عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۲۹۵
مشکلات متعدد زیست‌محیطی در استان؛

افزایش روند تخریب جنگل‌های بلوط در خوزستان

گروه دیار کارون: ‌سوداگران ذغال به بهانه هرس به جان درختان بلوط ایذه و دهدز افتاده‌اند تا فاجعه محیط زیستی دیگری رقم بخورد.

به گزارش ایلنا، شرایط جنگل‌های بلوط در ارتفاعات ایذه، دهدز و باغملک به‌شدت نگران کننده است.فعالان محیط زیستی خوزستان می‌گویند: طی سال‌های گذشته زاگرس با پدیده‌های شناخته و ناشناخته‌ بسیاری روبرو شده است که اگر تا دیروز به شکل خزنده، آرامش جنگل‌های بلوط را به خطر می‌انداخت، امروز به روند تخریبی خود سرعت بیشتری بخشیده و دارد به‌شدت خطرناک می‌شود. از جمله‌ این آفت‌ها می‌توان به آفت کرم چوب‌خوار و یک بیماری قارچی به نام بیماری ذغالی اشاره نمود. 
این فعالان محیط زیست معتقدند: با توجه به این موضوع که برخی کارشناسان حذف درختان و سرشاخه و شاخه‌های آلوده را پیشنهاد می‌کنند، به همین منظور از چند سال پیش تاکنون مجوزهایی به شکل مکتوب و شفاهی از سوی اداره منابع طبیعی به مردم داده می‌شود تا نسبت به هَرَس درختان اقدام کنند. مجوزهایی که زاگرس را به جولانگاهی برای چوب‌برها و تولیدکنندگان ذغال تبدیل کرده است.
صدور مجوزهایی از این‌ دست طی دو سال گذشته، بهانه‌ای شده است تا قطع و قلع و قمع درختان چندساله بلوط به طرز بی‌سابقه‌ای در منطقه دهدز شدت پیدا کند. درست در منطقه‌ای که چندین طرح الگویی امیدبخش و ملی در آن، از سوی سازمان جنگل‌ها در حال اجراست و عدم توقف فوری این روند تخریبی و جلوگیری از قطع درختان بلوط می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.
یکی از اهالی دهدز می‌گوید: نگرانی تبدیل شدن تولید ذغال به یک اشتغال دائمی برای برخی سودجویان منطقه، نکته‌ قابل توجهی است که هرلحظه بر وحشت دوستداران طبیعت و محیط زیست منطقه و مردم این نواحی می‌افزاید.منطقه‌ای که به دلیل تعدد راه‌های در رو در مناطق جنگلی و کمبود نیروی قرق بان می‌تواند به‌شدت مستعد قاچاق چوب باشد.
رحمانی بخشدار دهدز می‌گوید: اخبار تخریبی و قلع و قمع درختان بلوط هر روزه به ما می‌رسد. به‌عنوان مثال منطقه سید خِدِر منطقه‌ای میان ایذه و باغملک. ما دراین‌باره نامه‌نگاری‌هایی با اداره‌ منابع طبیعی انجام داده‌ایم.تماس‌های بسیاری گرفته‌ایم و این موضوع را به جد دنبال کرده‌ایم. بحث اصلی روی کمبود نیروی حراست و وسعت زیاد منطقه است. منابع طبیعی معتقد است توان کنترل منطقه‌ای با این وسعت را با اندوخته‌  ناچیز انسانی خود ندارد.رحمانی می‌افزاید: تیم دو یا سه‌ نفره‌ منابع طبیعی توان کنترل منطقه را با وجود صعب‌العبور بودن برخی مناطق نمی‌تواند داشته باشد. پراکندگی و کوهستانی بودن منطقه، کار را برای نیروهای منابع طبیعی به‌شدت سخت کرده و قطعا به نیروی بیشتری نیاز است کما اینکه خود مردم هم باید برای نجات‌بخشی درختان بلوط از شر سودجویان چوب و ذغال کنار ما باشند و به ما کمک کنند.یکی از ارکانی که می‌تواند به ما در کنترل وضع فعلی کمک کند، دهیاری‌ها هستند.نکته‌ قابل‌توجه اینکه، خبرهای تایید نشده‌ای از مراکز تولید ذغال در مرکز شهر ایذه هم منتشر شده است.
قطع درختان بیشه عباس آباد دزفول
