عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۲۶۳
واکنش مثبت بازار به تغییر دامنه نوسان قیمت سهام؛

چراغ سبز بورس به سهامداران

گروه اقتصادی: شروع معاملات روز شنبه بازار سهام با روند صعودی نمادهای شاخص‌ساز همراه بود و شاخص کل در ۷ دقیقه ابتدایی معاملات بیش از ۲ درصد رشد کرد، اما نکته مهم این است که روند صعودی بورس ادامه‌دار باشد.

تصمیم سازمان بورس مبنی بر کم کردن دامنه نوسان منفی سهم‌ها در بازار سهام کارساز شد و شروع معاملات هفته آخر بهمن ماه روند صعودی داشت و تقاضا در شاخص‌سازان به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرد اما مهم این است که روند صعودی بازار سهام پایدار بماند.البته برخی از کارشناسان عقیده دارند فعلا نمی‌توان از روند صعودی بازار سهام سخن گفت و زمانی که شاخص‌کل بالای یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد  تثبیت شود روند نزولی بازار سهام تمام می‌شود و زمانی که به بالای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد برسد می‌توان گفت روند بورس صعودی خواهد بود. دامنه نوسان در بازار سرمایه از روز گذشته از مثبت و منفی پنج به مثبت شش و منفی دو تغییر کرد؛ اتفاقی که تا اطلاع ثانوی اجرا خواهد شد و با هدف تعادل بخشی به این بازار گرفته شده است.
چراغ قرمزهای پی در پی بازار سرمایه مسئولان را بر آن داشت تا دست به تغییر قوانین این بازار بزنند و بر این اساس قرار شد دامنه تغییرات تغییر کند. اتفاقی که به گفته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی چندی است بحث آن مطرح است و پیش از این نیز پیشنهاد منفی و مثبت دو برای دامنه نوسان مطرح شده بود اما رای نیاورده بود. در نهایت تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن در یکی از جلسات شورای عالی بورس تصویب شد تا این تغییر از  روز گذشته  اجرایی شد.
دامنه نوسان پایین‌ترین تا بالاترین قیمتی است که در آن دامنه، طی یک یا چند جلسه‌ رسمی معاملاتی بورس، قیمت سهم می‌تواند نوسان داشته باشد و برای جلوگیری از آشفتگی در بازار محدودیت نوسان قیمت اوراق بهادار وجود دارد.
تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن در بازار سرمایه کشور اتفاق بی‌سابقه‌ای است. تا پیش از این دامنه نوسان در بازار سرمایه ایران، مثبت و منفی پنج بود که طبق تصمیمات شورای عالی بورس از  روز گذشته  (۲۵ بهمن) دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت شش درصد می‌شود.
در واقع تا پیش از این دامنه نوسان متقارن بود که از  روز گذشته  به حالت نامتقارن تغییر پیدا می‌کند که انتظار می‌رود این تصمیم در انگیزه فروش تاثیرگذار باشد و باعث کاهش سرعت افت بازار شود. زیرا به جای اینکه ارزش سهم‌ها روزی پنج درصد کاهش یابد، روزی دو درصد کاهش خواهند یافت و از طرف دیگر به جای رشد پنج درصدی در روز، شش درصد رشد خواهند کرد.
گفتنی است؛ بورس برخی کشورها تجربه این شرایط را داشته اند. برای مثال دامنه نوسان در بورس شنزن در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ یک بار مثبت یک و منفی پنج و یک بار منفی دو و مثبت پنج نامتقارن شد. در کشورهای حوزه خلیج فارس هم در سال گذشته به دلیل شرایطی که کرونا ایجاد کرد؛ این اتفاق در کویت و ابوظبی افتاد.
البته صاحب نظران بر این باورند اعمال این تغییر در بازار سرمایه باعث بازگشت تعادل بلند مدت در این بازار نخواهد شد و شاید مسکنی کوتاه مدت برای کشیدن ترمز نزول‌های پی در پی این بازار باشد.
در واقع عواملی از جمله ابهام در قیمت دلار، وضعیت مذاکره بین ایران و آمریکا، قیمت گذاری دستوری برخی صنایع و... زیر سایه بی‌اعتمادی سهام داران به تالار شیشه‌ای باعث شده طی هفته‌های گذشته حتی سهم‌های بنیادی زیر ارزش ذاتی خود معامله شوند و به نظر میرسد تا ابهامات مذکور برطرف نشود و اعتماد سهام داران به بازار سرمایه برنگردد، نمی‌توان انتظار رشد شارپی در این بازار را داشت.
شاخص تا کجا رشد می‌کند؟
شروع معاملات این هفته از بازار سهام با روند صعودی نمادهای شاخص‌ساز همراه بود و شاخص‌کل بیش از ۳ درصد رشد کرد و به یک میلیون و ۲۵۳ هزار واحد رسید.
کم کردن دامنه نوسان منفی سهم‌ها فشار فروش در بازار سهام را تقریبا از بین برد و بورس بر موج تقاضا سوار شد و در جریان معاملات امروز بیش از ۳ درصد رشد کرد.علی خسرو‌شاهی، کارشناس بازار سهام در رابطه با ادامه معاملات این هفته از بازار سهام گفت: معاملات این هفته از بازار سهام مثبت خواهد بود و احتمالا شاخص کل تا پایان معاملات این هفته از بازار سهام کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد را پس خواهد گرفت. اما برای پیش‌بینی ادامه روند بازار سهام باید تا از بین رفتن اثر کم کردن دامنه نوسان که مانند مسکن عمل کرد صبر کنیم.بازار سهام برای رشد بالای شاخص یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد به انگیزه نیاز دارد و فعلا این انگیزه در بازار سهام وجود ندارد و باید اخبار خوبی در رابطه با بهتر شدن روابط دیپلماتیک به بازار سهام برسد و از تصمیمات مخرب داخلی نیز پرهیز شود.این کارشناس در رابطه با ورود پول به بازار سهام گفت: بازار سهام کمبود نقدینگی دارد و بازگشت پول نیازمند بازگشت اعتماد است که فکر نمی‌کنم جلب اعتماد به این زودی‌ها محقق شود و بی‌اعتمادی به بورس حتی در میان بازیگران بزرگ نیز زیاد است.
صندوق‌های درخشان با درآمد ثابت
در هفته‌ای که نماگر اصلی بازار سرمایه رشد ۵/ ۳ درصدی داشت،‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز وضعیت مناسبی داشتند. تجربه چند وقتِ اخیر ثابت کرده است که هرگاه وضعیت بازار سهام متعادل رو به بالا باشد، صندوق‌ها به‌خصوص صندوق‌های سهامی نیزوضعیت مناسبی دارند. ضمن اینکه در روزهایی که وضعیت بازار مثبت است این صندوق‌های سهامی هستند که عملکرد بهتری نسبت به دیگر صندوق‌ها داشته‌اند؛ اما اگر وضعیت بازار نزولی و رو به پایین باشد صندوق‌های با درآمد ثابت هستند که بازدهی بیشتری نسبت به صندوق‌های دیگر دارند.در روزهایی که صندوق‌های با درآمد ثابت به دلیل نوسانات شدید و افزایش ریسک بازار مورد استقبال سرمایه‌گذاران حقیقی قرارگرفته‌اند، شاهد عملکرد مناسب این صندوق‌ها در هفته گذشته بودیم اما باید اشاره کرد که عملکرد این هفته صندوق‌های با درآمد ثابت نسبت به هفته‌های گذشته مقداری ضعیف‌تر بوده اما میانگین بازدهی صندوق‌ها مثبت بوده است.
طی هفته گذشته صندوق پیشگامان سرمایه نوآفرین با بازدهی ۷۶/ ۰ درصدی بهترین صندوق با درآمد ثابت شناخته شد. ۴۵ درصد این صندوق ۷۲ میلیارد تومانی حقیقی‌ها و ۵۵ درصد آن را حقوقی‌ها تشکیل داده‌اند. این صندوق در یک‌ماه اخیر بازدهی منفی داشته است. ۱۲ درصد از دارایی‌های این صندوق در بازار سهام سرمایه‌گذاری شده است.

