عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۱۰۷

بیشترین جهش گرانی

گروه اقتصادی کارون: اکونومیست در گزارشی اعلام کرد؛ شهر تهران با سقوط ۲۷ پله‌ای در رده‌بندی شاخص هزینه زندگی، بیشترین جهش را میان ۱۳۰ شهر جهان در دوازده ماه گذشته ثبت کرده است.

اکونومیست این نکته را در گزارش شاخص هزینه زندگی در جهان (WCOL) خود در سال ۲۰۲۰ که به طور ویژه تأثیر کرونا بر قیمت کالاهای مصرفی در سراسر جهان را مورد بررسی قرار داده مطرح کرد.در این پژوهش، قیمت  ۱۳۸ کالا و خدمات در ۱۳۰ شهر جهان در سپتامبر ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار گرفته است.در گزارش آمده است: به طور کلی، بیشترین افزایش قیمت برحسب دلار آمریکا در تهران اتفاق افتاده که شاخص WCOL آن به خاطر تحریم آمریکا که بر زنجیره تأمین کالا تأثیر گذاشته ده نمره بالاتر رفته است. این افزایش قیمت موجب شده که تهران در رده‌بندی جهانی ۲۷ پله پایین‌تر بیاید و از جایگاه ۱۰۶ به جایگاه ۷۹ برسد.

این گزارش اکونومیک از آن جهت بسیار حائز اهمیت است که مقامات ارشد دولتی در هر سخنرانی با اعداد و ارقامی که روی کاغذ نوشته شده است،‌سعی در تلطیف فضای اقتصادی کشور که گرانی و تورم، نفسش را بند آورده است دارند.
 به  همین علت است که رئیس‌ دولت همچنان از شرایط مطلوب اقتصادی می گوید و عملکرد خود و دولتش را سزاوار تقدیر می‌خواند. معاونان و وزرا هم از علیرغم شواهد غیرقابل انکار از وضعیت اقتصادی، شاخص‌هایی را در مورد عملکردشان ارائه کرده و سیاست‌های خود را درست و به جا می دانند. گزارش اکونومیک نشان می‌دهد اگر انتقادی بر عملکرد مقامات هست، با آمار و ارقام شفاف،‌کاملا  منطقی است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۳ -  شماره 4830
جستجو
جستجو
بالای صفحه