عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۴۵۲

بن‌بست برجام در حال شکسته‌شدن است

رئيس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: به نظر می‌رسد که مذاکرات هسته‌ای از «بن بست عبور کرده» و طرفین بحث اینکه «چه کسی باید قدم اول را بردارد» را پشت سر گذاشته و مذاکرات مربوط به احیای برجام وارد «مراحل فنی» شده است.

علی اکبر صالحی با اشاره به جلسه مجازی معاونان وزرای خارجه کشورهای حاضر در برجام که روز جمعه ۱۳ فروردین برگزار شد، گفت این جلسه در «بستر سیاسی و حقوقی» بوده و «فعلا چند قدم جلو رفتیم». صالحی گفت:  در این مرحله نمی‌تواند اطلاعات و جزییات مرتبط با مذاکرات را افشا کند ولی به روند کنونی مذاکرات «خوش‌بین» است و باید «یک هفته» برای اعلام جزییات بیشتر صبر کرد. بخشی از مواردی که رئيس سازمان انرژی اتمی ایران به آن اشاره دارد، مربوط به جلسه روز سه‌شنبه، ۱۷ فروردین است که قرار است برای مشخص کردن لغو تحریم‌ها علیه ایران و اجرای تعهدات برجامی توسط ایران، در وین برگزار می‌شود.در این مذاکره «مقام‌های ارشد آمریکایی» حضور دارند ولی میان نمایندگان ایران و آمریکا گفت‌وگوی مستقیم انجام نخواهد شد. 
صالحی درباره جزییات مربوط به نحوه احیای برجام و اجرای دوباره تعهدات هسته‌ای ایران گفت بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود زمان‌بر است و حداقل «دو سه ماه زمان» نیاز دارد ولی ایران می‌تواند در شروع کار، برخی اقدامات را متوقف کند و سانتریفیوژهای جدید را نصب نکند و درباره درصد غنی‌سازی توافق کند و بلافاصله غنی‌سازی ۲۰ درصد را متوقف کند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۱/۱۵ -  شماره 4879
جستجو
جستجو
بالای صفحه