عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۷۰
ترامپ: انتقالِ «با نظم و قاعده» اما مبارزه ادامه دارد

کنگره آمریکا ریاست‌جمهوری بایدن را تایید کرد

بالاخره پس از یک پروسه طولانی و بسیار نادر در عرصه سیاسی آمریکا در نهایت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به تایید رسید، این در حالی است که ترامپ هنوز شکست در انتخابات را نپذیرفته و بر تقلب در شمارش آرا تاکید دارد.

 متحدان ترامپ در کنگره در جریان نشستی مشترک در ششم ژانویه آخرین تلاش‌های خودشان را برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر به کار بستند. با این حال، تقلای آنها تنها موجب طولانی شدن فرایند بررسی آرای الکترال شد و در اصل موضوع که تایید ریاست‌جمهوری بایدن بود، خللی وارد نکرد. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، نتایج ۵۳۸ رای از ۵۰ ایالت به علاوه واشنگتن دی.سی را اعلام کرد که به تایید پیروزی بایدن انجامید. فرایند تایید آرای الکترال معمولا مورد توجه قرار نمی‌گرفت اما با برنامه‌ریزی برخی جمهوری‌خواهان در چندین ایالت که در نهایت همگی شکست خوردند، در کانون توجه قرار گرفت. در نهایت اعضای مجلس نمایندگان و سنا، چالش‌ها علیه نتایج در ایالت‌های آریزونا و پنسیلوانیا را رد کردند و هیچ سناتوری، چالش‌ها در جورجیا و دیگر ایالت‌ها را امضا نکرد. با اعلام کنگره بایدن با کسب ۳۰۶ رای الکترال در برابر ۲۳۲ رای ترامپ توانست در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شود. او در بیستم ژانویه سوگند ریاست‌جمهوری یاد می‌کند.
نشست کنگره برای اعلام پیروزی بایدن در انتخابات از عجیب‌ترین و بی‌سابقه‌ترین‌ها در عرصه سیاسی آمریکا بود. این پیروزی برای بایدن با کشته شدن حداقل ۴ تن به دست آمد. بسیاری از سیاستمداران و قانونگذاران ترامپ را مسئول مستقیم این رخدادها می‌دانند.  جهان شاهد صحنه‌هایی عجیب در پایتخت ایالات متحده بود. معترضان به نتایج انتخابات از دیوارهای کنگره آویزان شدند، گروهی خودشان را به نزدیکی صحن سنا رساندند و شعار  انتخابات به سرقت رفته  سر می‌دادند و جلسه بررسی آراء برای ساعاتی متوقف شد و قانونگذاران برای مدتی به مکان امن رفتند. به دنبال این وقایع، کل گارد ملی واشنگتن دی.سی برای واکنش به این هرج و مرج وارد عمل شد و شهردار واشنگتن دی.سی ممنوعیت تردد سراسری اعلام کرد. اندکی پیش از آغاز ممنوعیت تردد، اخباری از پاکسازی کنگره به اطلاع قانونگذاران رسید و آنها از عصر کار شمارش آرای الکترال را از سر گرفتند. محاصره کنگره چندین هفته پس از آن انجام می‌شود که ترامپ از پذیرش شکست انتخاباتی امتناع کرده، یک سری تئوری‌های توطئه مطرح می‌کند و پیش از جلسه مشترک در کنگره هم به غلط مدعی شد که معاونش مایک پنس از اختیار لازم برای تغییر نتایج انتخابات برخوردار است.بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، هجوم به کنگره را به عنوان  شورش  محکوم کرده است.همزمان، دونالد ترامپ با انتشار بیانیه‌ای گفته به  انتقال منظم  قدرت در ۲۰ ژانویه متعهد است. ترامپ گفت:  با وجود آنکه کاملا با نتیجه انتخابات مخالفم، و واقعیت با موضع من می‌خواند، اما با این حال در ۲۰ ژانویه انتقال منظم قدرت رخ خواهد داد. جلسه کنگره برای تایید نتیجه انتخابات عمدتا تشریفاتی محسوب می‌شود، اما با ادعای تقلب از طرف ترامپ و همچنین هجوم هوادارانش به کنگره این جلسه خبرساز شد. با هجوم هواداران دونالد ترامپ به کنگره و تایید پیروزی جو بایدن، شماری از مقام‌های کاخ سفید استعفا کرده‌اند. میک مولوینی، رئیس پیشین کارکنان کاخ سفید، جانشین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ و همچنین رئیس دفتر ملانیا ترامپ از مقام خود کناره گرفته‌اند. رهبران مختلف جهان خشونت‌های ناشی از هجوم هواداران دونالد ترامپ به کنگره را محکوم کرده‌اند و برخی از آنها ترامپ را به خاطر تکرار ادعای بی‌مبنای تقلب مقصر دانسته‌اند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته از اقدامات  مهاجمان و شورشگران  در آمریکا احساس خشم و همچنین غم  می‌کند و متاسف است که دونالد ترامپ هنوز به شکست در انتخابات اذعان نمی‌کند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم هجوم به کنگره را  صحنه‌ای شرم‌آور  توصیف کرده است. پس از اعلام نتایج انتخابات توسط کنگره، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که روند انتقال قدرت به بایدن بطور عادی انجام خواهد شد. دونالد ترامپ، در بیانیه خود اعلام کرد: اگرچه من بطور کامل با نتیجه انتخابات مخالفم و حقایق مرا تایید می‌کند، با این حال روند انتقال قدرت بطور عادی در بیستم ژانویه به جو بایدن صورت خواهد گرفت.وی در ادامه گفته است: همواره گفته ام که به مبارزه برای تضمین حقوق رای دهندگانم ادامه خواهم داد. اگر چه این پایان یک دوره از عالی ترین ریاست‌جمهوری است اما آغازی بر مبارزه ما برای آنکه آمریکا را دوباره عظمت ببخشیم.
مایک پنس استیضاح ترامپ را رد کرد
مایک پنس، معاون دونالد ترامپ با استیضاح رئیس‌جمهور آمریكا مخالفت کرد. بعد از حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره بسیاری خواستار برکناری او با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی شدند. برخی از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در پی حمله حامیان ترامپ به ساختمان کنگره از مایک پنس خواسته‌اند، اختیارات ترامپ را که حدود دو هفته به پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش باقی مانده است، از او سلب کند.متمم ۲۵ قانون اساسی که از سال ۱۹۶۷ اعتبار دارد، به معاون رئيس‌ جمهوری آمریکا این اختیار را می‌دهد که در صورت تشخیص ناتوانی جسمی یا روانی او در اداره امور، مقام رئیس‌جمهوری را بر عهده بگیرد. این امر شامل کناره‌گیری، استیضاح یا مرگ رئيس‌ جمهور نیز می‌شود. در صورت ناتوانی رئيس‌جمهور، معاون او و اکثریت کابینه یا هیأتی تعیین‌شده از سوی کنگره می‌توانند به صورت کتبی به سران کنگره اطلاع دهند که رئیس‌جمهور دیگر قادر به انجام وظایف خود نیست. پس از آن معاون رئیس‌جمهور خواهد توانست زمام امور را به‌دست بگیرد.در پی فراخوان ترامپ به راهپیمایی هوادارانش در روز تأیید نهایی نتایج انتخابات و پس از آن که مایک پنس حاضر به باطل کردن نتایج انتخاب نشد، راهپیمایان به ساختمان کنگره حمله کردند.طبق آخرین گزارش‌ها، چهار تن در درگیری حامیان ترامپ و نیروهای امنیتی کشته شدند. بایدن در ۲۰ ژانویه (اول بهمن) زمام امور را به دست خواهد گرفت و رسما چهل و ششمین رئیس‌جمهور این کشور خواهد شد.

 

کمالوندی: قادر به غنی‌سازی ۹۰درصد هستیم
معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: پیشرفت‌ها به گونه‌ای است که ما به راحتی می‌توانیم هر درصدی غنی سازی انجام بدهیم حتی بالای ۴۰ درصد، ۶۰ درصد و ۹۰ درصد را به راحتی تولید کنیم.بهروز کمالوندی در عین حال یادآور شد: البته متن قانون مجلس شورای اسلامی این است که اگر نیاز در حوزه‌های بالاتر از ۲۰ درصد باشد سازمان انرژی اتمی بتواند این کار را انجام دهد و ما در حال بررسی حوزه‌های دیگر هستیم. 
وی با بیان اینکه این ظرفیت امروز وجود دارد، خاطرنشان کرد:  اگر امروز تصمیم بگیریم بالای ۲۰ درصد غنی سازی کنیم، به راحتی قابل انجام است و در حال بررسی موارد نیاز هستیم.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ -  شماره 4827
جستجو
جستجو
بالای صفحه