عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۳۱۵

بدتر از بورس؟

گروه اقتصادی کارون: افزایش سرسام‌آور تورم در سال‌های اخیر موجب شده است بسیاری از مردم برای حفظ ارزش پول‌شان سراغ برخی فعالیت‌های جانبی بروند، بازار سرمایه از جمله این فعالیت‌ها بود که ماه‌هاست به محلی برای سرمایه‌سوزی مردم بدل شده است و به گفته کارشناسان هر روز بیش از روز قبل(تا جایی که مشتری برای صف‌های فروش میلیاردی پیدا شود)،‌ نقدینگی از آن خارج می شود.

افتضاحی که در بازار سرمایه پس از کسب درآمد دولتی‌ها به وجود آمده آنچنان زیاد بوده  که حتی قوانینی مثل کاهش دامنه منفی هم در چند روز گذشته نتوانسته، بازار را متعادل کند و نقشه بورس این روزها بسیار ترسناک شده است.
از سوی دیگر،‌مردم که چاره‌ای ندارند و با سرمایه های خرد، دیگر نه می‌توانند در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنند و نه حتی خودرو،‌ به سوی بازار جدیدی جذب شده‌اند که علیرغم جذابیت‌های فراوان، به سبب مبهم بودن بسیاری از شرایط در داخل کشور و البته در جهان، می‌تواند بسیار بیش از بورس آنها را متضرر کند اما از آنجایی که بزار جایگزینی برای این سرمایه‌ها وجود ندارد، پیش بینی کارشناسان این است که مردم در هفته‌ها و ماه‌های آینده بسیار بیشتر از حالا جذب این بازار خواهند شد؛ بازار رمزارزها و یا همان ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر عمده مردم ترجیح می‌دادند برای کسب سود بیشتر و حفظ ارزش دارایی‌های نقدشان سراغ بازارهای طلا و ارز بروند ولی از آنجایی که نوسان در این بازارها بالاست و خرید و فروش‌های هیجانی موجب ضرر سنگین می‌شود، مردم ترجیح دادند که سراغ بازارهای دیگر از جمله خودرو و مسکن بروند اما افزایش قیمت‌ها در سال‌های اخیر به‌خصوص در بخش مسکن موجب شد مردم دیگر قدرت خرید ملک و مسکن و... را نداشته باشند و برای اینکه ارزش سرمایه‌های خردشان از بین نرود دنبال بازار دیگری بودند که بتوانند بدون ریسک حداقل از آب‌رفتن دارایی‌هایشان جلوگیری کنند. مقصد بعدی پول‌های مالباخته‌های بورسی جایی به‌مراتب غیرقابل پیش‌بینی‌تر از بازار سرمایه است؛ به‌گفته کارشناسان بورسی، این روز‌ها افرادی که در بورس ضرر کردند درحال خرید بیت‌کوین هستند!

ارزهای دیجیتال پربازده‌ترین دارایی طی یک سال اخیر در جهان بودند و برخی ارزهای معتبر مانند بیت‌کوین رشد چندین صد  برابری را تجربه کردند. جرقه رشد بی‌امان رمزارزها را شرکت پی‌پل زد و شرکت تسلا و مدیرعامل معروفش ایلان ماسک بنزینی بر این آتش ریخت.شکست دونالد ترامپ که به مخالفت با بیت‌کوین مشهور بود هم در جهش قیمت رمزارزها بی‌تأثیر نبود، میزان پذیرش ارزهای دیجیتال با وجود نوسان شدید و ریسک بالا در دنیا روز به روز بیشتر می‌شود به‌نحوی که ارزش بازار آنها به ۱۴۰۰ میلیارد دلار رسیده و هر روز بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار معامله صورت می‌گیرد. بازده این بازار در غیاب فرصت‌های مناسب و شفاف سرمایه‌گذاری در ایران سبب هجوم سرمایه‌گذاران ایرانی نیز شده است. باید منتظر ماند و دید آیا نتیجه این سرمایه‌گذاری از بورس بهتر خواهد شد یا بدتر!

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۲/۴ -  شماره 4860
جستجو
جستجو
بالای صفحه