عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۶۰
تروریست‌های طالبان: پنجشیر تحت کنترل ماست

تشدید بحران انسانی در افغانستان

گروه بین‌الملل: تروریست‌های طالبان می‌گویند، بر تاسیسات دولتی در ولایت پنجشیر مسلط شده‌ و درگیری‌ها در حال حاضر در مرکز ولایت یعنی شهر بازارک در جریان است.

بلال کریمی، سخنگوی طالبان در توییتر نوشت: نیروهای طالبان روز، یکشنبه بر مرکز پنجشیر و مقر اصلی پلیس و تمام تاسیسات دولتی تسلط یافتند. به گفته او، نیروهای جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود متحمل تلفات زیادی شدند. این سخنگو می‌افزاید: بسیاری از سلاح‌ها و وسایل نقلیه و مهمات به دست طالبان افتاده است. اما سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید: «طالبان به ارتفاعات دربند در مرز بین ولایت‌های کاپیسا و پنجشیر رسیدند، اما آن‌ها دفع شدند.» فهیم دشتی در توییتی افزود: «دفاع از سنگر افغانستان شکست ناپذیر است.» با ادامه حملات نیروهای طالبان برای تصرف پنجشیر در شمال کابل،  جبهه مقاومت ملی  گفت که نیروهای این جبهه ولسئوالی پریان را به طور کامل از طالبان پس گرفته‌اند. اظهارات ضد و نقیض درخصوص درگیری‌ها در منطقه درحالیست که فهیم دشتی، از سخنگویان جبهه مقاومت پنجشیر در توییتی نوشته‌است پریان  از وجود طالبان کاملا پاکسازی شد. دشتی افزوده که در اثر انسداد مسیر بازگشت کاروانی از نیروهای طالبان،  دست کم هزار  نفر از آن‌ها گیر مانده بودند و  هنگام فرار و عقب‌نشینی توسط مردم محل با کمک رزمندگان مقاومت کشته، تسلیم یا اسیر شدند.او همچنین گفته که شمار زیادی از افرادی که به اسارت درآمده‌اند،  خارجی و بیشتر پاکستانی  هستند. نیروهای طالبان به دلیل  انفجار کوه  از عقب در منطقه دشت ریوت تحت محاصره قرار گرفته و تمام وسایط و تجهیزات‌شان به جا ماند.پنجشیر تنها ولایت افغانستان است که هنوز تحت تصرف طالبان در نیامده است. در حدود دو هفته گذشته نیروهایی که خود را  جبهه مقاومت ملی  می‌خوانند به رهبری احمد مسعود علیه حملات طالبان مقاومت می‌کنند. پدر وی احمدشاه مسعود در دهه ۱۹۸۰ با نیروهای شوروی جنگیده بود و پس از نیز در دهه ۱۹۹۰ با طالبان مبارزه کرده بود.به هر دو طرف در نتیجه درگیری‌های شدید در روزهای گذشته تلفاتی وارد شده است.پنجشیر، در فاصله کوتاهی با شمال کابل، پایگاه جبهه مقاومت ملی و گروه چند قومی است که از شبه نظامیان و اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان تشکیل شده است.پنجشیر از کوچک‌ترین ولایت‌های افغانستان است، جمعیتی بین ۱۵۰،۰۰۰ تا ۲۰۰،۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند، دره‌‌هایی پنهان در پشت قله‌های کوه که ارتفاع ۹،۸۰۰ فوت (۳۰۰۰ متر) بالاتر از رودخانه پنجشیر دارد. در همین حال، قرار است طالبان دولت جدید خود را معرفی کند. این در حالی است که ادارات و مراکز دولتی این کشور تعطیل هستند. از سوی دیگر، جابه‌جایی قدرت و عدم دسترسی طالبان به منابع مالی به تورم کنترل نشده دامن زده است.
سخنگوی طالبان در دوحه، پایتخت قطر اعلام کرد که دولت این کشور روز جمعه تشکیل می‌شود. او درباره ترکیب این دولت توضیحی نداده است.طالبان مدعی است که رویکرد جدیدی در پیش گرفته و نسبت به تضمین حقوق شهروندان و از جمله به حق کار برای زنان توجه خواهد کرد. طالبان دولت جدید این کشور را دولتی فراگیر خوانده اما گفته می‌شود، سیاستمدارانی که در بیست سال گذشته در شمار مسئولان ارشد افغانستان بوده‌اند، در ترکیب این دولت نقشی نخواهند داشت. در صورت واقعیت داشتن اظهارات مسئولان طالبان عبدالله عبدالله نیز از چرخه قدرت سیاسی در این کشور به دور خواهد ماند.پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان طالبان کنترل فرودگاه کابل را برعهده گرفت. این در حالی است که طالبان بدون کمک خارجی قادر به راه‌اندازی این فرودگاه بین‌المللی نیست. گفته می‌شود گروهی از متخصصان قطری برای راه‌اندازی مجدد فرودگاه کابل به آن کشور اعزام شده‌اند. کنترل طالبان بر فرودگاه کابل باعث آن شده است که شماری از شهروندان برای خروج از افغانستان به سوی مرزهای این کشور هجوم بیاورند. هزاران نفر در مرزهای افغانستان با دو کشور پاکستان و ایران منتظر خروج از آن کشور هستند. به گزارش خبرگزاری‌ها مرزهای این دو کشور در حال حاضر مسدود شده‌اند. ارتش آمریکا اعلام کرده است که طی دو هفته گذشته اقدام به خروج ۱۲۳ هزار نفر از شهروندان آن کشور، شهروندان دیگر کشورهای عضو ناتو و همچنین شماری از همکاران محلی آمریکا در افغانستان نموده است.