عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۱۴۷

صدای خُرد شدن استخوان اقشار کم درآمد به گوش می‌رسد

یک نماینده سابق مجلس گفت: ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی تاثیر وحشتناکی بر روی اقشار ضعیف و کارگران می‌گذارد.

سهیلا جلودار زاده در گفت‌وگو با ایلنا، درباره حذف ارز دولتی ( ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی) و تاثیر آن بر روی اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه گفت: به طور قطع تغییر مبنای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به ۱۷ هزار ۵۰۰ تومان مشکلاتی را برای اقشار کم درآمد به وجود می‌آورد. در این تغییر قیمت، نرخ ارز تقریبا حدود ۴ برابر می‌شود که بر روی کالاهای اساسی و ملزومات اقشار کم درآمد و کارگری تاثیرات وحشتناکی خواهد گذاشت.همین امروز هم می‌توان صدای خُرد شدن استخوان قشر ضعیف و کم درآمد را شنید. تامین معیشت واقعا به مردم فشار آورده است که اگر برای‌ آنها فکری نشود قطعا در آینده با معضلات بزرگتری رو به رو خواهیم شد. جلودارزاده در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که کسانی که ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی را حذف کرده‌اند معتقد هستند که این ارز محل رانت و فساد شده‌اند، گفت: ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به چند قلم کالا بیشتر تعلق نمی‌گیرد و با همان مردم در حال حاضر یک آب باریکه دارند و نان را می‌توانند تهیه کنند. اگر قیمت ارز دولتی افزایش پیدا کند، بعضی از کالاهای اساسی که امروز به دست مردم می‌رسد دیگر آن موقع به دست‌شان نمی‌رسد!همین امروز مردم نان را قسطی و نسیه تهیه می‌کنند؛ اگر کمک دیگر طبقات جامعه نبود اقشار کم‌درآمد با مشکل رو به رو بودند. افزایش قیمت ارز بر روی درست کردن نانوایی زنجیره‌ای که خود مردم پایه گذارش بودند که دیگران نان رایگان بگیرند تاثیر خواهد گذاشت.

 

 

