عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۶۳
بورس چرا به این روز افتاد؛ عملکرد دولت، بازارگردان‌ها یا حقوقی‌ها؟

این روزها همه در بورس فروشنده هستند

گروه اقتصادی: با شروع معاملات روز سه شنبه بازار سهام فشار عرضه باعث روندی نزولی شاخص کل شد و شاخص کل حدود ۵ هزار واحد ریزش کرد.

 از طرفی در جریان معاملات روز گذشته بازار سهام شاخص هم‌وزن روندی صعودی داشت و این نشان از عملکرد بهتر نمادهای کوچک دارد. به عقیده کارشناسان معاملات این هفته از بازار سهام به دلیل افزایش تنش‌ها روندی نزولی دارد. سرمایه‌گذاران باید انتظارات خود را از بازار تعدیل کنند، در غیر این صورت با ضرر و زیان روبرو می‌شوند، در حال حاضر بورس نه تنها میلی به رشد ندارد، بلکه همگی شواهد نشان دهنده آن است که با کوچکترین خبری همه فروشنده هستند، بنابراین باید سهام داران خرد با توجه به چنین وضعیتی استراتژی معاملاتی خود را اتخاذ کنند، تا با ضرر مواجه نشوند. این در حالی است که روز گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور سیاه‌نمایی و عملیات روانی تخریبی در بخش اقتصاد از جمله در بازار بورس و نوسانات ارزی را با هدف دلسردی و انفعال بخشی از جامعه سرمایه‌داران و فعالان اقتصادی دانست و اظهارکرد: اتکا به توان داخلی منوط به وجود اعتماد و امنیت لازم برای فعالان عرصه اقتصاد است که می‌تواند آثار تحریم را کاهش داده و خنثی کند.
یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه بازار سرمایه این روز‌ها نسبت به اخبار حساس شده است، گفت: با توجه به این موضوع اخبار سیاسی و بین‌المللی که این روز‌ها منتشر شده ریسک حضور در بورس را بالا برده، اما سازمان بورس و شرکت‌های بورس تهران و فرابورس به عنوان نهاد‌های ناظر بازار باید تمهیداتی را بیاندیشند، تا زمان‌هایی که بازار تحت تاثیر اخبار منفی قرار می‌گیرد، هیجانی عمل نکند، اما متاسفانه تاکنون چنین موضوعی رخ نداده است.
وحید شقاقی شهری  افزود: متاسفانه دو رکن دیگر بازار نیز یعنی بازارگردان‌ها و حقوقی‌ها نیز به وظایف خود درست عمل نمی‌کنند، بازارگردان‌ها دو کار مهم بر عهده دارند که یکی نقد شوندگی است، آن‌ها گویی به وظایف خود آشنا نیستند، یا نمی‌خواهند به آن‌ها عمل کنند، برای ایجاد ثبات در بازار باید این بازارگردان‌ها که برای حمایت از نماد‌ها و سهام‌داران خرد به وجود آمده، به کارکرد‌هایی که برای آن‌ها تعریف شده پایبند باشند.وی با تاکید بر اینکه طی این مدت بازارگردان‌ها به همراه حقوقی‌ها مشغول نوسان گیری از سهام داران خرد بوده اند، اظهارداشت: حقوقی‌ها بازار در شرایطی که باید از سهام خود در قیمت‌هایی که الان است، حمایت کند، شاهد هستیم، خود در صدر صف فروش قرار می‌گیرد، با توجه به پول‌های درشتی که در دست حقوقی‌ها است، آن‌ها می‌توانند بازار را جمع و جور کنند، با توجه به افتی که بسیاری از نماد‌ها کرده‌اند و در کف قیمتی خود هستند، اما متاسفانه چنین روندی را شاهد نیستیم و با توجه به ترسی که در بین سهام داران حقیقی افتاده و شاهد، تشکیل صف‌های فروش و ضرر‌های متوالی سهام داران هستیم، بدون اینکه حمایتی از بازار انجام بگیرد.این اقتصاددان با بیان اینکه اگر دولت می‌خواهد همچنان به تامین مالی خود از بورس ادامه دهد، باید از این بازار حمایت کند، بیان داشت: در حال حاضر اعتماد سهام داران از بورس سلب شده و به این به خاطر عملکرد نهاد ناظر، حقوقی‌ها و بازارگردان‌ها است، در این زمینه دولت باید به طور جدی وارد و شده و با خاطیان این مسئله برخورد کند، در حال حاضر عملکرد سازمان بورس به عنوان متولی بازار سهام به هیچ عنوان مورد قبول نیست و انتقادات جدی به آن وارد است، حال باید دید که چه زمانی این تغییر روند انجام می‌شود و دولت و حقوقی‌ها بالاخره چه وقتی از بازار حمایت خواهند کرد.
بورس تا پایان سال بازدهی  ندارد
