عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۸۶
آغاز هفته یازدهم و ادامه هفته نهم لیگ‌برتر باشگاه‌های کشور؛ جدال پرهیجان نکونام و نویدکیا

حمله برزیلی‌های ایران به صدر

گروه ورزشی: هفته یازدهم لیگ‌برتر در حالی امروزآغاز می‌شود که هنوز هفته هشتم به پایان نرسیده و دو مسابقه از هفته نهم هم در همین روز برگزار خواهد شد.

برنامه ریزی مسابقات لیگ‌برتر بیستم حسابی بهم ریخته است. در حالیکه هنوز دیدار دو تیم استقلال و پرسپولیس از هفته هشتم لیگ‌برتر برگزار نشده روز یکشنبه هفته یازدهم مسابقات آغاز خواهد شد. این در حالی است که هنوز مسابقات هفته نهم نیز به پایان نرسیده است. به این ترتیب روز یکشنبه(فردا) دو مسابقه از هفته نهم و دو مسابقه از هفته یازدهم لیگ‌برتر برگزار خواهد شد. روز دوشنبه هم دربی پایتخت از هفته هشتم انجام می‌شود.در زیرنگاهی به این بازی‌ها می‌اند ازیم؛
سپاهان اصفهان .................................فولاد خوزستان
سپاهان هفته گذشته مقابل پرسپولیس به مساوی رسید تا روند یک بازی مساوی و یک برد را حفظ کرده باشد. زرد پوشان اصفهانی در این بازی معوقه از هفته نهم اگر بتوانند فولاد خوزستان را شکست بدهند با استقلال صدرنشین هم امتیاز خواهند شد و با ۱۸ امتیاز و تفاضل گل کمتر در رده دوم جدول لیگ قرار می‌گیرد. فولاد خوزستان هم که ۱۶ امتیازی است در صورت برد می‌تواند تا ردهسوم جدول لیگ‌برتر صعود کند. 
تقابل محرم نوید کیا و جواد نکونام دو بازیکن خوب سابق و مربیان جوان در نصف جهان دیدنی خواهد بود و هر دو تیم برای برد بازی می‌کنند. فولاد هفته گذشته در دقیقه آخر مقابل مس رفسنجان دو امتیاز از دست داد و حالا برای جبران مافات بازی خواهد کرد. 
آلومینیوم اراک .............................. ذوب آهن اصفهان
این مسابقه هم معوقه از هفته نهم لیگ‌برتر است. هر دو تیم هم نسبت به اشتباه‌های داوری علیه تیم شان معترضند. آلومینیوم مدعی است که اگر داور خوب قضاوت می‌کرد و پنالتی دقیقه یک را برای این تیم مقابل استقلال می‌گرفت مقابل آبی پوشان پایتخت بازنده نمی شدند .
ذوب آهن هم که یکی از دو تیم بدون برد لیگ‌برتر است همچنان در حال نق زدن به داوران است! رحمان رضایی سرمربی ذوب آهن در حالیکه تیمش در رده یکی مانده به آخر جدول لیگ است می‌گوید اگر اشتباهات داوری نبود در بین سه تیم اول جدول قرار داشت! با این حال رضایی باید بداند که تیمش در خطر سقوط به لیگ یک قرار دارد و نیم فصل اول لیگ رو به اتمام است و بهتر است که تیمش برای بقا در لیگ‌برتر تلاش جدی تر داشته باشد. حیف است که باشگاهی مثل ذوب آهن با این امکانات و قدمت به لیگ یک سقوط کند.
مس رفسنجان ............................. ماشین سازی تبریز
مس در دقیقه آخر مسابقه مقابل فولاد از شکست گریخت تا همچنان در جایگاه نسبتا قابل قبولی بایستد. این تیم رده سیزدهمی همچنان هدفش در اولین فصل حضور در لیگ‌برتر را بقا می‌نامند. ماشین سازی تبریز هم که در قعر جدول قرار گرفته برای بقا کار دشواری دارد. ماشین سازان تبریز هنوز بردی به دست نیاورده‌اند  با ۱۵ گل خورده ضعیف ترین خط دفاع لیگ را هم دارد.
ماشین سازی در صورت پیروزی در این مسابقه همچنان در رده شانزدهم باقی خواهد ماند اما به روزهای آینده امیدوار می‌شود. این تیم در آخرین بازی‌اش مقابل سپاهان از باخت به تساوی پر گل سه بر سه رسید تا نشان بدهد تیمی سختکوش و امیدوار است.
نساجی مازندران ........................... صنعت نفت آبادان
