عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۴۴۱
رقم دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰ مشخص شد؛

با افزایش ۳۹ درصدی،‌۴ میلیون و۲۰۰ هزار تومان

حداقل دستمزد کارگران در سال آینده با افزایش ٣٩ درصدی به ۴۱۹۰۷۰۰۰ ریال برای خانواده ٣/٣ نفری رسید.

سومین نشست شورای عالی کار ساعت ۱۸ با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان نماینده دولت و نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار شد.
سرانجام پس از ساعت‌ها چانه زنی نمایندگان کارگری و کارفرمایی حداقل مزد کارگران تعیین شد.گفتنی است سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد برای سال ۱۴۰۰ به میزان ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان تعیین شده بود.حق مسکن ۴۵۰ هزار تومان و ۶۰۰ هزارتومانی بن و خوار و بار است. پایه سنوات ۱۴۰ هزار تومان شد.با افزایش ۳۹ درصدی، مزد روزانه حداقل بگیران به ۸۸۵۱۶۵ ریال و پایه مزد ماهانه به ۲۶۵۶۲۹۰۰ ریال رسید.سایرسطوح مزدی ۲۶ درصد بعلاوه ۲۴۱ هزار تومان افزایش خواهند داشت.
حدود ۶۱درصد سبدمعیشت را پوشش می‌دهد
دبیرکل کانون عالی کارفرمایی با اشاره به اینکه افزایش ۳۹درصدی مزد روی پایه حقوق برای حمایت از بازنشستگان بود،  گفت: این رقم حقوق تقریباً‌۶۱درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد.
حمیدرضا صیفی درباره دستمزد ۱۴۰۰ گفت: نظر کارفرمایی برای افزایش مزد ۳۴.۲ درصد مطابق نرخ تورم بود. اما ۵درصد بالاتر از تورم دستمزد را افزایش دادیم. این عدد حدود۶۱ درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد.با افزایش ۳۹درصدی که روی پایه حقوق انجام شد, کمی هم به نفع بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی شد. بنگاه‌های کوچک ما قطعاً با مشکلاتی روبرو خواهند شد و امیدواریم با حمایت دولت تعدیل نیرو اتفاق نیفتاد. صیفی درباره اینکه برخی می‌گویند افزایش قدرت خرید کارگران به نفع کارفرمایان است،  گفت: اقتصاد را ۵۰درصد خدمات و ۳۲ درصدصنایع شود.یكی از موارد را حوزه کشاورزی تشکیل می‌دهد. بسیاری بنگاه‌ها دچار مشکل می‌شوند.حمایت از حوزه کارگری باید به صورت غیر مستقیم و با کنترل قیمت‌ها شکل بگیرد. جامعه کارگری بعد از سال‌ها پذیرفت و مزد منطقه‌ای را پژوهش کند. امیدواریم از سال آینده مزد منطقه‌ای و صنایع مختلف اجرا شود. دغدغه کارفرمایی روی صنایع کوچک است. وی تأکید کرد: برای حفظ قدرت خرید کارگران بود. بعد از تعیین مزد ۹۹ حدود ۵۱.۵ درصد سبد معیشت را تأمین کردیم. اما امسال حدود ۶۱.۵ درصد از سبد معیشت کارگران تأمین می‌شود. افزایش دستمزد روی پایه حقوق برای کمک به بازنشستگان بود.
 حداقل حقوق بازنشستگان باید ۳۹درصد افزایش یابد
نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با بیان امیدواریم به‌بهانه افزایش مزد قیمت‌ها افزایش پیدا نکند گفت: سهم دستمزد در تورم کمتر از ۴درصد است.
علی خدایی گفت: این دستمزدی که برای ۱۴۰۰ تعیین شد کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد اما به‌خاطر مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد, به‌ناچار این رقم را پذیرفتیم، امیدواریم دستگاه‌های نظارتی کنترل بازار را به‌عهده داشته باشند تا قیمت‌ها به‌بهانه افزایش دستمزد چند برابر نشود.وی ادامه داد: مطابق ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی, سازمان موظف است که حقوق بازنشستگان خود را حداقل به‌میزان ۳۹درصد افزایش دهد اما بحث دیگر این است که قانون همسان‌سازی تصویب شده است و کف حقوق بازنشستگان باید از حد قانونی کمتر نباشد. عملاً‌ شاید شاغلان بتوانند کسری دریافتی خود را برای تأمین مخارج با شغل دوم جبران کنند، با مشکلاتی که بازنشستگان دارند امیدواریم مسئولان تأمین اجتماعی به‌گونه‌ای حقوق را افزایش دهند که بخشی از مشکلات بازنشستگان حل شود. تأثیر افزایش دستمزد کارگران روی نرخ تورم کمتر از ۴ تا ۵ درصد است. امیدواریم به‌بهانه افزایش دستمزد قیمت‌ها افزایش نیابد، امیدواریم نهادهای ناظر به این مسئله توجه کنند. دستمزدی که تعیین شد به هیچ عنوان حداقل‌های زندگی کارگران را تأمین نمی‌کند. نمایندگان کارگران از مبلغ تعیین‌شده دستمزد رضایت ندارند.

 

 

تجمع سراسری بازنشستگان در آستانه نوروز  
با نزدیک شدن به پایان سال، اعتراضات سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی در ایران هم‌زمان با اعتصاب‌های پراکنده کارگری در شهرهای مختلف کشور دیروز هم ادامه یافت؛ تجمع‌کنندگان عدم پرداخت حقوق کافی و گرانی‌ها را در شعارهایشان مورد اعتراض قرار دادند. بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران و شهرهایی از جمله تبریز، کرج، اصفهان، رشت، اردبیل،‌ شوشتر، کرمانشاه، اهواز و اراک به دلیل عدم تحقق مطالبات خود در مقابل ساختمان‌های تامین اجتماعی دست به تجمع زدند. در فیلم‌های انتشاریافته معترضان شعارهایی از جمله «دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند»، «یا حجت‌بن‌الحسن، ریشه ظلمو بکن»، «گرانی تورم، بلای جان مردم» و «تا حقمونو نگیریم،‌ آروم نمی‌نشینیم» سر دادند. تجمع‌کنندگان خواستار ابطال ماده ۶۹ تامین اجتماعی،‌ افزایش حقوق سالانه، درمان رایگان و همسان‌سازی پرداخت‌های خود با سایر بازنشستگان کشوری و لشکری هستند.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۲/۲۵ -  شماره 4876
جستجو
جستجو
بالای صفحه