عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۸۱۴
مشتری در بازار نیست و همه در انتظار کاهش قیمت‌ها هستند؛

رکود بازار خودرو را فراگرفته است

گروه اقتصادی:‌ در حالی که رکود بازار خودرو را فراگرفته است، روند ریزشی قیمت‌های برخی از خودروها همچنان ادامه دارد. براساس گزارش‌ها نرخ پراید به حدود ۱۰۰میلیون تومان رسیده و پیش بینی می شود در روزهای آینده قیمت کمتر هم بشود.

 با آغاز محدودیت‌های شدید کرونا نمایشگاه‌های خودرو به مدت دو هفته تعطیل شدند، رکود بازار را فرا گرفته اما با این حال خرید و فروش کم و بیش در سایت‌های اینترنتی وجود دارد.  آگهی‌های منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که قیمت‌ها اندکی کاهشی است اما مشکل اصلی این است که اصلا معامله‌ای در بازار صورت نمی گیرد .  بازار خودرو در حقیقت آرام و بدون مشتری است و قیمت خودرو‌ها در بازار با یک شیب نزولی در مسیر کاهش قرار گرفته است که به روند کاهشی نرخ ارز طی هفته‌های گذشته بازگشته و بازار خودرو نیز که بازاری سرمایه‌ای است، از آن تبعیت کرده و روندی نزولی به خود گرفته است. پیش‌بینی‌ها نیز براین اساس است که کاهش قیمت‌ها بیشتر نیز شود.
در همین حال با توجه به روند اتفاقات انتخابات آمریکا و آغاز انتقال قدرت به دولت جو بایدن، همچنین معرفی وزیر خارجه بایدن که از حامیان برجام است، بازار ارز در ایران نیز روند کاهش خود را حفظ کرده و براساس گزارش‌های قیمت دلار به ۲۵ هزار و سیصد تومان رسیده است. کاهش قیمت ارز تاثیر زیادی در بازار خودرو دارد و ادامه این روند و یا حتی تثبیت آن می‌تواند در کاهش قیمت خودرو موثر باشد. 
قیمت روز انواع خودرو در بازار
سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو درباره آخرین وضعیت قیمت ها در بازار خودرو گفت : آخرین به روزرسانی قیمت‌ها نشان می‌دهد قیمت خودروهای داخلی، مونتاژ و خارجی نسبت به ۲۵ تا ۳۰ روز قبل، ۳۰ درصد کاهش یافته است. او ادامه داد: خودروی ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت ۱۸۹ میلیون، پژو ۴۰۵ با قیمت ۱۸۵ میلیون، سمند ۱۶۱ تا ۱۶۲ میلیون، سایپا ۱۳۱ با قیمت ۱۰۰ میلیون، تیبا صندوق دار با قیمت ۱۱۷ میلیون، تیبا ۲ با قیمت ۱۲۸ میلیون و ساینا ۱۳۰ میلیون تومان معامله شده است.موتمنی گفت: «کانال نمایشگاه‌های خودرو و شماره گذاری تعطیل است از این رو قیمت خودروها در حال حاضر به صورت رسمی نیست اما به طور کلی با توجه به وضعیت بازار و تولید و نرخ ارز، انتظار کاهش بیشتر قیمت وجود دارد.»در این بین انتظار کاهش قیمت پراید بیش از دیگر  محبوب بازار است، پراید در هفته های اخیر نیز ریزش زیادی را تجربه کرده و گفته می شود احتمالا به زودی به زیر صد میلیون تومان خواهد رسید. 
نعمت‌الله کاشانی‌نسب  نایب رییس اتحادیه نمایشگاه داران در این رابطه گفته است: «فعلا قیمت پراید به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده که البته این رقم هم واقعی نیست. اگر قیمت دلار کاهش پیدا کند قیمت پراید هم به زیر ۱۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.»وی افزود:‌ البته مدل های مختلف پراید قیمت ‌های متفاوتی دارند اما پراید ۱۳۱ حدود ۱۰۰میلیون تومان است. پراید ۱۳۲، ۱۰۵ میلیون، پراید ۱۵۱، ۱۰۷ میلیون و پراید ۱۱۱ به نسبت دیگر مدل‌ها قیمت بالاتری دارد و در روزهای اخیر تا  ۱۲۰ میلیون نیز در بازار معامله می‌شود.
کاشانی نسب افزود: «واقعیت اینکه در برهه‌ای، قیمت خودرو به دلیل بورس‌بازی دلالان، با نرخی شدیدتر از رشد قیمت دلار افزایش یافت، اما با نزولی شدن دلار، کاهش قیمت خودرو آنگونه که باید، اتفاق نیفتاده و هنوز جای ریزش دارد.»او تاکیدکرد: اکنون با توجه به روند رو به رشد تولید خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ کشور و بیشتر بودن عرضه از تقاضا، انتظار می‌رود که قیمت‌ها بیش از پیش کاهش یابد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۹/۵ -  شماره 4792
جستجو
جستجو
بالای صفحه