عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۹۶
همتی: مشکل ما ۵۰میلیون دلار نیست؛ ۷میلیاردمان را بدهید

مخالفت ایران با پیشنهاد کره‌ جنوبی

رئیس‌کل بانک مرکزی در قبال پیشنهاد مقام کره‌ای درباره آزادسازی دلارهای بلوکه‌شده ایران گفت: مشکل ما با ۲۰ یا ۵۰ میلیون دلار حل نمی‌شود و کره باید ۷ میلیارد دلار ایران را به‌همراه سود این پول برگرداند.

مذاکرات مقامات ایران با کره جنوبی برای آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران در کره روز گذشته به‌صورت رسمی در بانک مرکزی انجام شد. ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی سالهاست در کره جنوبی بلوکه شده است و کره به‌بهانه تحریم آمریکا از آزادسازی این منابع امتناع می‌کند.این درحالی است که مسئولان بانک مرکزی و وزارت امور خارجه در دیدار با هیات کره‌ای تأکید کرده‌اند که منتظر روی کار آمدن بایدن نباشند و پول‌های ایران را فوراً برگردانند.
در دیدار عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی ایران با چوی جونگ کان، قائم‌مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی راه‌های وصول این پول بررسی شد.در این جلسه مقام کره‌ای پیشنهاد داده است که به‌ازای این پول آمبولانس و کیت تشخیص کرونا به ایران بدهد اما همتی رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن مخالفت با این پیشنهاد اعلام کرده است که مشکل ما با ۲۰ یا ۵۰ میلیون دلار حل نمی‌شود و کره باید ۷ میلیارد دلار ایران را به‌همراه سود این پول برگرداند، چراکه هم‌اکنون کره در حال استفاده از منابع ایران است.
در حالی ۹ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در کره جنوبی مسدود است که به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در هفت ماهه نخست امسال تنها ۲ میلیارد دلار نفت فروخته است. این یعنی منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره جنوبی ۴.۵ برابر درآمد نفتی ایران در سال جاری است.
اما رقم کل دارایی‌های بلوکه شده ایران در دیگر کشورها چقدر است؟ بر اساس اظهارات پراکنده مقامات ایران، حدود ۴۰ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در کشورهای مختلف بلوکه است. این در حالی است که چندی پیش ایسنا در گزارشی به نقل از پایگاه خبری آسیا تایمز حجم کل دارایی‌های خارجی بلوکه شده ایران را ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد.

 

آیا استیضاح ترامپ می‌تواند مانع از نامزدی او در انتخابات ۲۰۲۴ شود؟ 
برنامه دمكرات‌ها برای آینده سیاسی ترامپ

گروه بین‌الملل: اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در حالی برای ارائه طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور آماده می شوند که ۹ روز دیگر دوره ریاست‌جمهوری او به پایان می‌رسد.
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان در نامه‌ای به همکارانش اعلام کرد که پس از تصویب قطعنامه‌ای در حمایت از برکناری دونالد ترامپ از سوی معاون رئیس‌جمهوری و اعضای کابینه طرح استیضاح در این مجلس به رای گذاشته خواهد شد. اشغال ساختمان کنگره در روز بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باعث شده است که دموکرات‌ها و حتی برخی از جمهوریخواهان از استیضاح مجدد دونالد ترامپ حمایت کنند. در جریان حمله روز چهارشنبه گذشته هواداران رئیس‌جمهورایالات متحده به ساختمان کنگره پنج نفر کشته شدند. با این حال بنا به گزارش‌ها در طرح استیضاح دونالد ترامپ تنها به حوادث اخیر واشنگتن اشاره نشده و قرار است مکالمه ضبط شده او با یک مقام ارشد ایالت جورجیا نیز مطرح شود. رئیس‌جمهوری آمریکا چند روز پیش از یورش طرفدارانش به ساختمان کنگره در جریان مکالمه ای تلفنی از وزیر امور داخلی جورجیا خواسته بود تا بیش از ۱۱ هزار رای در این ایالت برای او «پیدا» کند.