عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۶۲

توافق تهران-سئول برای حل مساله نفتکش

یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی از رایزنی‌ سئول با ایران و آمریکا برای استفاده از پول بلوکه شده ایران در جهت خرید واکسن کرونا خبر داد. کره جنوبی همچنین می‌گوید: با ایران توافق کرده که مساله نفتکش را دیپلماتیک حل کنند.

یک مقام وزارت امورخارجه کره جنوبی تائید کرد که تهران و سئول به همراه آمریکا در حال رایزنی برای صرف پول بلوکه شده ایران در حساب‌های بانکی کره ای، برای خرید واکسن‌های کووید۱۹ از طریق برنامه جهانی  کوواکس هستند.این مقام کره‌ای افزود: ما برای این کار از وزارت خزانه داری آمریکا تائیدیه ویژه گرفته ایم و در حال برنامه ریزی برای پرداخت هزینه از طریق تسهیلات کوواکس هستیم.وی همچنین گفت: اما ایران به دلیل نگرانی از بروز مشکلات احتمالی در مسیر تبدیل پول هایش به دلار برای خرید واکسن، هنوز تصمیمی نگرفته است.از سوی دیگر یونهاپ گزارش داد، در پی توقیف یک شناور کره‌ای در نزدیکی تنگه هرمز یک مقام وزارت امورخارجه کره جنوبی که خواست نامش فاش نشود گفت که تهران و سئول توافق کرده‌اند این موضوع را از طریق کانال‌های دیپلماتیک حل و فصل کنند.

 

 

بعید می‌دانیم جنگ جدیدی در منطقه رخ بدهد 
سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که با توجه به تحرکات نظامی این روزهای طرف آمریکایی در منطقه، شما تا چه حد احتمال شروع یک نزاع جدی رو می‌دهید گفت: بسیار بعید می‌دانم که دولت آمریکا نسبت به نیات قاطع و توانایی بازدارندگی و تلافی ایران دچار اشتباه در محاسبه شوند. علی ربیعی گفت: شایعات اخیر ریشه در رفتارهای نمایشی و جنگ روانی کسانی علیه ایران و مردم منطقه دارند که از هیاهوهای رسانه‌ای آن سود می‌برند. البته این موضوع مسئله تازه‌ای نیست و سال‌هاست که با شدت و ضعف‌های مختلف همچنان ادامه دارد. موکداً تکرار می‌کنم ما بدون توجه به شایعات مربوط به جنگ که همه اقدامات و تحرکات نظامی آمریکا را در منطقه به دقت زیر نظر داریم و لذا این شایعات را موجب هیچ سطحی از نگرانی نمی‌دانیم. بعید می‌دانم جنگ جدیدی در منطقه شروع شود و تاکید می‌کنم قاطعانه به هر ماجراجویی پاسخ داده می‌شود و از منافع و امنیت ملی کشورمان دفاع خواهیم کرد.وی در پاسخ به این سئوال که اتحادیه اروپا مدعی شده، اقدام ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، انحراف قابل ملاحظه‌ای از توافق هسته‌ای است. موضع دولت در این خصوص چیست،گفت: این اقدام بر اساس مصوبه مجلس انجام گرفته و مطابق با بند ۳۶ برجام است. ایران حق خود می‌داند که اقدامات مقتضی را تا وقتی همه طرف ها به تعهدات خود عمل کنند، در پیش بگیرد.با این حال همانطور که بارها گفته ایم، همه این تصمیم ها به سرعت و به محض بازگشت طرفین به تعهدات خود مطابق متن برجام، برگشت پذیر هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم بجای صدور بیانیه و اعلام نگرانی نسبت به استفاده ایران از حقوق خود، فکری به حال تعهدات بر زمین مانده خود بکنند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ -  شماره 4826
جستجو
جستجو
بالای صفحه