عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۸۳
عقب‌گرد بورس به یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد

روند نزولی بورس چقدر ادامه دارد؟

گروه اقتصادی: شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته با کاهش ۲۴ هزار و ۸۱۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۸۵ هزار و ۹۴۳ واحد رسید.

در این روز نماد‌های شاخص‌ساز عمدتا با صف فروش مواجه بودند و تا پنج درصد ارزش سهام خود را از دست دادند. تا جایی که شاخص کل ۱.۸۹ درصد عقب‌نشینی کرد. شرایط برای نماد‌های کوچک بهتر بود. برای همین شاخص هم‌وزن به کاهش ۱۷ صدم درصدی بسنده کرد.
 نماد‌های فارس، فملی، فولاد، شستا، کگل، کچاد و وبملت بیشترین تاثیر را در روند نزولی شاخص کل داشتند. نماد‌های فارس، فملی، فولاد، شتران، شپنا، شستا و وتجارت بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل داشته‌اند.حجم معاملات در روزهای اخیر در نمادهای شاخص‌ساز به شدت کاهش یافته و به عبارتی فروشندگان رغبت چندانی به فروش در این قیمت‌ها ندارند و این یعنی عملا اشباع فروش برروی تابلوها مشهود است.خریدهای حقوقی‌ها متاسفانه بی‌منطق و بدون تداوم به سمت بالا همواره این حس را به سهامداران القا می‌کند که می‌توانند بفروشند و پایین‌تر بخرند. قطعا اصلاحی که در چند ماه گذشته تجربه کردیم به مراتب شدیدتر و فرسایشی‌تر از اصلاح سال ۹۲ بوده است.سهم‌هایی مثل خودرو، خساپا، شپنا، شتران، ذوب و شستا که لیدرهای بازار هستند به یک سوم قیمت اوج خود رسیده‌اند. سهمی مثل حکشتی حدودا یک پنجم شده است.
روند نزولی تا کی ادامه دارد؟ 
 تنش‌های داخلی در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری فولاد و از طرفی تنش‌های خارجی به روند نزولی بازار سهام دامن زد و روز گذشته   نیز روند نزولی گروه فلزات بورس را منفی کرد اما این روند نزولی تا کی ادامه دارد؟ محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری فولاد گفت: امروز تیر آخر را به صنایع فولادی زدند و مجلس قصد دارد در بودجه سال ۱۴۰۰ انرژی ارزان برای صنایع فولادی را حذف کند و این موضوع باعث افزایش هزینه‌های تولید برای فولادسازان می‌شود. این کارشناس در رابطه با ادامه روند معاملات گفت: امیدواریم شاخص کل از عدد یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد پایین‌تر نرود و اگر ریزش ادامه پیدا کند حداقل تا کف قبلی ریزش خواهیم داشت. تا زمانی هجمه‌ها علیه صنایع فولادی ادامه داشته باشد روند بازار سهام نزولی خواهد بود. چرا که جو منفی هنوز در بازار سهام ادامه دارد.
دو عامل بورس را قرمز کرد
 کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بازار در رابطه با تغییر و تحولات اتفاق افتاده در بازار امروز اظهار کرد: در حال حاضر، دو عامل شرایط موجود بازار سرمایه را رقم زده است که اولین عامل ریسک‌های سیاسی است که چندین سال است فراز و فرود این نوع ریسک‌ها را در بازار تجربه می‌کنیم و اثرات آن‌ها در بلندمدت خنثی می‌شود و شرایط پیش آمده به گونه‌ای شده است که بحث از درگیری و جنگ در بازار افتاده است و واکنش بازار به این مسائل طبیعی است.محمدعلی احمدزاده اصل تصریح کرد: از اوایل ماه جاری هرچند وقوع درگیری‌های نظامی کشور ما با دیگر کشورها بعید به نظر می‌رسد، مشاهده می‌شود که اثرات منفی در بازار گذاشته شده است و هنوز هم این تأثیرها منفی نشده‌اند.وی درباره  دلایل اثرگذار روی بازار سرمایه افزود: دلیل دوم روند منفی بازار سرمایه در این روزها، بحث شیوه‌نامه قیمت‌گذاری محصولات فولادی است و البته، این بحث در قالب کلی می‌گنجد و بر اساس این قالب کلی، دخالت در قیمت‌گذاری شرکت‌های بورسی توسط دولت است و این اتفاق نباید بیفتد و دولت زورگویی نکند و باید به شرکت‌ها اجازه دهد که روش متعارف قیمت‌گذاری در بازار اتفاق بیفتد.با این وجود دیده می‌شود که دولت با قاطعیت این دخالت را انجام می‌دهد و سازمان بورس و عوامل آن را جدی نمی‌دانند و این مسئله خلأ مهمی است که باعث ایجاد رانت و فساد در بازار می‌شود که حتما ذی نفعانی در بیرون از بازار با ترفندها و تحلیل‌های مختلف مانند دو دهه گذشته در حوزه‌ای مانند سیمان، رانت کلانی به جیب خواهند زد. وی در رابطه با آینده بازار سرمایه در روزهای آتی گفت: تا زمانی که وزارت صمت تصمیمی برای جلوگیری از دخالت‌های خود در قیمت‌گذاری‌ها انجام ندهد و بازار را آزاد و بر مبنای عرضه و تقاضا پیش نبرد، همچنان شاهد ایجاد رانت، سودبری بیش از حد برخی از واسطه‌ها و همچنین، خروج نقدینگی از بازار و سقوط سهام شرکت‌های ارزنده بازار خواهیم بود.
کامران قزل گل، دیگر کارشناس بازار سرمایه با تحلیل اتفاقات موجود در بورس گفت: حجم‌های خوبی در کف قیمتی اغلب سهم‌ها خورده که این موضوع می‌تواند نوید بازگشت بازار به شرایط عادی باشد؛ اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد، این است که هیجان همچنان بر بازار غالب است و تا زمانی که از طرف سازمان بورس، هیچ آموزش یا نظارت جدی وجود نداشته باشد، نمی‌توانیم به روزهای خوب امیدوار باشیم.البته نکته مهم دیگری که در این میان وجود دارد، نحوه حمایت حقوقی‌ها و همچنین شیوه بازارگردانی در بازار است. از آنجایی که هر دو موضوع فوق، به درستی انجام نمی‌شود، حداقل در کوتاه‌مدت نمی‌توانیم چندان امیدی به نوسان‌گیری داشته باشیم.
بورسی‌ها از وزیر صمت شکایت کردند
برخی کارشناسان و سهامداران بازار سرمایه در نامه‌ای به رئیس سازمان بورس، شکایت خود از وزارت صنعت و سکوت معنادار مدیران شرکت‌های فولادی تقدیم حسن قالیباف اصل کردند. بورس اوراق بهادار تهران که این روزها تحت تأثیر دستور وزیر صنعت مبنی بر قیمت‌گذاری محصولات فولاد در بورس کالا به شدت دچار آشفتگی شده و سهام شرکت‌های فولادی تحت تأثیر این تصمیم به شدت افت کرده است، با وجود اینکه اکثر کارشناسان با این تصمیم وزیر صنعت مخالفت کرده‌اند و حتی بورس کالا در مقابله با آن اطلاعیه رسمی صادر کرد که فقط تابع مصوبات شورای عالی بورس و سازمان بورس است و نه تابع جای دیگر اما باز هم روند ریزش شاخص بورس ادامه دارد.
جمعی از کارشناسان و سهامداران بازار سرمایه در پی اقدام و اصرار وزیر صنعت در خصوص قیمت‌گذاری دستوری فولاد و تاثیر منفی این تصمیم بر کلیت بازار سرمایه، با ارسال نامه‌ای به حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از مصوبه اخیر وزارت صنعت شکایت کرده و خواهان استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای جلوگیری از اجرای مصوبات شدند.در بخش دیگری از این نامه ضمن شکایت از سکوت مدیران فولادی، به قانونی که مدیران شرکت‌های فولادی باید از آن برای مقابله با مصوبات بیرونی و در ضد منافع شرکت و سهامداران استفاده کنند نیز اشاره و اعلام شده است: براساس قانون در صورتی که مدیران شرکت در انجام وظایف قانونی با عوامل خارج از اراده و مخل انجام وظایف قانونی (نظیر اعتصابات، دستورات مقامات ذی صلاح قانونی) مواجه گردند، باید ضمن مستندسازی و انجام مکاتبات لازم با مراجع ذیربط، مدارک و مستندات مثبته دال بر عدم امکان اجرای تکالیف قانونی و خارج از اراده بودن آن از جمله دستورات مقامات قضایی، اظهارنامه رسمی، تامین دلیل، صورت جلسه ضابطین قضایی را بلافاصله بعد از وقوع و تحصیل مستندات مزبور به سازمان بورس ارائه کنند و اقدامات قانونی را در خصوص صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران به عمل آورند.