طرح استیضاح دونالد ترامپ پس از تصویب احتمالی در مجلس نمایندگان باید از سوی نانسی پلوسی به مجلس سنا ارجاع شود. دموکرات‌ها در مجلس سنا برخلاف مجلس نمایندگان که تنها به اکثریت نصف به علاوه یک برای تصویب طرح نیاز دارند به رای ۶۷ سناتور (دو سوم اعضای مجلس سنا) احتیاج خواهند داشت. از سوی دیگر جلسات مجلس سنا تا روز ۱۹ ژانویه یعنی یک روز پیش از آغاز دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا تعطیل شده است. به این ترتیب احتمال رسیدگی به طرح استیضاح و آغاز محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنا پیش از روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) کم است. با این حال دموکرات‌ها با تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان چند هدف را دنبال می‌کنند. یکی از اهداف اصلی آنها علاوه بر واکنش به اشغال ساختمان کنگره پایان دادن به حیات سیاسی دونالد ترامپ است. چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا که ۷۴ سال دارد پیش از این در حال بررسی احتمال اعلام نامزدی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ بود. بنا به برخی از گزارشها دونالد ترامپ تا پیش از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن قصد داشت تا همزمان با مراسم تحلیف جو بایدن در روز ۲۰ ژانویه نامزدی خود را برای انتخابات دوره آینده اعلام کند. اما استیضاح دونالد ترامپ چگونه می‌تواند به حیات سیاسی او پایان دهد؟
دموکرات‌ها پس از پیروزی در انتخابات دور دوم مجلس سنا در ایالت جورجیا که روز پنجم ژانویه (۱۶ دی) برگزار شد به زودی ۵۰ کرسی این مجلس را در اختیار خواهند داشت. آنها به این ترتیب پس از آغاز دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن با تکیه به رای کامالا هریس که علاوه بر معاونت ریاست‌جمهوری، ریاست مجلس سنا را نیز در اختیار خواهد داشت به حزب اکثریت در مجلس سنا تبدیل خواهند شد.رسیدگی به طرح استیضاح رئیس‌جمهوری در مجلس سنا که حتی پس از پایان دوره زمامداری او نیز امکانپذیر است مشابه یک محاکمه خواهد بود. به این معنا که دونالد ترامپ در مقام متهم وکلای مدافع خود را خواهد داشت. تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان نیز با حضور در مجلس سنا نقش دادستان را ایفا خواهند کرد و موارد اتهامی علیه چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری را مطرح خواهند کرد. در این میان نقش ۱۰۰ عضو مجلس سنا مشابه اعضای هیات منصفه خواهد بود. ریاست جلسات محاکمه نیز بر عهده جان رابرتز، رئیس دیوان عالی آمریکا خواهد بود. دموکرات‌ها با توجه به ترکیب جدید مجلس سنا به رای ۱۷ سناتور جمهوریخواه برای مجرم شناخته شدن دونالد ترامپ نیاز خواهند داشت. هر چند هنوز موارد اتهامی دونالد ترامپ به طور رسمی از سوی مجلس نمایندگان یا کمیته قضایی آن اعلام نشده است اما احتمالا «تشویق به شورش» اتهام اصلی او در دومین استیضاحش خواهد بود. قانون اساسی آمریکا به مجلس سنا اجازه می‌دهد که در صورت مجرم شناخته شدن مقام‌های فدرال در این نهاد رای به عدم صلاحیت دائمی آنها برای فعالیت در سمت‌های دولتی بدهد. انگیزه اصلی دموکرات‌ها از استیضاح مجدد دونالد ترامپ برخلاف اولین استیضاح که تقریبا یک سال پیش در همین روزها انجام شد برکناری او از ریاست‌جمهوری نیست. آنها این بار در تلاش هستند تا او را به دنبال اشغال ساختمان کنگره برای همیشه از حضور در سمت‌های دولتی محروم کنند. سناتورهای دموکرات پس از رای احتمالی دو سوم اعضای مجلس سنا به مجرم بودن دونالد ترامپ برای تعیین مجازات «عدم صلاحیت دائمی» او برای حضور در سمت‌های دولتی تنها به اکثریت مطلق آراء در این مجلس نیاز خواهند داشت. تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه از جمله لیسا مرکاوسکی، سناتور آلاسکا و پت تومی، سناتور پنسیلوانیا خواستار استعفای دونالد ترامپ پیش از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش شده‌اند. به نظر می‌رسد احتمال رای مثبت این دو سناتور و سناتورهای جمهوریخواهی همچون سوزان کالینز، سناتور ایالت مین و میت رامنی، سناتور یوتا به طرح استیضاح وجود دارد.
