عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۲۹۶

چرخش دوباره دلار

رویا خسروی

روز گذشته قیمت دلار در بازار آزاد دوباره به کانال ۲۶ هزار تومان نزدیک شد، این در حالی است که بسیاری توقع داشتند پس از تحولات سیاسی اخیر،‌نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان برسد. کاهش قیمت در بازار ارز از حدود ۳۰ هزار تومان به ۲۱ هزار تومان کاهش یافت. وقتی دلار وارد کانال ۲۱ هزار تومان شد تصور می‌شد، به‌زودی بهای ارز به زیر ۲۰ هزار تومان خواهد رسید و تا ۱۷ هزار تومان سقوط خواهد کرد.
اما به‌یکباره بهای ارز روندی صعودی به خود گرفت و از ۲۱ هزار تومان  و این روزها در حال چرخش در مدار ۲۵ و ۲۶ هزار تومان است.آغاز سال نو چینی، افزایش تقاضای ارز در ماه‌های پایانی سال و از بین رفتن انتظارات کاذب تاثیر تحولات بعد از شکست ترامپ در انتخابات از جمله دلایل افزایش بهای ارز در هفته‌های اخیر بوده است.در سال‌های اخیر به خاطر محدودیت‌های تحریمی ایران نقش چین در تجارت و مبادلات مالی به میزان قابل توجهی رشد داشته است. در هفته‌های منتهی به سال نو چینی مبادلات به سمت تسویه بدهی‌ها و مطالبات حرکت کرده و سطح تجارت کاهش می‌یابد. همین موجب کاهش حجم ورودی ارز از سمت چین و به تبع آن افزایش بهای ارز در بازار شده است.
 اما مهمترین دلیل احتمالا  از بین رفتن انتظارات کاذب بعد از خروج  ترامپ  از کاخ سفید است. برخی فعالان اقتصادی و فعالان بازار ارز تصور می‌کردند با رفتن ترامپ از کاخ سفید تحول سریع و شگرفی در وضعیت تحریمی ایران و نوع رابطه ایران و آمریکا به‌وجود خواهد آمد و این تصور غیرواقعی، انتظارات بسیار کاذبی را در بازار ارز به‌وجود آوردو باعث تغییر رفتار عرضه‌کنندگان و متقاضیان ارز در بازار ارز ایران شده بود. پس از آنکه این فضا و تصورات کاذب آن از بین رفت، رفتار عرضه‌کنندگان و متقاضیان ارز به حالت قبل بازگشت و همین مساله موجب تغییر منحنی قیمت‌ها در بازار ارز شد.

به نظر می‌رسد در شرایط فعلی کشور و جهان، بیش از آنکه سیاست‌های کشورهای غربی بر نوسانات اقتصادی و ارزی موثر باشد، رفتار دولتمردان و انتظار ارسال علامت مثبت از سوی کشور تحریم‌کننده موجب به‌وجود آمدن امیدها و بیم‌های کاذب در فضای اقتصادی کشور می‌شود و همین نوسانات بسیاری بیشترین تاثیر منفی را در فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در اقتصاد به‌وجود می‌آورد، چرا که بلاتکلیفی و شرطی شدن بزرگترین آفت برای شروع هر فعالیت اقتصادی است.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۱/۲۹ -  شماره 4857
جستجو
جستجو
بالای صفحه