عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۶۱
جایگزین گوشت ٢٠٠ درصد گران شد!

افزایش ۳۸ درصدی قیمت پنیر

اگرچه مردم این روزها لبنیات را گران و حتی بعضا دو برابر نرخ یکی دو ماه گذشته خرید می کنند، اما هنوز هم لبنیات در حال افزایش قیمت است!

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی از افزایش ۳۸ درصدی قیمت پنیر خبر داد و گفت که در بازار سویا گران فروشی ۲۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته و سودجویی در حال وقوع است‌. 
قاسمعلی حسنی با بیان اینکه حدود ۲۵ میلیون خانوار صبحانه پنیر مصرف می‌کنند، اظهار کرد: قیمت پنیر ۴۰۰ گرمی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود، اما اخیراً قیمت ۲۰ هزار تومانی روی آن درج شده است؛ یعنی ۳۸ درصد افزایش قیمت. همچنین قیمت هر کیلو پنیر بدون بسته‌بندی نیز به ۵۰ هزار تومان رسیده است. به گفته وی، دامداران افزایش قیمت‌ نهاده‌های دامی علوفه و غیره را علت افزایش قیمت پنیر عنوان کرده‌اند و همچنین طبق گفته خودشان با مجوز سازمان حمایت قیمت پنیر را افزایش داده‌اند. اخیرا سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی نیز اعلام کرده بود که شیر و لبنیات از قیمت‌گذاری دستوری خارج شده و از افزایش حدود ۲۰ درصدی قیمت محصولات لبنی خبر داده بود. وی با بیان اینکه اگر بخواهیم شیر و یا محصولات لبنی گران نشود باید به دنبال راه جبران باشیم، گفت: در راه حل نخست کارخانجات صنایع لبنی می توانند شیر را گران خرید کنند، با این وجود محصول لبنی خود را گران نکنند.
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی در ادامه از افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت سویا خبر داد و تصریح کرد: در بازار سویا گران فروشی ۲۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته و سودجویی در حال وقوع است‌. به گفته وی قیمت دولتی هر کیلو سویا در حال حاضر ۶۸۰۰ تومان است، اما در بازار به قیمت ۲۲ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که سویا به دلیل ارزان تر بودن نسبت به گوشت، در برنامه غذایی اقشار مختلف جایگزین گوشت شده است.
گفتنی اینكه،‌ افزایش قیمت مواد پروتئینی مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی، شیر و لبنیات از ابتدای امسال موجب رشد نسبی تقاضای خرید برای برخی اقلام مواد غذایی جایگزین مانند سویا، حبوبات و ماکارونی شده است.به‌گفته فعالان صنفی در ۵‌ ماه نخست امسال به‌دلیل شیوع کرونا، کمترشدن برگزاری مراسم مهمانی، عزاداری و عروسی و افت قدرت خرید مشتریان، میزان مصرف انواع مواد غذایی ۳۵ درصد افت داشته است. 

 

وقتی رئیس‌جمهور سیگنال‌های مثبت برای مذاكره مخابره می‌كند؛ 
احتمال رفع تحریم‌ها،‌قیمت ارز را كاهشی كرد