شبکه «فاکس نیوز» هم پیش از این گزارش داده بود که تعدادی از اعضای جمهوریخواه کنگره با حمایت از طرح استیضاح دونالد ترامپ قصد دارند مانع از نامزدی مجدد او در سال ۲۰۲۴ شوند. این در حالی است که اکثر نظرسنجی‌ها تا پیش از یورش هواداران رئیس‌جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره از محبوبیت بالای دونالد ترامپ در میان رای‌دهندگان جمهوریخواه حکایت داشت. بنا به همین نظرسنجی‌ها دونالد ترامپ بخت نخست برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ در رقابت‌های مقدماتی این حزب است. ممانعت از نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات دوره بعد برای بسیاری از چهره‌های شناخته شده حزب جمهوریخواه از جمله تعدادی از سناتورهای این حزب می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد زیرا به این ترتیب مسیر برای حضور آنها در عرصه رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوریخواه هموار خواهد شد. با این حال یکی از نگرانی‌های اصلی آنها احتمالا از دست دادن رای هواداران دونالد ترامپ خواهد بود.این در حالی است که حتی در صورت رای مجلس سنا به مجرم بودن دونالد ترامپ و محرومیت او از حضور در سمت‌های دولتی خطر حضور یک ترامپ دیگر در رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوریخواه وجود خواهد داشت. دونالد ترامپ جونیور و ایوانکا ترامپ، دو نفر از فرزندان رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا از جمله نامزدهای احتمالی عرصه رقابت‌های مقدماتی انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ در صورت عدم حضور شخص دونالد ترامپ خواهند بود.از سوی دیگر دموکرات‌ها با وادار کردن اعضای جمهوریخواه کنگره، چه اعضای مجلس نمایندگان و چه سناتورها، در عمل در تلاش هستند تا آنها را وادار کنند درباره مسئولیت دونالد ترامپ در حوادث اخیر واشنگتن موضع گیری کنند. مخالفت یا موافقت هر کدام از اعضای جمهوریخواه کنگره با طرح استیضاح می‌تواند در جریان انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۲۲ یا انتخابات سنا در سال‌های بعد به ضرر آنها تمام شود. آن دسته از اعضای جمهوریخواه کنگره که با استیضاح همراهی خواهند کرد ممکن است رای هواداران ترامپ را از دست دهند و یا حتی در انتخابات درون حزبی برای کسب مجدد نامزدی حزب از یک نامزد مورد حمایت دونالد ترامپ شکست بخورند. آن گروه از جمهوریخواهان کنگره که با استیضاح مخالفت کنند نیز هر چند احتمالا در میان هواداران دونالد ترامپ محبوب خواهند شد اما باید با ماشین تبلیغاتی دموکرات‌ها که آنها را به حمایت از اشغال ساختمان کنگره متهم خواهد کرد روبه رو شوند. احتمال اینکه رای دهندگان مستقل یا جمهوریخواهان میانه رو از این نامزدها در انتخابات دوره بعد روی برگردانند نیز کم نخواهد بود.
توئیتر حساب هواداران ترامپ را مسدود کرد
 شبکه اجتماعی توئیتر پس از آنکه حساب شخصی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را هفته گذشته به علت نوشتن مطالب تحریک آمیز برای یورش به کنگره آمریکا بطور دائم حذف کرد، اکنون حساب کاربری ۷۰ هزار کاربر خشونت گرای هوادار ترامپ را نیز مسدود کرد. این کاربران از اعضای گروه افراطی «کیو انان» (QAnon) طرفدار ترامپ هستند. کیو انان  بنابر گزارش تارنمای خبری ایندیپندنت، « جنبشی افراطی است که ترامپ را فرستاده خدا می‌داند».ایندیپندنت درباره این گروه نوشت: جنبش «کیو انان» حرکتی است در جامعه آمریکا که ریشه‌های آن به تئوری توطئه‌ای بازمی‌گردند که از سال ۲۰۱۷ در چت‌روم‌های اینترنتی شکل گرفت و اکنون نه تنها به یک نگرانی امنیتی در آمریکا بدل گشته که در بیش از ۷۰ کشور طرفدار دارد؛ جنبشی که به شدت طرفدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا است و از او در سطح چهره‌ای الهی نام می‌برد.بنابراین گزارش توئیتر درباره حذف و مسدود کردن ده ها هزار حساب کاربری مربوط به کاربران کیو انان اعلام کرد: این حساب ها در زمینه نشر «عقاید مضر» انجمن کیو انان و ترویج تئوری توطئه از طریق این شبکه اجتماعی بودند.
