عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۳۰۳
بر چه اساسی بازار در دست گروه خاصی دلال است؟

میوه از سبد مصرف مردم حذف شده است

خیارِ ۲۰ هزار تومانی، موزِ ۶۰ هزار تومانی، نارنگیِ ۷۰ هزار تومانی و پرتقالِ ۵۵ هزار تومانی؛ این‌ها قیمت‌های باورنکردنی تعدادی از میوه‌های پُرمصرف بازار است.

تناسب نداشتن درآمد خانواده‌ها با قیمت میوه و سبزیجات سبب شده است تا این کالا کم‌کم از سبد مصرف بخش گسترده‌ای از مردم حذف شود. در ماه‌های گذشته و در میانه کشمکش دولت و مجلس بر سر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال آینده، قیمت میوه در بازار به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. میوه جزو کالاهایی است که هنوز ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن تعلق می‌گیرد هرچند واردات آن در ماه‌های گذشته به شدت کاهش یافته است.اما حذف احتمالی ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها دلیل گرانی میوه نبوده است. ذخیره‌سازی برای مصرف شب عید در کنار قطع برق گلخانه‌ها در ماه گذشته نیز اثر خود را در افزایش قیمت این کالا نشان داده است. افزایش صادرات با هدف ارز‌آوری دلیل دیگر این امر و با توجه به شرایط ارزی کشور، توجیه‌پذیر است. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران در این زمینه گفته است که دولت هیچ محدودیتی برای صادرات میوه وضع نکرده است: در خصوص میوه نگرانی‌هایی داریم، چون اشکالی که وجود دارد صادرات میوه هنوز محدود نشده و الان قیمت برخی میوه‌ها به‌ویژه پرتقال در حال بالا رفتن است و به‌رغم این که چند بار هم تذکر داده‌ایم، عزیزان در تنظیم بازار کشور و وزارت جهاد، صادرات را هنوز محدود نکرده‌اند؛ یا باید صادرات محدود شود یا برای صادرات تعرفه و عوارض وضع کنند. 
کار دلالان نزدیک به دولت است
سمیه رفیعی، نماینده مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفت:  به نظر او دلیل گرانی میوه، دلال‌هایی است که با دولتی‌ها مراوده دارند. شاید این طعنه‌ای به حسن روحانی باشد که پدر دامادش از واردکنندگان و دلالان موز است: دخالت‌های سیاسی در بازار میوه و تره بار در کنار رها‌شدگی و سلیقه‌ای عمل کردن مسئولان مربوطه در این حوزه دلیل تمام گرانی موجود این بازار است که مهمترین آن سیاسی برخورد کردن با این بازار بوده است، در حال حاضر پیچ تنظیم بازار در دست تعدادی از دلالان است؛ اکثر مسئولان همگی آنها را می‌شناسند بر چه اساسی بازار در دست گروه خاصی دلال است؟ نمایندگان مجلس در مصاحبه‌های متعددی که روزهای گذشته انجام داده‌اند، دولت و واردکنندگان نزدیک به مقام‌های دولتی را عامل گرانی میوه و دیگر کالاهای اساسی معرفی کرده‌اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۲/۲ -  شماره 4858
جستجو
جستجو
بالای صفحه