 

 

مالباختگان به ساختمان بورس تخم‌مرغ پرتاب کردند
روز گذشته گروهی از سهام‌داران بورس با تجمع مقابل سازمان بورس شعار مرگ بر مفسد اقتصادی سر دادند و به ساختمان بورس تخم مرغ پرتاب کردند.
سهامداران زیان‌دیده بازار بورس تهران در آبان‌ماه نیز چندین روز مقابل ساختمان بورس تجمع کرده بودند.بورس برای دومین هفته متوالی با افت نماگر اصلی خود مواجه شده است و روز شنبه نیز شاخص بورس بیش از ۲۴ هزار واحد افت کرد.درباره دلایل افت شاخص بورس نظرات متفاوتی بیان شده است. برخی از کارشناسان دلیل افت بورس را تحولات بازار ارز در ایران و کاهش قیمت دلار پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا دانسته‌اند.در مقابل، برخی اقدام شرکت‌های وابسته به دولت و دیگر نهادهای حکومت موسوم به سهامداران حقوقی را دلیل افت شاخص بورس عنوان کرده‌اند.از جمله امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، گفته بود: سهامداران حقوقی که عمده بازار سرمایه را در اختیار دارند، به صورت عامدانه تلاش کردند تا با خروج از بازار سرمایه به تعهدات خود عمل نکنند. او پیشتر بازار بورس را یک موضوع امنیتی خوانده و نسبت به زدوبند شرکت‌های وابسته به دولت و نهادهای دیگر بر بورس هشدار داده بود.پیش از این شماری از کارشناسان اقتصادی با اشاره به حبابی بودن برخی سهم‌ها یا حتی حبابی بودن بورس، نسبت به پیامدهای ترکیدن این حباب هشدار داده بودند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ -  شماره 4828
جستجو
جستجو
بالای صفحه