشناسان معتقدند،‌  با توجه به اینکه بازار طی سه ماه اخیر با ریزس بیش از ۵۰ درصدی روبرو بود، برخی‌ها حتی کاهش بیشتر را برای بورس متصور بودند، اما با برگشت شاخص کل از محدوده یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی، یک کف مستحکم برای بازار شکل گرفته که دیگر شاخص کل از آن پایین‌تر نخواهد رفت که این موضوع خود می‌تواند بسیار مهم باشد و به نوعی می‌توان گفت، دیگر شاخص در حال خروج از کانال نزولی خود است. کاهش نرخ دلار نیز در بازار تاثیرگذار بوده، اما به نظر می‌رسد نرخ ارز نیمایی که برای بورس بسیار مهم است تا یک سال آینده به زیر ۲۰ هزار تومان کاهش پیدا نکند، که این موضوع برای سهام مفید خواهد بود.
در این میان با توجه به تعطیلی دو هفته ای اصناف برخی عقیده دارند این تعطیلی هم همچون تعطیلات عید نوروز تاثیر مثبت بالایی بربازار سرمایه خواهد داشت و  احتمالا باعث ترغیب اقشار جامعه به سرمایه گذاری در بازار‌های سرمایه گذاری می‎شود و با توجه به عدم جذابیت بازار‌های موازی و سیر نزولی ارز و طلا، بازار سهام می‌تواند مناسبت‌ترین و جذاب‌ترین بازار برای جذب نقدینگی باشد.
به نظر می‌رسد کم کم اعتماد سرمایه گذاران به بازار بورس در حال بازگشت استاما به همه افرادی که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند توصیه می‌شود به این موضوع توجه ویژ‌ه ای داشته باشند که بازار سرمایه با انواع ریسک‌ها،‌سودهای بالایی هم دارد . در مقابل در زمان ریزش هم می‌تواند بخش بالایی از سرمایه سرمایه‌گذاران را نابود کند، پس با علم و آگاهی به سوی این بازار جذاب گام برداریم. 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۹/۲ -  شماره 4789
جستجو
جستجو
بالای صفحه