به دنبال سخنان رئیس‌جمهور درباره احتمال رفع تحریم‌ها و بازگشت به مذاکرات، بازار ارز روز یکشنبه ریزشی آغاز به کار کرد؛ ظاهرا تغییر انتظارات تا جایی پیش رفته که فعالان بازار آزاد آینده را هم ریزشی پیش‌بینی می‌کنند.
 اگر دلار دستته نگه ندار. روند کاهشیه. الان بفروشی بهتر از دو ساعت دیگه است. دیشب هم رئیسی حرف زده الان همه‌جا جو حرفاشه. این‌ها جملات یکی از دلالان خیابان فردوسی است، بعد از این که اعلام می‌کند قیمت دلار برای خرید دوباره وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شده است. به گفته او آغاز بازار امروز، دلار با نرخ ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان توسط دلالان خریداری می‌شود.
این درحالی است که تحلیل‌گران فنی باور دارند رسیدن دلار به زیر محدوده ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان می‌تواند حجم فروش را در بازار بالا ببرد و باعث ریزش بیشتر شود.یکی دیگر از دلالان نیز در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز اعلام می‌کند که بازگشایی بازار هرات بر وضعیت بازار بسیار موثر بوده است.او می‌گوید: بازار هرات مرجع و منبع معاملات ماست. وقتی باز شده یعنی اوضاع آرام است. نه تنها بخش زیادی از اسکناس که حواله ما هم از بازار هرات تامین می‌شود. تا الان هم بازار اصلی آنها بسته و وضعیت پرتنش بود. الان هم بازار هرات باز شده هم  رئیس‌جمهور صراحتا حرف از مذاکره زده. حتما مذاکرات به نتیجه نزدیک شده است. 
البته آنطور که از حرف‌های او پیداست بساط تزریق ارز در بازار توسط صرافی‌ها همچنان پهن است. بنابراین با تغییر جهت انتظارات تورمی در پی سخنان رئیس‌جمهور بعید نیست که دلار موقتا مسیری ریزشی در پی بگیرد.یکی دیگر از معامله‌گران بزرگ بازار فردوسی، که به آینده مذاکرات بسیار خوشبین است، نیز عنوان می‌کند: با این وضعیت اقتصاد چاره‌ای جز مذاکره ندارند. تحریم‌ها باید رفع شود. با این وضعیت نقدینگی فقط برداشتن تحریم‌ها و ورود ارز می‌تواند بازار ارز را آرام کند. اگر دلار دارید طمع نکنید و بفروشید. 
او البته در ادامه سخنانش سناریوی دیگری را مد نظر قرار داده و می‌گوید: این احتمال هم هست که الان بازار تحت تاثیر حرف‌های رئیسی بریزد اما چند روز دیگر وزیر امور خارجه‌‌ مانند دفعه قبل سیگنال دیگری بدهد. تا ایران و آمریکا سر میز مذاکره نروند همین بساط است. ظاهرا بازار ارز صبح روز یک‌شنبه را در حالی آغاز کرده که به شدت تحت تاثیر اولین سیگنال صریح مذاکراتی رئیس‌جمهور است.
ابراهیم رئیسی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی موضع رسمی دولتش درباره مذاکره را عنوان کرد و با بیان این که خواهان رفع تحریم‌هاست، حتی به تولیدکنندگان گفت تولید را افزایش دهید چون زمینه صادرات دارد مهیا می‌شود.آن هم درحالی که همین چند روز پیش وزیر امور خارجه او اعلام کرده بود که درباره مذاکرات عجله‌ای وجود ندارد و حداقل دو تا سه ماه زمان می‌برد که موضع دولت درباره مذاکرات مشخص شود!بنابراین به نظر می‌رسد بازار ارز باز هم تحت تاثیر سیگنال‌های سیاسی لحظه‌ای قرار گرفته و در حالت تزلزل انتظارات تورمی، هر پیامی درباره برجام و رفع تحریم‌ها می‌تواند مسیر بازار را تغییر دهد.البته علت ریزش امروز فقط این نیست. مسئله هرات و تاثیر دست کم روانی آن را نباید در بازار ارز داخل دست کم گرفت.از روز شنبه با اعلام خبر آغاز به کار بازار صرافی کابل به نام سرای شهزاده توسط سخنگوی طالبان، وسترن یونیون، بزرگ‌ترین شرکت انتقال و حواله پول در جهان، اعلام کرد:  خدمات خود به افغانستان را پس از حدود دو هفته تعلیق، از سر گرفته است. این مساله به آن معناست که احتمال آرام گرفتن فضای ارزی افغانستان بیشتر شده است.

 

برای ایجاد فرصت شغلی راهی جز سرمایه‌گذاری وجود ندارد
ایجاد یک میلیون شغل در سال؛ از رویا تا واقعیت

