عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۰۹۷

قطعی برق، آلودگی هوا و استخراج بیت‌کوین

گروه اقتصادی کارون: آلودگی هوا و قطعی گسترده برق در سرتاسر کشور، از جمله پایتخت،‌ مورد اعتراض شهروندان است و بعضی معتقدند ممکن است دلیل هر دو مشکل، استخراج بیت‌کوین توسط نهادهای خاص باشد. یک فعال صنعت ماینینگ، صحت چنین موضوعی را امکان‌پذیر می‌داند. این روزها که آلودگی هوای تهران و البته برخی دیگر از کلان‌شهرها، نفس کشیدن را برای شهروندان سخت کرده، یک کلیدواژه به ترند شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است؛ مازوت.

علت قطعی برق و آلودگی هوا استخراج بیت‌کوین توسط نهاد های خاص در سطح صنعتی است؟!برخی مقامات دولتی می‌گویند افزایش مصرف گاز خانگی، باعث شده گاز برخی نیروگاه‌ها قطع شود و آنها هم برای تولید برق، مازوت بسوزانند.این مسئولان قطعی برق در برخی شهرها را نیز به همین موضوع نسبت می‌دهند و به صورت خلاصه می‌گویند: مردم گاز کمتری مصرف کنند تا هم ناچار به تنفس مازوت نشوند و هم برق آنها قطع نشود.اما برخی، احتمال دیگری را برای شرایط موجود مطرح می‌‌کنند؛ ماینیگ رمزارز به ویژه بیت‌کوین از سوی نهادهای دولتی بر اساس این شائبه، دولت با توجه به افزایش قیمت بیت‌کوین در حال استفاده از ظرفیت شبکه برق کشور برای تولید این رمزارز است؛ در نتیجه ناچار است برای تولید برق بیشتر، گاز و مازوت استفاده کند. آیا این احتمال می‌تواند درست باشد؟ 
پیام باقری، نائب‌رئیس هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق آن را رد می‌کند اما امیر بیات، فعال صنعت ماینینگ، چنین احتمالی را منطقی می‌داند. پایگاه اطلاعاتی BitOoda می‌گوید، ۵۰ درصد ماینینگ ارز‌های دیجیتال در جهان مربوط به چین است، سهم ایالات متحده آمریکا ۱۴ درصد و ایران با سهم ۸ درصدی در رتبه سوم جهان قرار دارد. بر اساس آمارها حداقل هشت درصد از ماینینگ دنیا در ایران انجام می‌شود به اعتقاد کارشناسان، بسیار بعید است که این حجم از استخراج با روش‌های غیرقانونی و خانگی صورت بگیرد؛ بنابراین به احتمال قوی برخی نهادهای دولتی که به برق پرقدرت دسترسی دارند در حال انجام ماینینگ صنعتی هستند.چرا که ماینرهای معمولی به منابعی مثل برق پنج مگاواتی دسترسی ندارند و چنین امکانی در کارخانه‌های بزرگ، نهادهای دولتی یا در جوار نیروگاه‌ها یافت می‌شود.پس،‌ می‌توان نتیجه گرفت یا مراکز دولتی به صورت مستقیم در حال ماینینگ هستند یا این امکان را در اختیار  نهادهای خاص قرار داده‌اند که از روابط ویژه‌ای برخوردارند. مزرعه استخراج بیت کوین در رفسنجان آخرین مورد درباره فعالیت چینی‌هاست که تاکنون خبرش به فضای عمومی درز پیدا کرده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ -  شماره 4831
جستجو
جستجو
بالای صفحه