عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۱۵۵

عراقچی: علاقه‌ای به تماس با آمریکا نداریم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: فعلا هیچ علاقه‌ای به هیچ تماس مستقیم نداریم و فکر می‌کنیم که برجام قالب صحیحی است و گفت‌وگو‌ها باید در قالب آن انجام شود.

«سید عباس عراقچی»درباره انتقال قدرت در آمریکا گفت: ما موضع خاصی در برابر این انتقال قدرت بین دو دولت نداریم. فقط منتظریم ببینیم رئیس‌جمهور جدید آمریکا چگونه می‌خواهد مواضع اشتباه ترامپ را تصحیح کند.وی درباره مطالبه ایران از دولت بایدن درخصوص برجام گفت: درخواست ایران واقع‌گرایانه است و عبارت است از اینکه آمریکا تحریم‌ها را بردارد و به توافق هسته‌ای بازگردد. من آلترناتیو دیگری نمی‌بینم. ما با حسن نیت مذاکره کردیم و با حسن نیت به برجام عمل کردیم. دیگر نوبت دولت جدید آمریکاست که اشتباهات دولت پیشین را جبران کند. وی خاطرنشان کرد: آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای، باید تمام تحریم‌ها را لغو کند. ما آماده انجام تمام تعهدات ذیل برجام هستیم به شرطی که آمریکایی‌ها هم به تعهدات خود عمل کنند و تحریم‌ها را بردارند.عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا تماس‌های محرمانه‌ای با دولت جدید آمریکا داشته‌اید؟ ابراز داشت: خیر، هیچ تماسی نداشته‌ایم و هیچ قصدی هم برای آن نداریم. طبیعتا منتظریم که کاملأ در پست‌های خود قرار بگیرند و متعاقبأ دست به کار شوند.معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: فعلا هیچ علاقه‌ای به هیچ تماس مستقیم نداریم و فکر می‌کنیم که برجام قالب صحیحی است و گفت‌وگو‌ها باید در قالب آن انجام شود.عراقچی درباره تلاش اعضای اروپا توافق هسته‌ای در دخیل کردن مسائل غیربرجامی در برجام هم بیان کرد: هیچ برجام پلاس، هیچ توافق جدید، هیچ مذاکرات جدید در مورد برجام وجود نخواهد داشت. موشک‌های ایران تنها ابزار دفاعی مطمئن برای ایران هستند و در مورد این مسئله هیچ مذاکره‌ای وجود ندارد. به گفته مذاکره‌کننده ارشد ایران، در مورد دیگر موضوعات، همه چیز بستگی به این دارد که برجام چگونه اجرا خواهد شد. در مورد امنیت خلیج‌فارس این موضوعی است که می‌تواند بدون مداخلات خارجی، موضوع گفت‌وگو بین کشور‌های منطقه باشد. امنیت منطقه می‌تواند به صورت جمعی مورد بحث قرار بگیرد.

 

 

بایدن قولی برای بازگشت صددرصدی برجام نداده است

 با ورود رسمی جو بایدن به کاخ سفید، نظام بین‌الملل چشم‌انتظار است تا بالاخره تکلیف داستان پرپیچ و خم هسته‌ای ایران و ۵+۱ مشخص شود. این انتظار به این خاطر به وجود آمده که بازگشت آمریکا به برجام یکی از سیاسی‌ترین و البته مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی نامزد پیروز حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ بود.
یك کارشناس مسائل بین‌الملل، در این باره اظهار داشت: هم دونالد ترامپ و هم جو بایدن به دلیل نگاه جمهوری اسلامی به رژیم اسرائیل، برداشتن مانعی به نام ایران را هدف مهمی می‌دانند و در همین راستا ترامپ کارهایی انجام داد و بایدن هم حتماً برنامه‌هایی را در سر می‌پروراند. اما باید توجه کرد که ترامپ خواستار دفع ایران از سیستم بین‌الملل بود، اما دولت جدید آمریکا خواهان این است تا با جذب ایران، تحرکات ضدصهیونسیتی ما را خنثی کند. اسفندیار خدایی در ادامه گفت: در همین راستا چند ماه پیش جو بایدن در جریان رقابت‌های انتخاباتی «وعده بازگشت آمریکا به برجام» را با صراحت کامل عنوان کرد و به همین دلیل دنیا در انتظار ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای است. اما باید توجه داشته باشیم که برگشتن به توافق ۲۰۱۵ بعید است. در واقع رئیس‌جمهوری تازه‌ ایالات متحده به دنبال توافق محدود با ایران است؛ این یعنی ایران فقط می‌تواند به آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده امیدوار باشد و بخشی از فرایندهای غنی‌سازی حل شود. تاکید می‌کنم، مخالفت‌های منطقه‌ای و همچنین فشارهای کنگره کار بایدن را برای احیای برجام دشوار خواهد کرد.این کارشناس مسائل بین‌الملل توضیح داد: جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها سهمی برابر در کرسی‌های کنگره دارند، اما از آنجا که حدود ۱۰ نفر از نمایندگان دموکرات کنگره به شدت مدافع منافع اسرائیل هستند، حتماً هنگام رأی‌گیری به آغاز جدی مذاکرات هسته‌ای رأی منفی خواهند داد. البته خانم کامالا هریس به عنوان معاون رئیس‌جمهوری ریاست مجلس سنا را در اختیار خواهد داشت، اما باز هم دموکرات‌ها در مساله هسته‌ای نسبت به رقیب حدود هشت رأی کمتر خواهند داشت. اسفندیار خدایی در پایان گفت: بایدن هیچ قولی برای بازگشت صددرصدی برجام نداده است.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۱/۵ -  شماره 4838
جستجو
جستجو
بالای صفحه