عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۴۵۵
نقشه سراسر قرمزرنگ بورس؛

شاخص بورس تحت تاثیر رفتارهای هیجانی

خبر‌های مثبت برجامی هم نتوانست یک شروع سبزرنگ برای معاملات بورس رقم بزند و نخستین روز کاری هفته شاهد روند نزولی شاخص کل و تشکیل صف‌های فروش در ساعات ابتدایی معاملات بودیم به طوری که تنها در ۳۰ دقیقه، شاخص کل بورس تهران ریزش پنج هزار و ۶۰۰ واحدی را پشت سر گذاشت و به محدوده یک میلیون و ۲۸۸ هزار واحد رسید و در پایان روز بیش از ۱۱ هزار واحد کاهش یافت.

در معاملات دیروز بازار سرمایه شاخص کل بورس با ۱۱ هزار و ۶۴۸ واحد نزول تا رقم یک میلیون و ۲۸۲ هزار واحد کاهش یافت. شاخص کل و معیار هم وزن هم ۱۵۳۳ واحد کاهش یافت و رقم ۴۴۱ هزار و ۱۱۴ واحد را ثبت کرد.معامله گران ۲۹۱ هزار معامله به ارزش ۳۲ هزار و ۹۶۲ میلیارد ریال انجام دادند. فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، معدنی و صنعتی چادرملو، پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی پارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.
معاملات در کمترین حد ممکن
درحالی که ارزش معاملات بازار سهام در دوره رونق این بازار از ۲۰ هزار میلیارد تومان هم عبور کرده بود اکنون میزان ارزش معاملات در حد سه هزار میلیارد تومان است. شاخص بورس دیروز  هم منفی بود و به یک میلیون و ۲۸۲ هزار واحد رسید. افت حدود یک درصدی شاخص بورس درحالیست که در هفته گذشته نیز در مجموع بازدهی هفتگی این بازار منفی حدود یک درصد بود.در معاملات روز  شنبه سه نماد فولاد، فملی و شستا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ با فاکتورهای مختلفی روبه‌رو است. کارشناسان وجود تعداد زیادی از فاکتورهای تاثیرگذار در سال ۱۴۰۰ در بازار سرمایه را دلیل بخش عمده‌ای از رفتارهای هیجانی می‌دانند. روند نوسانی بازار سهام در سال گذشته در جریان معاملات سال ۱۴۰۰ ادامه دار است. شاخص حرکت نوسانی خود را ادامه می‌دهد و همچنان در یک روند نزولی در حال حرکت است.
کارشناسان بازار سرمایه معتقدند تعداد فاکتورهای زیادی در سال ۱۴۰۰ وجود دارد که در بازار سرمایه تاثیر می‌گذارند. قرارداد ۲۵ ساله با چین و جلسه ۱+۵ برای رسیدگی بازگشت احتمالی آمریکا به برجام عواملی هستند که در چند روز اخیر ایجاد شدند و طبیعتا در رفتارهای هیجانی موجود در بازار سهام تاثیر می‌گذارد.مهدی رضایتی، کارشناس بازار سرمایه درباره رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه گفت: با توجه به افزایش حجم عرضه در ماه‌های گذشته و ورود نقدینگی کم به بازار قدرت فروشندگان کاهش پیدا کرده است. با توجه به کاهش حجم معاملات در ابتدای معاملات سال ۱۴۰۰ می‌توان گفت بازار در حالت رکود باقی مانده است و تحرکات زیادی در بازار دیده نمی‌شود.کارشناسان بازار سرمایه معتقدند با توجه به کاهش قدرت خرید سهامداران و ادامه روند خروج نقدینگی از بازار روند منفی در شاخص ادامه‌دار است. افزایش حجم عرضه در نمادهای بزرگی همچون تجارت، وبصادر، خودرو و خساپا نشان می‌دهد حقوقی‌ها که در آخرین روزهای معاملات سال ۹۹ از بازار حمایت‌هایی می‌کردند، در حال حاضر حمایتی انجام نمی‌دهند.بازار سهام در جریان معاملات دیروز شاهد قفل بودن تعداد زیادی از نمادها در صف فروش بود که این مساله نشان دهنده رفتارهای هیجانی در بازار و از طرفی کاهش ۹ هزار واحدی شاخص بورس نشان دهنده آن است که بازار همچنان نیاز به نقدینگی و بازگشت اعتماد دارد.رضایتی با بیان اینکه الزام صندوق‌ها برای ورود به بازار که با تزریق حدود ۹ هزار میلیارد تومان به بازار همراه بود، تا حدودی بازار را حرکت داد و توانست به بازار کمک کند، اما در حال حاضر همانطور که پیش‌بینی می‌شد آن حجم از نقدینگی برای بازار کافی نبود و پس از مدت کوتاهی روند تعادلی روند نزولی شاخص برگشت.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۱/۱۵ -  شماره 4879
جستجو
جستجو
بالای صفحه