 

 

چراغ سبز بورس روشن شد
روند صعودی بازار سرمایه که از نیمه‌های هفته گذشته آغاز شده بود روز گذشته هم ادامه یافت و شاخص کل این بازار بیش از ۴۷ هزار واحد صعود کرد.
شاخص کل بورس با ۴۷ هزار و ۷۸۷ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۲۶۲ هزار واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۱۲ هزار و ۵۵۷ واحد افزایش یافت و در رقم ۴۳۵ هزار و ۶۱۷ واحد ایستاد.معامله گران یک میلیون معامله به ارزش ۱۳۴ هزار و ۳۶۴ میلیارد ریال انجام دادند. صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، پالایش نفت اصفهان و سرمایه گذاری غدیر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. شاخص کل فرابورس هم با ۳۳۴ واحد افزایش به رقم ۱۷ هزار و ۸۷۳ واحد رسید. معامله گران این بازار ۸۱۰ هزار معامله انجام دادند که ۸۶ هزار و ۸۱۴ میلیارد ریال ارزش داشت. پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، سهامی ذوب آهن اصفهان و سرمایه گذاری صبا تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل بیمه پاسارگاد نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند. 

 

 

اسانس‌های تقلبی، ادکلن‌های تقلبی  و قیمت‌های چند ده میلیونی؛
شیشه خالی ادکلن ۵۰۰هزار تومان!