خودرو چگونه به میانه زمستان رسید؛
ریزش یک تا ۹ میلیونی در بازار خودروی داخلی

دامنه نوسانات خودرو در هفته اخیر افت ۱ تا ۹ میلیون تومانی قیمت در بازار را ثبت کرده است.
روند نزولی این بازار از نیمه ماه پیش شروع شد، روندی که تداوم آن به گفته فعالان بازار خودرو به نزولی شدن بازار دلار باز می‌گردد، اما با بالارفتن قیمت دلار در روزهای انتهایی هفته، بر این نکته تاکید می‌شود که در صورت تداوم افزایش قیمت دلار شاهد افزایش قیمت خودرو نیز خواهیم بود.براساس ارزیابی‌های صورت گرفته بیشترین افت قیمت به پژو ۲۰۶ تیپ ۲ رسید، این خودرو دو هفته است که عنوان رکورددار افت قیمت در بازار را به خود اختصاص داده و روند ارزیابی بازار نشان از آن دارد که در هفته اخیر این خودرو ۹ میلیون افت قیمت داشته و در هفته قبل از آن نیز افت قیمت این خودرو ۱۹ میلیون تومان بوده است.این تغییرات در حالی است که به گفته فعالان بازار خودرو همچنان تقاضا در بازار وجود ندارد؛ این به معنی آن است که هنوز خریداران با بازار آشتی نکرده‌اند و این امر موجب شده تا قیمت‌گذاری‌ها براساس عرضه و تقاضا صورت نگیرد، با این حال رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که در حالی خودرو به میانه زمستان رسیده که تمام محصولات پرطرفدار در بازار افت قیمت را تجربه کرده‌اند.
دلایل افت بازار خودرو
اما چه عواملی باعث شده تا بازار خودرو شکل نزولی به خود گیرد؛ فعالان بازار خودرو معتقدند عوامل مختلفی می‌توانند به بازار خودرو سمت و سو دهد.در این خصوص می‌توان به سه عامل اشاره کرد:
۱-افت بازارهای دارایی رقیب مانند بازار ارز و مسکن از عمده دلایلی هستند که فعالان بازار خودرو نزولی شدن بازار را به آن نسبت می‌دهند، طی روزهای اخیر بازار دلار تا کانال ۲۱ هزار تومان هم رفت و آنچه مسلم است این افت بر سایر بازارها نیز اثرگذار گذاشته و موجب شده تا شاهد افت قیمت در بازار خودرو باشیم.
۲- عامل بعدی که در این خصوص می‌توان به آن اشاره کرد به عقب‌نشینی تقاضا در بازار خودرو باز می‌گردد، کاهش شدید تمایل خریداران خودرو با هدف سرمایه‌گذاری باعث شده تا بازار شکل نزولی را حفظ کند و با افت قیمت در بازار خودرو تثبیت شود.
۳-اما سومین عامل کاهش قیمت به تعدیل مجوز افزایش قیمت در بازار خودرو باز می‌گردد، این امر موجب شده تا فاصله بازار با قیمت رسمی در یک محدوده ثابت قرار گیرد. اما در کنار تمام این عوامل باید بر این نکته اشاره کرد که بازار خودرو بیش از اینکه از تابع عوامل داخلی بازار خودرو باشد تحت تاثیر واکنش و اتفاقات پیرامونی است و عوامل حاشیه‌ای موجب شده تا بازار روند نزولی را پیش گیرد.
پراید ۱۳۱ در بازار در محدوده قیمتی ۱۰۲.۵ میلیون تومان قیمت خورد و نسبت به هفته ما قبل ۴.۲ درصد افت قیمت را ثبت کرد و به مرز ۱۰۰ میلیون تومان نزدیک‌تر شد. قیمت پراید ۱۱۱ نیز افتی کمتر از یک درصد را در هفته سپری شده تجربه کرد و در بازار به ۱۲۴ میلیون تومان رسید. در میان محصولات ایران خودرو نیز خانواده ۲۰۶ این هفته افت قیمت داشت. ۲۰۶ تیپ ۲ افتی ۴.۷ درصدی داشت و در بازار با قیمت ۱۸۲ میلیون قیمت‌گذاری شد. ۲۰۶ تیپ ۲ دو هفته است که رکورددار افت قیمت در بازار است این خودرو هفته گذشته نسبت به هفته قبل افت ۱۹ میلیونی قیمت را ثبت کرده بود و روند بازار از تداوم افت قیمت این خودرو در بازار حکایت دارد. از سوی دیگر تیپ ۵ این خودرو نیز افتی ۲.۳ درصدی داشت و با قیمت ۲۴۷ میلیون معامله شد. با ارزیابی بازار خودرو می‌توان گفت پژو ۲۰۶ صندوقدار دیگر محصول خانواده ۲۰۶ که همواره توانسته نظر خانواده‌ها را به خود جلب کند، این خودرو در محدوده قیمتی ۲۳۵ میلیون  قیمت خورد و با افت ۲ درصدی این هفته را به پایان رساند.
 سمند LX نیز از افت قیمت بی‌نصیب نبود و با افت ۱.۶ درصد ۱۷۸ میلیون قیمت خورد. اما سمند lx با موتور EF۷ نیز ۱۹۷ و سمندسورن هم ۲۳۵ میلیون معامله شدند و به ترتیب افت حدود ۱.۹ درصدی و ۱.۲ درصدی برای این دو خودرو ثبت شد.
از دیگر محصولات در بازار پرتیراژ‌ها می‌توان به تیبا صندوقدار اشاره کرد؛ ارزیابی بازار خودرو نشان می‌دهد که این خودرو در هفته گذشته نسبت به هفته قبل در بازار افت حدود ۴ درصدی قیمت را تجربه کرد و قیمت آن به ۱۱۶ میلیون تومان رسید.قیمت تیبا۲ معمولی نیز در بازار ۱۲۳ میلیون تومان قیمت خورد که نسبت به هفته گذشته ۳ درصد افت قیمت داشته است، اما ساینا که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است نیز با قیمت ۱۳۳ میلیون تومان در بازار معامله شد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۱/۴ -  شماره 4837
جستجو
جستجو
بالای صفحه