عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۹۰
قطع نوار تساوی‌های پرسپولیس یا تداوم صدرنشینی استقلال؟

دربی ۹۴؛ دومین نبرد کرونایی

گروه ورزشی: دیدار استقلال و پرسپولیس گل سرسبد فوتبال باشگاهی ایران و یکی از بزرگ‌ترین دربی‌های قاره آسیاست که همواره مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی هم قرار می‌گیرد؛ دربی ۹۴ دومین مسابقه دو تیم در دوران کرونایی است.

اولین مسابقه کرونایی در جام حذفی بود که استقلال با فرهاد مجیدی در ضربات پنالتی برنده شد و به فینال رسید. استقلال در آن روز در حالی پیروز شد که پیش از مسابقه پرسپولیس شرایط خیلی بهتری نسبت به استقلال داشت اما انگار این قانون نانوشته دربی‌های تهران است که تیم بهتر و برتر همیشه برنده نمی‌شود.اکنون استقلال با صدرنشینی به دربی رسیده و تقریبا دو برابر پرسپولیس گل زده است. استقلال ۱۱ گل زده و پرسپولیس فقط ۶گل به ثمر رسانده است. آبی‌پوشان ۱۸امتیازی دو بازی بیشتر از پرسپولیس یازده امتیازی دارند. شاگردان گل‌محمدی اکنون روی پله دهم جدول لیگ ایستاده‌اند. مهاجمان پرسپولیس مثل مهدی عبدی و آرمان رمضانی هنوز در لیگ‌برتر گلزنی نکرده‌اند و زیر فشار شدید روانی قرار گرفته‌اند. شاید پرسپولیس بیشتر از همیشه جای خالی عیسی آل‌کثیر را در این بازی احساس کند. گلزنی که با رای غیرمنصفانه کنفدراسیون فوتبال آسیا محروم شد. در آن سوی میدان مهاجمان استقلال هم تجربه بیشتری دارند و هم در گلزنی عملکرد بهتری نسبت به مهاجمان پرسپولیس داشته‌اند. خیلی‌ها مهدی قائدی و ارسلان مطهری را شانس اول گلزنی دربی می‌دانند ضمن اینکه شیخ دیاباته هم هست. پرسپولیس تنها تیم بدون شکست لیگ‌برتر بیستم است اما سه مساوی پیاپی بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا دست‌کمی از باخت برای پرسپولیس نداشته است. سه بازی فقط سه امتیاز نوعی بن بست در نتیجه‌گیری محسوب می‌شود. پرسپولیس بعد از باخت در فینال لیگ قهرمانان آسیا دچار افسردگی شده اما شکست در دربی می‌تواند این افسردگی را با یک فاجعه بزرگ‌تر مواجه کند به همین دلیل تردید‌های زیادی در مورد ترکیب سرخپوشان وجود دارد اینکه گل محمدی تیمش را با ۵ هافبک به میدان می‌فرستد یا دست به ریسک می‌زند و تیمش را هجومی‌تر از همیشه وارد میدان می‌کند. مصدومیت علی شجاعی یکی از مشکلات پرسپولیس در این مسابقه است.استقلال هم در قسمت چپ ترکیب خود دچار تردید است اینکه محمد نادری بازیکن سابق پرسپولیس به این بازی می‌رسد یا میلیچ در دربی حاضر خواهد شد. گفته می‌شود استقلال تصمیم دارد با استفاده از نفوذ‌های وریا غفوری و نادری یا میلیچ از چپ و راست پرسپولیس را تحت تاثیر خود قرار بدهد. در این صورت مهار مهاجمی مثل دیاباته، ارسلان مطهری و حتی قائدی برای پرسپولیس دشوارتر از همیشه خواهد بود.
نقطه اطمینان دو تیم درون درواز‌ه است جایی که حامد لک و رشید مظاهری قرار دارند. دو دروازه‌بان پرسپولیس و استقلال که اولین دربی خود را تجربه می‌کنند می‌توانند برنده مسابقه را هم تعیین کنند. لک و مظاهری کم اشتباه و با اعتماد به نفس نشان داده‌اند و دوئل اصلی بین بازیکنان در قفس‌های توری رقم خواهد خورد. استقلال ۴ گل و پرسپولیس ۲ گل خورده است البته ۲ گل آبی‌پوشان را حسینی دروازه‌بان نیمکت نشین استقلال دریافت کرده و حامد و رشید هر کدام ۲ گل دریافت کرده‌اند. استقلال در صورتی که برنده دربی شود جایگاه خود را در صدر جدول مستحکم می‌کند و پرسپولیس اگر دربی را ببرد نوار مساوی‌های کسل‌کننده‌اش را قطع می‌کند و خیز بلندی به سمت بالای جدول و رسیدن به جمع مدعیان خواهد داشت. تساوی هم دلچسب هواداران نخواهد بود هرچند باعث می‌شود هر دو طرف تا مدت‌ها برای یکدیگر کری بخوانند.