انتقاد مرکل از بستن حساب کاربری 
ترامپ در توییتر
 صدراعظم آلمان از بستن حساب کاربری دونالد ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر انتقاد کرد. آنگلا مرکل بستن حساب کاربری ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر را  مسئله‌ساز  دانست، زیرا به نظر او این امر با حق بنیادین آزادی عقیده و بیان ناهمساز است. توییتر حساب کاربری ترامپ را از بیم "خطر تشویق به خشونت" بسته است. به گفته شتفن زایبرت، سخنگوی دولت فدرال، شبکه‌ها و پلتفرم‌های اجتماعی البته باید مراقب باشند که این رسانه‌ها در خدمت قهر و خشونت قرار نگیرند، اما در عین حال آزادی عقیده و بیان، به عنوان حقی بنیادین، دارای چنان اهمیتی است که تنها ممکن است به موجب قانون و نه به دلخواه افراد و شرکت‌ها محدود شود. خانم مرکل مسدود شدن حساب توییتری ترامپ را، آن هم برای همیشه، نادرست می‌داند. به گفته زایبرت: «درست این است که دولت و قانون برای این امر چارچوبی مشروع ایجاد کنند».زایبرت به رسانه‌های مجازی حق داد که نسبت به "پخش نفرت، دروغ‌پراکنی و خشونت‌ستایی" نگران باشند. بنیاد توییتر، در واکنش به یورش هواداران ترامپ به کاخ سفید، حساب کاربری رئیس‌جمهور را از بیم "خطر تشویق به خشونت" بست و بدین ترتیب او را از مهمترین ابزار بیانی و ارتباطی که در اختیار داشت، محروم کرد. توییتر به دنبال فیس‌بوک و اینستاگرام، از جمعه هشتم ژانویه، حساب کاربری ترامپ را لغو کرد. این درحالیست که ترامپ تقریبا هر روز از این شبکه اجتماعی چندین پیام می‌فرستاد.
ادامه همكاری پنس با دونالد ترامپ 
پس از آشوب روز ششم ژانویه ترامپ برای نخستین بار با مایک پنس، معاون خود دیدار و گفت‌وگو کرد. سخنگوی کاخ سفید این گفت‌وگو را "خوب" توصیف کرد و گفت که این دو به همکاری خود تا پایان دوره زمامداری ترامپ ادامه می‌دهند.به‌رغم فشار نمایندگان دموکرات به مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا برای استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی این کشور و اقدام به برکناری پیش از موعد ترامپ از مقام ریاست‌جمهوری، پنس با ترامپ در کاخ سفید دیدار کرد. سخنگوی کاخ سفید ضمن ابراز رضایت از گفت‌وگوی ترامپ با معاون خود اعلام کرد که پنس تصمیم دارد به همکاری خود با دونالد ترامپ تا پایان دوره زمامداری او ادامه دهد.تایید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از سوی مایک پنس در روز ششم ژانویه در جلسه کنگره آمریکا باعث ناخرسندی دونالد ترامپ از معاون خود شده بود. پس از آن و به‌ویژه پس از آشوب برخاسته از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، ترامپ و پنس با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو نداشتند.نمایندگان دموکرات با ارائه طرح قطعنامه استیضاح دونالد ترامپ به مایک پنس ۲۴ ساعت فرصت داده بودند تا متمم ۲۵ قانون اساسی را اجرا کند.نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه اعلام کرده بود که هرگاه پنس اقدامی در این زمینه به عمل نیاورد، طرح استیضاح ترامپ برای رأی‌گیری به کنگره ارائه خواهد شد.پیش‌بینی شده است که رأی‌گیری بر سر قطعنامه استیضاح دونالد ترامپ روز چهارشنبه(۲۴ دی) انجام گیرد. مراسم تحلیف جو بایدن روز ۲۰ ژانویه برگزار می‌شود. دونالد ترامپ پیش از مسدود شدن حساب کاربری خود در شبکه توییتر، اعلام کرده بود که در این مراسم شرکت نخواهد کرد. این در حالی است که مایک پنس برای شرکت در این مراسم اعلام آمادگی کرده است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ -  شماره 4831
جستجو
جستجو
بالای صفحه