عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۶۲

سیگنال رئیسی به بازار ارز

گروه سیاسی كارون: روز گذشته سیگنال سخنان رئیس‌جمهور به بازار ارز به كاهش قیمت‌ها در این بازار انجامید.

سرانجام ابراهیم رئیسی موضع دولتش درباره مذاکرات و توافق هسته‌ای  را رسمی کرد و گفت دولتش مذاکره را در دستور کار دارد و می‌خواهد تحریم‌ها را رفع کند. این دومین موضع‌گیری رسمی دولت جدید درباره مذاکرات است. 
این موضع‌گیری‌ها قیمت دلار را رام کرد.  ابراهیم رئیسی شنبه  شب در نخستین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی موضع رسمی دولتش درباره مذاکره را عنوان کرد و حتی به تولیدکنندگان گفت تولید را افزایش دهید چون زمینه صادرات دارد مهیا می‌شود. 
این اولین باری بود که ابراهیم رئیسی صراحتا موضع خود را درباره مذاکره و رفع تحریم‌ها عنوان  كرد. اما  همانطور كه انتظار می‌رفت،‌ بازار ارز به عنوان نخستین بازاری كه سیگنال‌های مثبت و منفی را به سرعت جذب می‌كند، از این سخنان تاثیر  گرفت تا روز گذشته قیمت دلار در بازار آزاد به مرز ۲۷ هزار تومان برسد.اگر بازار وعده مذاکره و سخنان رئیسی را جدی بگیرد احتمالا قیمت دلار کاهش پیدا کند و امروز قیمت دلار وارد کانال ۲۶ هزار تومان شود. اما اینکه دلار چقدر در کانال ۲۶ هزار تومان پایین بیاید و بماند، نکته مهم و تعیین‌کننده‌ای است چرا كه هفته گذشته هم قیمت دلار  وارد کانال ۲۶ هزار تومان شد اما بلافاصله برگشت. تحلیلگران دو دلیل برای افزایش قیمت دلار عنوان کردند. یکی اینکه خریداری در بازار ارز وجود نداشت و قیمت دلار ریزش بیشتر را تجربه نکرد. اما نکته مهم‌تر این بود که گویا مردم هنوز نگرانند و گمان می‌کنند روند قیمت دلار صعودی است و هنوز فروشنده نیستند.اما معامله‌گران حرفه‌ای بازار چشم به تابلوی قیمت‌ها دارند که اگر کاهش قیمت دلار تا ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان ادامه داشت، سریع‌ بخشی از دلارهای خود را بفروشند. چون می‌گویند رسیدن قیمت دلار به این مرز به معنای ریزش قیمت‌هاست.البته به گفته برخی از فعالان بازار باید چند روزی  منتظر بود و دید معامله‌گران بازار چقدر وعده مذاکره و رفع تحریم رئیسی را جدی گرفته‌اند و واکنش دلار صرافی ملی به این ماجرا چیست. آیا قیمت دلار در بازار آزاد کم می‌شود؟کارشناسان بازار ارز می‌گویند دو عامل دیگر هم بر کاهش قیمت دلار اثر گذاشته است. اول تزریق ارز به بازار توسط دولت و دوم  از سرگیری فعالیت بازار ارز در کابل. اتفاقات چند روز گذشته در دره پنج‌شیر هر چند معادلات را بر هم زده است اما طالبان از آغاز به كار مجدد صرافی‌ها خبر داده است و این یعنی احتمال آرام گرفتن فضای ارزی افغانستان بیشتر شده استو قیمت دلار هرات به زیر ۲۷ هزار تومان رسید.بر این اساس می‌توان گفت دلار و بازار ارز وارد فاز احتیاطی شده است. معامله‌گران منتظر سیگنال‌های بیشتری هستند اما شاید تا ۳۰ شهریور و نشست وین بازار با احتیاط حرکت کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۱۵ -  شماره 4980
جستجو
جستجو
بالای صفحه