فردین آقابزرگی کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با فرارو با اشاره به اینکه این روز‌ها بازار سرمایه نسبت به کوچکترین خبر منفی واکنش شدیدی می‌دهد، گفت: با توجه به اینکه بازار میل به اصلاح دارد، این اخباری که در مورد تحریکات آمریکا در عراق و خلیج فارس و همچنین توییت‌های وزیر امور خارجه کشورمان و واکنش آمریکایی‌ها به آن، تاثیر منفی بر روی بازار گذاشته، از سوی دیگر به دلیل ترسو بودن پولی که در بورس حضور دارد، به محض منتشر شدن خبری همه آماده فروش هستند، زیراکه یک ترس مبنی بر عدم رشد بورس را فراگرفته است.وی با اشاره به اینکه نباید انتظار بازدهی قابل توجه‌ای را از بورس تا پایان سال داشت، افزود: با توجه به بازدهی مافوق تصوری که بورس در چندین ماه ابتدایی سال داشت، بعد از آن بورس وارد یک اصلاح و ریزش شد و سپس قدری دوباره بازار بالا آمد، اما دوباره میل به اصلاح در بازار دیده شد و به نظر می‌رسد بازار هنوز جای اصلاح دارد، از سوی دیگر بر اساس پیش بینی‌هایی که در مورد سایر بازار‌ها شکل گرفته بود، رنگ باخت، در این رابطه بسیاری پیش بینی کرده بودند، دلار تا پایان سال به ۳۵ هزار تومان و سکه نیز به ۱۷، ۱۸ میلیون تومان برسد.
آقا بزرگی افزود: اما تمامی این پیش بینی‌ها رنگ باخت، به طوری که دلار الان وارد یک روند فرسایشی شده که حتی در مسیر کاهش است، بنابراین این انتظار که بورس تا پایان سال یک بازدهی خوبی داشته باشد، قابل تحقق نیست، از نظر بنده، بالاخره بازار‌های سرمایه‌ای با یکدیگر همگرایی دارند و با توجه به اینکه ارز، سکه، طلا، مسکن و خودرو وارد یک رکود شدند، به نظر می‌رسد حداقل تا پایان سال بورس نیز وارد یک رکود شود و بازدهی خاصی را به دنبال نداشته باشد.این کارشناس بازار سهام اضافه کرد: سرمایه‌گذاران باید انتظارات خود را از بازار تعدیل کنند، در غیر این صورت با ضرر و زیان روبرو می‌شوند، در حال حاضر بورس نه تنها میلی به رشد ندارد، بلکه همگی شواهد نشان دهنده آن است که با کوچکترین خبری همه فروشنده هستند، بنابراین باید سهام داران خرد با توجه به چنین وضعیتی استراتژی معاملاتی خود را اتخاذ کنند، تا با ضرر مواجه نشوند.
ارسال سیگنال های منفی به بازار
افزایش تنش‌ها در منطقه و خبر غنی‌سازی ۲۰ درصدی احتمالا باعث سخت‌تر شدن مذاکرات خواهد شد اما بورس چه واکنشی به این سیگنال‌ها دارد؟پیمان حدادی، کارشناس بازار سهام در رابطه با ریزش شاخص کل از عدد یک میلیون و ۳۹۰ هزار واحد هشدار داد و گفت: اگر شاخص کل از این عدد ریزش بیشتری داشته باشد احتمالا تا کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد ریزش خواهد داشت اما در محدوده یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد از بازار سهام حمایت می‌شود و از این بیشتر ریزش نخواهیم داشت.
همچنین سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سهام گفت: فعلا بازار سهام نوسانی است و هنوز اعتماد به بازار سهام برنگشته و همین دلایل باعث شده تا خروج پول و جریان فروش پرقدرت شود. بورس از لحاظ تکنیکالی شرایط بدی ندارد و مستعد رشد است. از طرفی نیز گزارش‌های ماهانه خوب بود اما بازار سهام فعلا روند نوسانی دارد و به سیگنال‌های مثبت واکنشی نشان نمی‌دهد.از طرفی اعتماد مردم به صندوق‌های دولتی بعد از عملکرد ضعیف پالایشی یکم که در حال خاضر حدود ۲۰ درصد پایین‌تر از مبلغ پذیره‌نویسی معامله می‌شود از بین رفته و همین دلیل نیز باعث روند نزولی شاخص‌سازان شده است.
باقر خادمی،  دیگر کارشناس بازار سرمایه در رابطه با سیگنال‌های مهم بورس گفت: بازار سهام با روی کار آمدن بایدن انتظار ریزش قیمت دلار را داشت اما افزایش تنش‌ها و خبر افزایش غنی‌سازی به ۲۰ درصد توافقات را کمی سخت خواهد کرد. از طرفی می‌خواهند در رابطه با برنامه موشکی ایران مذاکره کنند که این موضوع اتفاق نمی‌افتد.با این تفاسیر این سیگنال‌ها به نفع قیمت دلار است و بازار سهام با این قیمت دلار به شدت جذاب است و باید منتظر رشد شاخص بورس بود.

