عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۴۵۴

بحران واکسیناسیون عمومی

گروه اجتماعی کارون: تحریم خودخواسته ایران برای عدم واردات واکسن‌های فایزر و مدرنا که پس از موفقیت در انگلیس و آمریکا، آزمون خود را به خوبی در جهان پس داده‌اند و اصرار بر ادامه این روند و عدم تغییر نظر مسئولین در رفع این معضل، باعث شده علیرغم اینکه ایران امروز در میان کشور‌های مبتلا به کرونا جزو نخستین کشورهاست در عملیات واکسیناسیون ضعیفترین عملکرد را داشته باشد و واکسن‌های اسپوتینک روسیه و سینوفارم چینی نیز قطره چکانی توزیع و تزریق می‌شود تا هر روز شاهد از دست رفتن تعداد دیگری از هموطنان باشیم آن هم در شرایطی که می‌توان به با وارادات صحیح واکسن همچون همه کشورهای دنیا،‌ این معضل را حل و فصل کرد .

به اعتقاد کارشناسان،‌ مشکل  اصلی در این میان در نبود شفافیت در گفتار و کردار است. آن چیزی که به ارتباط میان مردم و حاکمیت لطمه وارد می‌کند و افراد را بی‌اعتماد می‌کند، نبود شفافیت در زمینه تهیه و تامین واکسن است.
در شرایطی که زمزمه های شروع موج چهارم کرونا به گوش می رسد، واکسیناسیون سراسری کرونا در ایران همچنان با سرعت بسیار پایینی در حال انجام است.روحانی درآخرین اظهارات کرونایی با رد هر گونه مسدولیتی در قبال واردات واکسن که جز وظایف دولت‌ها در سرارسر جهان بوده است،‌ بخش خصوصی را به واردات و توزیع واکسن فرا خواند! موضوعی که انتقادات فراوانی را هم از جانب مردم و هم کارشناسان و هم کادر بهداشت و درمان کشور در پی داشت.
واگذاری واردات واکسن به بخش خصوصی با وجود وعده‌های قبلی هیات امنای ارزی وزارت بهداشت برای تامین آن، با حاشیه‌های فراوانی همراه شد که حکایت از شانه خالی کردن این وزارتخانه در تامین واکسن کرونا دارد به اعتقاد کارشناسان،‌ واگذاری واردات واکسن به شرکت های خصوصی، احتمال ایجاد شبکه مافیای دارو، فروش واکسن خارج از مسیر اصلی، ناتوانی در توزیع عادلانه و از همه اینها مهم تر قیمت بالا و کیفیت پایین واکسن را ایجاد می کند و باید در این زمینه شفاف سازی شود.در واقع پرسش اصلی این است که شرکت های خصوصی با چه مکانیزمی می خواهند واکسن بخرند؟ آیا در کوواکس سیستمی پیش بینی شده که امکان فروش به واسطه و دلال وجود داشته باشد؟ اگر این امکان وجود دارد باید برای این سازوکار متأسف بود. نکته دیگر این است که دلالان و واسطه ها در شرکت های خصوصی، همیشه به دنبال سود بیشتر هستند. در حالی که قبلا رئیس دولت اعلام کرده بود که واکسن به طور رایگان توزیع می شود، با این وضعیت سازمان غذا و دارو و نظام درمان باید واکسن ها را به قیمت بیشتری از شرکت های خصوصی بخرند و رایگان تزریق کنند. چرا باید از چنین سازوکاری استفاده شود؟ چرا بخش دولتی به طور مستقیم اقدام نمی کند؟ واردات واکسن وظیفه دولت است.

وزارت بهداشت اعلام کرده است که تاکنون سه فراخوان برای شرکت‌های خصوصی و غیر دولتی برای واردات واکسن کرونا صادر شده است که اگر توان خرید واکسن دارند، اسناد و مدارک خود را ارسال کنند. درواقع واردات واکسن کرونا از منابع معتبر برای بخش خصوصی آزاد شده، اما با این وجود هنوز واکسنی از طرف بخش خصوصی وارد نشده است. واکسیناسیون کشوری کرونا با واکسن‌های سینوفارم چین، اسپوتنیک‌ وی روسیه و کواکسین هند در حال انجام است. در شرایطی که دولت امیدوار است تا پایان امسال، همه مردم را در برابر کرونا واکسینه کند، اما به نظر می رسد که با توجه به روند کند واکسیناسیون کشوری، تحقق این وعده با اما و اگرهای زیادی همراه باشد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۱/۱۵ -  شماره 4879
جستجو
جستجو
بالای صفحه