درختان آکالیپتوس تاب آورده در مقابل سیل بیشه عباس‌آباد دزفول در اقدامی عجیب قطع و یکی پس از دیگری نقش بر زمین شدند.سیل آمد؛ بیشه عباس آباد دزفول میزبان میهمان ناخوانده بود؛ درختان برای بقا در کوشش بودند ولی برخی از آنها در برابر ضربات مهلک سیل تاب نیاوردند و همراه سیل شدند.در این بین تعدادی از درختان از سیل ویرانگر نجات یافتند و قد خمیده خود را نیز به تدریج راست کردند؛ به پاس مقاومت خود در برابر سیل انتظار پاداش داشتند ولی تیغ تیز تبر پاداششان شد تا مبادا در سیل بعد ساقط شوند و به دیگر درختان آسیب زنند.بیشه عباس‌آباد به عنوان بخشی از جنگل‌های ملی دز در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر دزفول کنار روستایی با همین نام واقع شده که میزبان همیشگی رود زیبای دز است.جِغ، بیشترین درخت موجود در بیشه عباس‌آباد است و از سال ۷۲ نیز کاشت آکالیپتوس در بخشی از این بیشه آغاز شد، این گونه با ارزش مزایای بی‌شماری نظیر سازگاری اکولوژیکی فراوان، تعدیل آب و هوا، جلوگیری از فرسایش خاک و تولید چوب دارد.این روزها قطع غیراصولی درختان آکالیپتوس بیشه عباس‌آباد به یکی از دغدغه‌های دوستداران محیط زیست تبدیل شده است؛ امین محراب یکی از دوستداران محیط زیست درباره قطع درختان آکالیپتوس بیشه عباس‌آباد می‌گوید: قطع درختان این بیشه از حدود سه ماه قبل به بهانه خطرآفرین بودن آغاز شده این در حالی است که با توجه به قطر درختان احتمال افتادن آنها کم بود.او از قطع درختان تنومند با قطر تنه حدود ۶۰ سانتیمتر گلایه دارد؛ طبق مشاهدات میدانی افزون بر ۴۰ درخت آکالیپتوس به بهانه خطرآفرین بودن قطع شده‌اند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول مخالفت خود را با قطع درختان موجود در پوشش گیاهی جنگلی عباس‌آباد اعلام کرده است؛ رضا قپانچی‌پور می‌گوید: این مخالفت را بارها اعلام کرده‌ایم البته در بررسی‌های صورت گرفته این اقدام در راستای بی‌خطرسازی صورت گرفته است.
تا اینجا این سئوال پیش می‌آید که برای بی‌خطرسازی یک درخت باید آن را هرس کنیم یا قطع؟
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دزفول سیل پایان سال ۹۷ را یادآور شد که تا اوایل سال ۹۸ ادامه داشت و برخی از درختان عباس‌آباد را ساقط کرد؛ او می‌گوید: این درختان به علت سطحی بودن ریشه سقوط کردند که برای پیشگیری از تکرار این اتفاق، مابقی ۴۰ درخت آکالیپتوس را در عباس‌آباد قطع کردیم.علیرضا فتح الهی معتقد است قطع درختان به صورت قانونی انجام شده و درختان از ارتفاع ۲ متری قطع شده‌اند و با رشد در ماه‌های آینده ارتفاع آنها به پنج متر خواهد رسید.
حال آنکه طبق مشاهدات ما اغلب این درختان از ارتفاع یک تا یک و نیم متر قطع شده‌اند همچنین این شائبه به ذهن می‌آید که هدف از کاشت درختان آکالیپتوس تقویت پوشش گیاهی بیشه عباس آباد نبوده هدف بلکه کسب درآمد بوده است.اگرچه فتح‌الهی بر این موضوع تاکید دارد که قطر و ارتفاع این درختان زیاد بوده و به علت سنگینی درخت امکان سقوط آنها و آسیب زدن به سایر درختان بیشه وجود داشت.انتظار می‌رود هرگونه تغییر در پوشش جنگلی مناطق بکر و زیبای دزفول با دقت و وسواس بیشتری انجام شود و حفظ درختان اولویت نخست مسئولان مربوطه قرار گیرد. بیشه عباس‌آباد بخشی از پارک ملی دز است که از آن به عنوان تنها باقیمانده جنگل‌های گرمسیری جهان نام برده می‌شود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۱/۲۹ -  شماره 4857
جستجو
جستجو
بالای صفحه