 

 

سهم کره ۹.۲ میلیارد دلار
۱۰۰ میلیارد دلار اموال ایران در خارج بلوکه شده است

پایگاه خبری آسیا تایمز حجم کل دارایی‌های خارجی بلوکه شده ایران را ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد.
خبرگزاری کره ای یونهاپ به نقل از منابع بانک مرکزی این کشور اعلام کرد:  به دلیل تحریم‌های آمریکا پس از خروج این کشور از برجام، حدود ۱۰ تریلیون وون ( ۹.۲ میلیارد دلار) از دارایی‌های ایران در این کشور مسدود شده است. از این مبلغ سه تریلیون وون از شهریور سال ۹۸ پس از واریز در شعبه بانک ملت سئول مسدود شده و هفت تریلیون وون دیگر نیز در دو بانک صنعت کره و ووری مسدود شده اند. پایگاه خبری آسیا تایمز نیز با اشاره به دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی نوشته است حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در نقاط مختلف جهان به دلیل تحریم‌های آمریکا مسدود شده است. 
در ماه می‌سال ۲۰۲۰ عبدالناصر همتی- رئیس بانک مرکزی ایران- گفته بود دو بانک کره‌ای مانع از دسترسی ایران برای استفاده از پول خود و خرید دارو و مواد غذایی شده‌اند که هدف تحریم‌های آمریکا نیستند. این گزارش می‌افزاید در پی اقدام کره جنوبی در بلوکه کردن دارایی‌های ایران، روابط دو طرف دچار تنش شده و طرف ایرانی به دنبال شکایت از کره بابت این اقدام در محاکم قضایی بین‌المللی است. در روزهای اخیر خبر توقیف یک نفتکش کره‌ای به دلیل ایجاد آلودگی محیط زیستی در نزدیکی سواحل ایران خبرساز شده بود. این کشتی اکنون در ایران لنگر انداخته و قرار است معاون وزیر خارجه کره جنوبی برای رایزنی با مقامات ایرانی در این خصوص راهی ایران شود. حدود ۷۰ درصد واردات نفتی کره‌جنوبی از تنگه هرمز عبور می‌کند و ایجاد مشکل در این خصوص می‌تواند باعث بحران انرژی برای این کشور شود. وزارت دفاع کره جنوبی در واکنش به توقیف این کشتی اعلام کرد ناوشکن ۴۴۰۰ تنی چوی یونگ راهی آب‌های خلیج فارس خواهد شد. 
پول‌های بلوکه شده  ایران در خارج از کشور از مشکلات اصلی دولت برای رفع معضل کاهش درآمدهای ارزی است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ -  شماره 4826
جستجو
جستجو
بالای صفحه