ممنوعیت واردات لوازم آرایشی اتفاق جدیدی را در این بازار به وجود آورده است،  برخی فروشندگان لوازم آرایشی در بازار تهران شیشه ادکلن خالی برند را با قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می‌خرند تا با پر کردن اسانس‌های تقلبی ادکلن‌های تقلبی را با قیمت چند ده میلیونی به مردم بفروشند.
ممنوعیت واردات لوازم آرایشی اتفاق جدیدی را در این بازار به وجود آورده است. در بازار تهران برخی فروشندگان لوازم آرایشی هستند که به کسانی که مشتری سابق‌شان هستند پیشنهاد خرید شیشه خالی با قیمت نجومی می‌دهند.از سال ۹۷ با ممنوعیت واردات لوازم آرایش، هم ادکلن‌های برند به شدت گران شد و هم در بازار، فروش ادکلن‌های تقلبی با قیمت‌های نامتعارف زیاد شده است. این جمله را یکی از فروشندگان لوازم آرایشی به تجارت‌نیوز می‌گوید.
فروش ادلکن ۱۲ میلیون
برخی سایت‌های فروش آنلاین در ایران، ادکلن را با قیمت یک میلیون و ۹۲۷ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۴۰۰ تومان می‌فروشند. البته برخی مدعی هستند محتویات این شیشه‌ها نیز تقلبی است و قیمت واقعی این ادکلن‌ها با احتساب دلار ۲۵ هزار تومانی بالاتر از رقم‌های فعلی است.برخی سایت‌های فروش آنلاین در ایران، ادکلن را با قیمت یک میلیون و ۹۲۷ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۴۰۰ تومان می‌فروشند.
شانل ۵۲ میلیون
به عنوان مثال هرمس، یک ادکلن برند مشهور فرانسوی است. قیمت واقعی ۱۵۰۰ دلار است که این ادکلن در بازار ایران بالای ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود!جار هم، برند بهترین عطرهای جهان را تولید می‌کند، قیمت واقعی آن ۸۰۰ دلار و در بازار ایران ۲۰ میلیون تومان فروخته می‌شود!شانل، یکی از برندهای مشهور در حوزه عطر زنانه است که قیمت واقعی آن ۲۱۰۰ دلار است که چنانچه این ادکلن به طور قاچاقی وارد کشور شود قیمت آن بیش از ۵۲ میلیون تومان است!با قیمت فعلی ادکلن‌های اصل شیشه این برندها در بازار ایران، نجومی فروخته می‌شود و طبق اظهارات فعالان بازار برخی از مصرف‌کنندگان و زباله‌گردها هم در این آشفته بازار پول خوبی به جیب می‌زنند.
 شیشه ادکلن ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان!
تا به حال تجربه فروش شیشه ادکلن خالی یا کارتن مقوایی‌اش را داشته‌اید؟ برخی از کاربران در توییتر برای تجارت‌نیوز نوشته‌اند: در بازار تهران شیشه ادکلن خالی برند با قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. این شیشه‌ها را با عطر تقلبی پر می‌کنن و به خریداران می‌فروشن. کاربر دیگری نوشته است: شیشه خالی را پر می‌کنند و دوباره می‌فروشن، کافی است در بازار بزرگ قدم بزنید. اسانس‌فروش‌ها شیشه را دانه‌ای ۱۰۰ هزار تومان و امسال برای یک ادکلن، شیشه را ۴۰۰ هزار تومان پول می‌دهند. کاربر دیگری برای خرید و فروش شیشه ادکلن یک خانه قدیمی در اطراف مولوی تهران را آدرس می‌دهد و نوشته است: قبلا یک خانه قدیمی در اطراف مولوی را آدرس می‌دادند که کلا شیشه اورجینال ادکلن می‌فروشند.خیلیا دنبال شیشه خالی ادکلن‌های دسته دوم هستن ولی کارتن خالی نه. 
به گفته فعالان این بازار ادکلن‌ها با قیمت نجومی در ایران با اسانس‌های تقلبی پر می‌شود. به گفته آنها از زمانی که واردات لوازم آرایشی از سال ۹۷ ممنوع شد، ورود زباله‌گردها و برخی مصرف‌کنندگان برای فروش شیشه‌های بازیافت در بازار زیاد شد. اکنون شیشه ادکلن‌های برند بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان و شاید هم بیشتر داد و ستد می‌شود!علت ممنوعیت واردات لوازم آرایشی چیست؟ فروشندگان لوازم آرایشی می‌گویند عارضه جنگ اقتصادی و تحریم‌ها باعث شد که واردات ادکلن و دیگر لوازم آرایشی به کشور ممنوع شود.سال ۹۷ غلامرضا اصغری، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو درباره چرایی ممنوعیت لوازم آرایشی به خبرگزاری مهر گفته بود: چون کشور ارز محدودی دارد، چاره‌ای نیست جز اینکه توزیع ارز اولویت‌بندی شود. در این بین، اولویت به فرآورده‌های بهداشتی داده شد. برخی اتحادیه مربوطه لوازم آرایشی در این باره هم گفته‌اند: این روزها نه تنها فروش عطر و ادکلن تقلبی بیشتر شده بلکه در مواد غذایی هم این نوع رفتارها دیده می‌شود. امیدواریم با رفع تحریم‌ها این رفتارها هم در سطح بازار برچیده شود. 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۱/۲۶ -  شماره 4854
جستجو
جستجو
بالای صفحه