عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۸۵

جو مثبت در بازار ارز و طلا

گروه اقتصادی کارون: روز گذشته و در حالی که توییتر ، فیس بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی میزبان درگیری‌های لفظی فراوان طرفداران و مخالفان به خاطر اخراج دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از این شبکه‌ها و لغو دائمی حساب های کابری او هستند، قیمت دلار در بازارهای داخلی کشور کاهش پیدا کرد.

پس‌ از فروکش کردن  اعتراضات گسترده  طرفداران ترامپ که به حمله آنها به ساختمان کنگره منجر شده بود،  روز شنبه و در آغاز کار بازار،  به یک باره بازار ارز و به‌ دنبال آن طلا در ایران  به این رخدادها واکنش نشان داد.
هر چنداین کاهش قیمت با سقوط شاخص بورس هم همراه بود اما از آنجا که قیمت سکه و طلا هم نزولی شد و به گفته فعالان بازار،‌ حباب قیمت سکه به کمترین میزان در ماه‌های اخیر رسید، نوید روزهای بهتر برای بازارهای داخلی را می دهد. هر چند کارشناسان می گویند نمی‌توان به جو بایدن و  به طور کلی، سیاست‌مداران و سیاست‌گذاران دموکرات دلخوش بود و حسابی روی آنها باز کرد اما بازار ارز کشور از همان ابتدای حضور بایدن در رقابت‌های ریاست جمهوری،‌نشان داد که حضور او بر کاهش قیمت‌ها تاثیر مثبت دارد. ریزش شدید قیمت‌ها در بازار طلا و ارز موجب شده است برخی از ترس کاهش بیشتر قیمت‌ها نسبت به فروش طلا و ارز خود اقدام کنند و آن‌طور که بازاری‌ها می‌گویند فعلاً خریداری در بازار وجود ندارد. فعالان بازار می‌گویند: در صورت پایدار بودن جو فعلی در بازار ارز احتمالاً باید شاهد کاهش بیشتر قیمت‌ها در این بخش باشیم. آنها می‌گویند: به‌دلیل تحولات آمریکا و احتمال برداشته شدن تحریم‌ها جو بازار کاملاً مثبت شده است و مردم امیدوار به کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند به همین دلیل دیگر خرید  چندانی  برای ارز نداریم.  بنابراین در صورت افزایش فروش ارز توسط دارندگان ارز و  ورود  دلارهای خانگی به بازار می‌توان انتظار کاهش بیشتر قیمت در روزهای آینده را هم داشت. با وجودی که به غیر از سیاست‌ها و وضعیت اقتصادی امریکا عوامل بسیار دیگری در شاخص دلار جهانی و طلا تأثیرگذار است، اما به نظر می‌رسد که کارشناسان نسبت به بازگشت آرامش به بازار اتفاق‌نظر دارند. در مجموع  می توان گفت با توجه به تحولات سیاسی در امریکا و توزیع واکسن کرونا چشم‌انداز بازار طلای جهانی به سوی ثبات و رو به‌کاهش پیش می‌رود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ -  شماره 4828
جستجو
جستجو
بالای صفحه