نساجی مازندران در ۵ بازی آخر خود ۴ باخت داشت تا به رده چهاردهم سقوط کند و اکنون در منطقه خطر قرار دارد با این حال مدیران باشگاه نساجی دو بازی دیگر به وحید فاضلی سرمربی تیم فرصت دادند. البته نساجی مازندران هم علیه کمیته داوران بیانیه دادند و شکست به پیکان را با اشتباه داوری مشکوک خواندند. نساجی باید در این دیدار خانگی پیروز شود ولی حریف آنها صنعت نفت آبادان است که انگیزه زیادی برای رسیدن به صدر جدول دارد. زردپوشان اصفهانی برای صدرنشینی موقت به یک مساوی نیاز دارد. تنها مشکل این مسابقه چمن مصنوعی و سخت ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر است.
اجازه دهید «دربی» نفس بکشد
دوچرخه‌سواران شد تاج و بعد استقلال، شاهین هم پیکان شد و دست آخر پرسپولیس؛ اما از همان سال‌های دور، سرخآبی‌ها با جذب ستاره‌ها و پا طلایی‌ها مایه مباهات فوتبالمان شدند و قوت قلب عمیق دوستداران بی‌شمار.
از همان دوران خیلی‌ها برای قرمز و آبی کلانشهر تهران سرو دست می‌شکستند و با فریادهای پرخروش خود، تنور مسابقات را داغ نگه می‌داشتند.اگر واقع‌گرا باشیم باید بپذیریم که این ۲ تیم مردمی و صد البته پرطرفدار، ریشه در لایه‌ها و قشرهای جامعه ما دارند.در این رهگذر، شاهد بودیم که هر زمان این ۲ باشگاه ریشه‌دار ردای موفقیت بر قامت خود بدوزند، قطار تیم ملی ما هم بر ریل توفیق قرار می‌گیرد.باری، دربی بزرگ پایتخت در راه است و هواداران دلباخته دو تیم ریشه‌دار شمارش معکوس را برای پیکار دو رقیب دیرینه آغاز کرده‌اند؛ التهاب خاصی در جامعه فوتبال سایه‌اند اخته و نگاه‌ها را به بازی دوشنبه معطوف کرده است.تجربه نشان داده پیکار سرخآبی‌ها همیشه، میزان‌الحراره (دماسنج) لیگ را بالا و بالاتر می‌برد و حتی دیگر رویدادها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.از اینها گذشته باید اعتراف کرد شوربختانه این روزها اوضاع بر مدار احساسات می‌چرخد و منطق کمتر چاشنی کار می‌شود، بویژه در فضای مجازی.به همین سبب تصویری که امروز در ذهن داریم،  بیم آن می‌رود حواشی و تنش‌های عجیب و غریب و کم سابقه بر این بازی سایه بیندازد و از زیبایی‌های این دربی بیش از پیش بکاهد.
ناگفته پیداست که کری‌خوانی نمک فوتبال است که نه تنها ایرادی به آن روا نیست بلکه موجب گرمای بازی‌های این دو باشگاه می‌شود. اما متاسفانه این روزها شاهد توهین، بی‌حرمتی و رفتار تندخویانه هستیم و شاخ و شانه کشیدن‌های برخی از پیشکسوتان دو تیم در فضای مجازی، شیفتگان واقعی فوتبال را در لاک نگرانی فرو برده است.وقتی ملی‌پوشان قدیمی که حتی در جام‌جهانی و جام ملت‌های آسیا بازی کرده‌اند و باید الگوی جوان‌ترها باشند، حرمت‌شکنی می‌کنند دیگر از هواداران پرسپولیس و استقلال چه توقعی می‌توان داشت ...؟شکست و پیروزی از اجزای لاینفک فوتبال بشمار می‌روند و بطور قطع اگر هر دو طیف ظرفیت برد و طاقت باخت را ملکه ذهن خود کنند، این همه ابرهای غلیظ حاشیه بر اردوی دو تیم سایه نخواهد‌اند اخت.از این پیشکسوتان انگشت‌شمار و آتش‌بیاران معرکه جدا درخواست می‌کنیم، اجازه بدهند فضا برای ارائه یک بازی حساب شده فراهم شود و در نهایت دربی دوشنبه آغازی نیکو و فرجامی خوشایند داشته باشد.
فکری یازدهمین سرمربی استقلال در دربی
در همین حال محمود فکری سرمربی کنونی تیم فوتبال استقلال تهران، یازدهمین مربی آبی‌ها در تاریخ رقابت‌های لیگ‌برتر است که مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرد. از زمان شروع رقابت‌های لیگ‌برتر در فوتبال ایران، تاکنون استقلال با ۱۰ سرمربی به مصاف پرسپولیس رفته است و محمود فکری یازدهمین سرمربی آبی‌ها است که روز دوشنبه برابر پرسپولیس قرار می‌گیرد.منصور پورحیدری، رولند کخ، امیر قلعه‌نویی، صمد مرفاوی، ناصر حجازی، پرویز مظلومی، علیرضا منصوریان، وینفرد شفر، آندره‌آ استراماچونی و فرهاد مجیدی سرمربیانی هستند که سابقه حضور در دربی را به عنوان سرمربی برای خود ثبت کردند و اکنون نوبت به محمود فکری رسیده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ -  شماره 4828
جستجو
جستجو
بالای صفحه