 گروه  اقتصادی: 
 یک میلیون شغل در سال یکی از وعده‌های انتخاباتی ابراهیم رئیسی بود که حالا با روی کار آمدن او به عنوان یکی از اهداف اصلی تیم اقتصادی دولت سیزدهم مطرح است. در همین رابطه وزیر کار بارها بر نقش وزارت کار در تحقق این هدف تاکید داشته است. عبدالملکی در گفت‌وگوی زنده‌ی تلویزیونی خود وزارت کار را متولی این امر دانست و بیان کرد: ریاست شورای عالی اشتغال کشور برعهده‌  شخص رئیس‌جمهور است و این وظیفه به وزارت کار تنفیذ شده است. 
عبدالملکی البته بر هماهنگی تیم اقتصادی دولت سیزدهم برای تحقق هدف ایجاد یک میلیون شغل در سال تاکید کرد و رسیدن به این هدف را امکان‌پذیر دانست. در خصوص امکان تحقق این هدف و ملزومات رسیدن به آن، آلبرت بغزیان (استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی) می‌گوید: برای رسیدن به این هدف اولین اقدام برنامه‌ریزی است. هیچ اقتصاددانی نمی‌تواند ادعا کند که برای ایجاد شغل سیاستهای پیچیده‌ای وجود دارد، بلکه ما می‌دانیم افزایش تولید تنها مسیر تحقق این هدف است. تا زمانی که یک واحد تولیدی ایجاد نشود و یا توسعه‌ی ظرفیت نیابد و یا یک واحد تولیدی که قبلا از کار افتاده به کار برنگردد، شغل ایجاد نمی‌شود و مشاغلی که غیر از این ایجاد شوند، مشاغل کاذب هستند. البته فعالیت‌های خدماتی مولد و سازنده هم در این زمره قرار می‌گیرند، اما آن دسته از فعالیت‌های سوداگرانه و دلال‌مآبانه را نمی‌توان به عنوان شغلِ مولد به حساب آورد. 
استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اهمیت سرمایه‌گذاری گفت: برای ایجاد فرصت شغلی باید سرمایه‌گذاری کرد و راهی جز این وجود ندارد. بنابراین باید ببینیم یک میلیون شغل چقدر پول و سرمایه می‌خواهد و همچنین باید مشخص کرد که در چه زمینه‌ای باید این برنامه‌ریزی صورت بگیرد. آیا به دنبال ایجاد واحد جدید هستیم یا توسعه‌ی مشاغل قبلی یا بازگردادن واحدهای ازکارافتاده به عرصه؛ کدامیک را قرار است دنبال کنیم؟ بغزیان افزود: پس اجرای این طرح برمی‌گردد به اینکه ما چگونه می‌خواهیم چنین کاری را انجام بدهیم. البته در مورد افزایش ظرفیت واحدهای موجود باید بگویم که اینها معمولا سرمایه‌بر و تکنولوژی‌بر هستند و نه کاربرمحور، در واقع در اینجا دستگاه‌‎ها افزایش می‌یابند و یا پیشرفته می‌شوند و شغل چندانی ایجاد نمی‌شود. وی در خصوص ایجاد واحدهای جدید نیز گفت: برای تحقق هدف یک میلیون شغل در سال باید این مسیر را پیگیری کرد که همانطور که قبلا گفتم نیازمند پول است. یعنی باید ببینیم به ازای هر واحد اشتغال جدید چقدر سرمایه‌گذاری لازم است. در واقع باید میزانِ سرمایه‌گذاری‌ها در یک دوره‌  ۵ساله تقسیم بر تعداد شاغلینی شود که در این واحدها مشغول شده‌اند. من البته اطلاع دقیق از این رقم ندارم اما گفته می‌شد در زمان آقای احمدی‌نژاد این رقم سی میلیون تومان بوده؛ یعنی در آن زمان به ازای سی میلیون تومان سرمایه‌گذاری یک شغل ایجاد می‌شد. خب این رقم الان با توجه به افزایش قیمت‌ها احتمالا ۳ یا ۴ برابر شده است. مثلا اگر فرض کنیم این رقم در حال حاضر سیصدمیلیون تومان است پس به ازای صدمیلیارد تومان سرمایه‌گذاری، برای حدود سیصد نفر می‌توان اشتغال ایجاد کرد. 
هدف غیرقابل تصوری نیست
بغزیان تاکید کرد: بنابراین ایجاد یک میلیون شغل در سال هدف عجیب و غیر قابل تصوری نیست اما پول می‌خواهد. مثلا منابع ارزی یا ریالی ما باید بیشتر شود، بانک‌ها باید کمک کنند سیستم ارزی کشور مشخص شود و نوسان نکند تا فعال اقتصادی تمایل به سرمایه‌گذاری داشته باشد و از نوسان قیمت ارز گیج نشود. در این وضعیت ممکن است ایرانیان خارج از کشور هم تمایل به سرمایه‌گذاری در داخل داشته باشند. همچنین برای تحقق این هدف به سرمایه‌گذار خارجی نیاز داریم. پولهای بلوکه شده‌ی ما باید آزاد شود و امنیت اقتصادی هم برای سرمایه‌گذار خارجی و هم داخلی ایجاد شود. بورس نیز باید بتواند برای ایجاد این میزان شغل تامین مالی کند به علاوه احتکارها و بازارسازی‌ها باید از بین برود. اگر این موارد تحقق یابد در این صورت با هماهنگی تیم اقتصادی دولت می‌توان به این هدف دست یافت. 
