عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۶۴

کشتی بورس در گِل

گروه اقتصادی کارون: بازار سرمایه باز هم روند ریزشی را آغاز کرده و کارشناسان می‌گویند خیلی به بازدهی بورس تا پایان سال خوشبین نباشید.

تحلیگران، عملکرد دولت، بازارگردان‌ها و البته حقوقی‌ها را از عوامل اصلی نوسانات و نزول  بازار می‌دانند، این در حالی است که رئیس‌جمهور روز گذشته سیاه‌نمایی و عملیات روانی تخریبی در بورس و نوسانات ارزی را با هدف دلسردی و انفعال سرمایه‌گذاران عامل ریزش‌های اخیر بورس دانست. روحانی در حالی سیاه‌نمایی را عامل این نوسانات شدید و ضرر هنگفت سرمایه‌گذاران خرد  و تازه کار می‌داند که در هنگام رشد شارپی بازار در اوایل سال،‌ مردم را به حضور و سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر در این بازار تشویق می کرد. 
با یک حساب ساده می‌توان دریافت که دولت از نوسان‌گیران بزرگ بازار سرمایه در ماه‌های اخیر بوده است و به همراه حقوقی‌ها، تا توانستند از سهامداران خرد نوسان‌گیری کردند، نتیجه این شد که صف‌های فروش از بازار جمع نمی‌شود و سهامداران خردی هم که هنوز در بازار حضور دارند،‌منتظر اولین خبر منفی و یا واکنش منفی بازار سرمایه هستند تا عطایش را به لقایش ببخشند. جالب این است آن زمان که در بحبوبه تورم بیش از ۴۰ درصد و نرخ رشد اقتصادی منفی، شاخص بازار سرمایه هر روز شاهد رشدهای شارپی و عجیب و غریب بود و بسیاری را جذب خود می‌کرد،‌ حسن روحانی، این رشد شاخص را نتیجه عملکرد مثبت دولت می دانست و از سرمایه‌گذاران تازه وارد درخواست کرد در برابر منتقدان پنبه در گوش خود بگذارند اما حالا که بنا بر آنچه همه تحلیلگران به درستی پیش‌بینی کرده بودند کشتی بورس به گل نشسته،‌ رئیس‌جمهور آن را نتیجه سیاه‌نمایی مخالفان دولت می‌داند.

نکته جالب توجه در روزهای اخیر،‌منفی بودن بسیاری از نمادهای شاخص بازار است که تا پیش از این از عوامل اصلی صعود بودند اما حالا اصلاح قیمت‌ها اجازه صعود به آنها نمی‌دهد و به همراه خود شاخص کل و شاخص هموزن را هم پایین می‌کشند. کارشناسان می‌گویند  خبر غنی‌سازی ۲۰ درصدی و نتیجه احتمالی آن که به سخت‌تر شدن مذاکرات (حتی با حضور جو بایدن در کاخ سفید خواهد بود) در روزهای اخیر عامل اصلی ریزش بورس بوده است. علاوه بر این در همین زمان پیش بینی‌هایی که در مورد سایر بازار‌ها شکل گرفته بود، رنگ باخت و بسیاری از بازارها باز هم میل به صعود دارند و بورس با توجه به دست داشتن بسیاری از عوامل در تعیین قیمت‌ها، برای سرمایه گذاران دیگر اولویت نخست نخواهد بود. مخلص کلام اینکه در حال حاضر اعتماد سهام داران از بورس سلب شده و به این به خاطر عملکرد نهاد ناظر، حقوقی‌ها و بازارگردان‌ها است و تا زمانی که این بی اعتمادی با عملکرد شفاف مسئولان، پاسخی نگیرد، به نظر نمی‌رسد بازار سرمایه بتواند روزهای طلایی گذشته را تجربه کند. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ -  شماره 4826
جستجو
جستجو
بالای صفحه