ورزشگاه خالی از تماشاگر از هیجان مثبت دربی کم می‌کند اما نبود تماشاگران باعث نمی‌شود که بازیکنان دوتیم حساسیت میلیون‌ها هوادار خود را در این بازی احساس نکنند. شاید در ورزشگاه خالی میزبانی خیلی معنا نداشته باشد اما استقلال میزبان مسابقه است و حتی بر سر سکوهای خالی و پهن کردن پرچم‌های هواداری نوعی جنگ زیرپوستی بین دو باشگاه را شاهدیم! امیدواریم در این مسابقه شاهد تنش و درگیری بین دو نیمکت نباشیم و مربیان و بازیکنان هر دو تیم حرف‌هایشان را در میدان مسابقه بزنند. همه امیدواریم این مسابقه در حد و اندازه نامش زیبا و جذاب باشد.دیداری که در نبود تماشاگران می‌تواند فرصت خیلی خوبی برای ۱۳ بازیکن و یک یاغی سرخابی برای عدم احساس فشار هواداران روی شانه‌هایشان که اولین تجربه خود را می‌توانند پشت سر بگذارند باشد. گفتنی است؛ رضا کرمانشاهی بعنوان داور دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس معرفی شد.به این ترتیب قضاوت داربی ۹۴ پایتخت به چهره‌ای رسید که چندین ماه قبل در یک قدم قضاوت این مسابقه قرار گرفته بود اما با کنار گذاشتن از قضاوت بازی، فدراسیون را مورد انتقادات سختی قرار داده بود و حتی پایش به کمیته اخلاق هم باز شد.
مهاجم‌های استقلال قوی‌تر ظاهر شده‌اند یا پرسپولیس؟
بررسی آماری نشان می‌دهد که مهاجمان پرسپولیس در ۷ بازی‌که در رقابت‌های لیگ‌برتر انجام داده اند، عملکرد بسیار ضعیفی داشته‌اند.یکی از مسائلی که همیشه در داربی مطرح بوده، بحث رد و بدل شدن گل در داربی‌های پایتخت است. معمولا در تقابل استقلال و پرسپولیس به خاطر حساسیت‌هایی که وجود دارد، دو تیم شیوه تدافعی به خود می‌گیرند و تلاش می‌کنند تا تیمی در وهله اول گل دریافت نکند.یکی از مسائل مهم در این زمینه، آمادگی مهاجمان دو تیم پیش از داربی است که با وجود این حساسیت، مهاجمان بتوانند از تک موقعیت‌های پیش آمده بهترین استفاده را کنند و تیم‌شان را پیشتاز داربی کنند.در داربی ۹۴ پایتخت، شرایط مقداری متفاوت رقم خورده است. مهاجمان استقلال و پرسپولیس تا اینجای کار به خاطر شرایط و وضعیت‌های مختلفی که داشتند نتوانستند عملکرد خوبی از خودشان برجای بگذارند.
مهاجمان پرسپولیس بدون گل زده!
تا اینجای کار، شرایط سرخ‌پوشان پایتخت بسیار ناامیده‌کننده و ضعیف نشان داده شده است. در ۷ بازی که پرسپولیس در رقابت‌های لیگ‌برتر انجام داده است، حتی یک مهاجم هم موفق به گلزنی در بازی‌های نشده است و در این ۷ بازی، بیشتر هافبک‌ها بودند که جور گلزنی تیم‌شان را به دوش کشیدند.مشکل خط حمله پرسپولیس، مساله‌ای است که حتی کارشناسان فوتبال و پیشکسوتان پرسپولیس روی آن تاکید ویژه‌ای داشته‌اند و ادامه یافتن این مشکل در داربی می‌تواند یکی از دردسرهای سرخ‌ها در داربی باشد.
در طرف مقابل استقلال وضعیت بهتری نسبت به پرسپولیس داشته است اما این تیم نیز به خاطر مصدومیت‌ها و مشکلاتی که بوده، مهاجمانش نتواستند عملکرد درخشانی در ۹ بازی تیم‌شان بر جای بگذارند.تا اینجای کار مهدی با قایدی با ۲ گل، ارسلان مطهری با ۲ گل و سبحان خاقانی با یک گل مهاجمانی بودند که موفق شدند برای استقلال گلزنی کنند و در این مدت بیشتر مدافعان آبی‌ها همچون وریا غفوری، هرویه میلیچ و محمد دانشگر گلزنان تیم فوتبال استقلال بودند که تاثیر قابل توجهی در روند بازی‌ها داشته‌اند.با این وجود و با توجه عملکرد مهاجمان تیم‌های استقلال و پرسپولیس تهران باید دید چه نتیجه‌ای در داربی رقم می‌خورد. 
آیا موتور گلزنی مهاجمان پرسپولیس در داربی روشن می‌شود یا قرار است با بازگشت شیخ دیاباته و هماهنگ‌تر شدن خط حمله استقلال، اتفاقات دیگری در داربی ۹۴ رقم بخورد؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ -  شماره 4829
جستجو
جستجو
بالای صفحه