این استاد دانشگاه در خصوص هماهنگی تیم اقتصادی دولت نیز گفت: آقای خاندوزی به ایجاد ستاد هماهنگی اشاره کردند که به نظر من ایشان باید ریاست آن ستاد را برعهده بگیرند و با همکاری و همراهی بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت نفت و وزارت صمت این اقدامات را انجام دهند که مسلما نتیجه‌  آن رشد اقتصادی، ثبات اقتصادی و در نهایت ایجاد تولید و افزایش اشتغال می‌شود. 
محدودیت‌هایی که تحریم‌ها ایجاد می‌کند
بغزیان همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا با وجود تحریم‌ها می‌شود به هدف ایجاد یک میلیون شغل در سال رسید، گفت: ببینید تحریم‎ها ما را در چهار زمینه محدود کرده است؛ اول اینکه با وجود تحریم‌ها درآمد ارزی افزایش پیدا نمی‌کند، دوم آنکه در این شرایط امکان صادرات کاهش یافته و همان مقداری هم که صادر می‌کنیم با هزینه‌ی بالاتر به کشور برمی‌گردد، مورد سوم نگرانی سرمایه‌گذار خارجی برای وارد کردن سرمایه به کشور است و چهارم اینکه امکان دستیابی به تکنولوژی با وجود تحریم‌ها بسیار کاهش یافته است. بنابراین با وجود تحریم‌ها ما در این ۴مورد آسیب دیده‌ایم و خب این باعث می‌شود حرکت ما کند شود. در این وضعیت آنچه برای ما می‌ماند، طرف‌های تجاری‌ای است که با جرات وسط می‌آیند و با ایران همکاری می‌کنند که در اینجا هم با پرداخت پول از جانب برخی از این کشورها با مشکل مواجه هستیم. به طور مثال کره جنوبی و چین پول ما را نمی‌دهد، پول روسیه جهانی نیست، برخی از کشورها تهاتر می‌کنند و برخی دیگر از کشورها پول کمتری به ما پرداخت می‌کنند. همچنین ما با مشکل تصویب FATF مواجه هستیم. 
وی بیان کرد: اگر فرض کنیم همین وضعیت باقی بماند و تحریم‌ها سنگین‌تر از این نشود، باید برای تحقق هدف ایجاد یک میلیون شغل در سال به توان داخلی اتکا کنیم. در اینجا نیاز به سرمایه‌گذاری داخلی داریم که برای آن باید شرایط ثبات ارزی و ثبات قیمت نهاده‎های تولید حاکم باشد. بغزیان افزود: اگر قرار باشد میلگرد، سیمان و کالاهایی از این دست دائم نوسان قیمت داشته باشد، سرمایه‌گذار نمی‌تواند از محاسبات اقتصادی خود مطمئن شود و به جای تولید به سمت سوداگری می‌رود. در واقع در این وضعیت سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد این مواد را انبار کند تا سود بیشتری به دستش برسد. 
وی تاکید کرد: در این شرایط اشتغال ایجاد نمی‌شود و فقط انبارها پُر و خالی می‌شود. به همین دلیل در پاسخ به سئوال شما باید بگویم که با فرض وجود تحریم‌ها برای رسیدن به هدف یک میلیون شغل در سال باید تلاش بیشتری صورت بگیرد و این تلاش نظارت زیادی می‌طلبد. بغزیان گفت: باید حواسمان به ذخیره‌  ارزی‌ای که قرار است تخصیص بدهیم، باشد تا مثل ارز ۴۲۰۰تومانی حیف و میل نشود. از طرفی منابع بانکی ما باید به سمت تولید برود و نه به سمت سوداگری و این همانطور که گفتم مستلزم نظارت دقیق است. بانک‌ها باید منابع خود را از بخش املاک آزاد کنند و صرف وام دادن به بخش‌های تولیدی کنند. بنابراین اگر بخواهیم کار را با تاکید بر ظرفیت داخلی پیش ببریم شرایط بسیار سخت‌ می‌شود و این بسیار دشوارتر از آن است که بخواهیم با کشورهای دیگر به توافق برسیم و زمینه را برای رفع تحریم آماده کنیم. ببینید ما با گروه زیادی از افرادی مواجه هستیم که آماده‌اند از هر بازاری که ایجاد می‌شود، برداشت کنند و سود خود را به جیب بزنند. در همین شرایطِ شیوع کرونا هم با این وضعیت مواجه بودیم که عده‌ای به دنبال رسیدن به سود خود در این شرایط بودند. پس رسیدن به این هدف امکان‌پذیر است اما با وجود تحریم‌ها شرایط به شدت سخت می‌شود و اگر ستاد اقتصادی دولت سیزدهم هماهنگ نباشند و بانک مرکزی و سیستم بانکی را مجاب به هماهنگی نکند، به نظر من این هدف در حد شعار باقی می‌ماند.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۱۵ -  شماره 4980
جستجو
جستجو
بالای صفحه