وزارت امور خارجه آلمان هنوز آماری درباره تعداد همکاران محلی خود که به خارج از افغانستان منتقل شده‌اند، منتشر نکرده است.بر اساس ارزیابی سازمان ملل متحد حدود نیم میلیون نفر از مردم افغانستان به علت قدرت‌گیری طالبان مایل به ترک این کشور هستند.در همین رابطه وزیران کشور اعضای اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه پیرامون پذیرش پناهجویان افغان تشکیل جلسه داده بودند. جلسه‌ای که بدون کسب نتیجه به پایان رسید. وزیران کشور اتحادیه اروپا متعهد شدند تا با پرداخت کمک به کشورهای منطقه، امکان اسکان پناهجویان افغان در آن کشورها را فراهم سازند.در پی سقوط دولت افغانستان بحران اقتصادی در این کشور تشدید شده است. گفته می‌شود بهای بسیاری از کالاها روزانه افزایش می‌یابد.از سوی دیگر بسیاری از شهروندان افغانستان برای دسترسی به سپرده‌های خود به بانک‌ها مراجعه کرده و در برابر بانک‌ها صف‌های طولانی تشکیل شده است.طالبان از بانک‌های این کشور درخواست کرده کار خود را آغاز کنند اما برای برداشت سپرده‌ها محدودیت‌هایی تعیین کرده است.طالبان در حال حاضر با مشکل مالی جدی روبه‌رو است. امکان دسترسی آن‌ها به دارایی‌های مالی این کشور در خارج از مرزهای افغانستان وجود ندارد. گفته می‌شود که بانک مرکزی افغانستان ده میلیارد دلار در حساب‌های خود در خارج از کشور دارایی دارد. طالبان رئیس جدیدی برای بانک مرکزی این کشور تعیین کرده است، اما بسیاری از مسئولان ارشد بانک مرکزی و از جمله رئيس پیشین این بانک خاک افغانستان را ترک کرده‌اند.طالبان برای تشکیل دولت، مهار بحران اقتصادی و تامین مایحتاج روزمره مردم نیاز به ارز خارجی دارند. این در حالی است که کشورهای پرداخت کننده کمک مالی به افغانستان پرداخت پول به آن کشور را متوقف کرده‌اند. از این رو طالبان از کشورهای دیگر درخواست کرده است پس از اعلام موجودیت دولت خود، با افغانستان مناسبات عادی برقرار کنند.
 عنوان رهبر طالبان در دولت جدید
مقام‌های پاکستانی به سی.ان.ان گفتند که انتظار دارند هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در دولت جدید این گروه در افغانستان به عنوان  رئیس کشور و فرمانده کل قوا  نامید شود. هبت‌الله آخوندزاده از سال ۲۰۱۶ که به عنوان رهبر طالبان معرفی شد، در ملاءعام دیده نشده است. او اصالتا اهل ولایت بلوچستان پاکستان است و سابقا معاون اختر محمد منصور، رهبر پیشین طالبان بود که در سال ۲۰۱۶ در جریان حمله پهپادی آمریکا کشته شد.به گفته مقام‌های پاکستانی، مذاکرات درباره سایر پست‌ها ادامه دارد. ملا آقا در پست وزیر دارایی معرفی شده است، اما مقام‌ها می‌گویند که سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه قدرتمند حقانی هم به این سمت  علاقه دارد.با این حال، این دو فرد با تحریم‌های بین‌المللی مواجه هستند و مقام‌های پاکستانی می‌گویند که آنها درک می‌کنند که طالبان از انتصاب اعضایی در کابینه که هدف تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند، اجتناب خواهند کرد.مقام‌ها همچنین به سی.ان.ان گفتند که محمد یعقوب و عبدالقیوم ذاکر که هر دو از سال ۲۰۱۶ به عنوان معاون‌های رهبری طالبان حضور دارند، به دنبال پست وزیر دفاع هستند. یعقوب، پسر موسس طالبان و اولین رهبر این گروه به نام ملا عمر است. ذاکر در گوآنتانامو زندانی بوده است.

 

طالبان، مولوی متوکل را سر بُریدند و بر جسدش اسید ریختند!
برادر مولوی ابو عبید‌الله متوکل، عالم شناخته شده‌  کشور می‌گوید:  تروریست‌های طالبان ده روز پیش برادرش را از مربوطات حوزه  پنجم شهر کابل بردند و‌ دیشب جسد‌ش را از ساحه‌ (خیابان) ارغندی ولسئوالی پغمان با سربریده یافته‌اند!
به نوشته هرات تایمز، شاه رسول، می‌گوید که روی جسدها تیزاب (اسید) نیز پاشیده شده است! به گفته‌  او قاری عبیدالله نیز همرای برادرش بوده و وی نیز سربریده شده است. طالبان تاکنون در مورد واکنشی نداشته‌اند.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۱۵ -  شماره 4980
جستجو
جستجو
بالای صفحه